تجسم روشی برای هولو جهش
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

بی شک شما هم جمله‎‌ی معروف انیشتین که می‌گوید: تجسم مهم تر از دانش است را شنیده‌اید. این جمله‌ بیان شخصی است که خودش از بزرگترین دانشمندان دنیا بوده‌ است. هر انسانی با قدرت تجسم خود می‌تواند به صورت آگاهانه یا نا آگاهانه موفقیت را جذب کند.

تجسم خلاق چیست

تجسم خلاق تکنیک قدرتمندی است که با استفاده از آن می‌توان تعغییرات مثبتی را در زندگی ایجاد کرد. در این تکنیک با کمک تخیل فعال می‌توان زندگی خود را متحول کرد، رویاهای خود را جذب و زندگی کرد. البته که جادو هم نیست اما یکی از پایه‌ها و اصول اساسی قوانین جهان هستی است.

قدرت تجسم قابل انکار نیست و ردپای قوی از آن در زندگی افراد موفق به چشم می‌خورد. اگر به گذشته‌ی خود فکر کنید می‌بینید که بسیاری از خواسته‌هایی که در حال حاضر در زندگی شماست در گذشته تصویر واضح آن‌‌ها را در ذهن داشته‌اید.

تجسم خلاق چیست

در کنار قدرت فکر و قدرت احساسات  تجسم خلاق هم می‌تواند منجر به خلق آنچه که می‌خواهیم در زندگی ما شود. به شرط آنکه تخیل، تجسد، تصور، تصویرسازی، نباشد چون بسیار شبیه به تجسم هستند. برای اینکه متوجه شوید قدرت تجسم بالایی دارید یا نه از شما می‌خواهم این تمرین انجام دهید؛ چشمان خود را ببندید و سعی کنید که چند ثانیه تصویر مادر خود را در ذهن خود بیاورید، بعد از چند ثانیه چشمان خود را باز کنید فقط یک تصویر کلی از او به یاد آوردید؟ یا اینکه مژه، بو و صدای او را هم دقیق به یاد آوردید؟ تصویر کلی از یک شخص یا چیزی تجسم نیست.

تضاد‌های تجسم

تصویر سازی: یکی از خصوصیات ذهن انسان این است که تصویری است.(به عنوان مثال اگر اکنون به شما بگویم سیب شما تصویر سیب را در ذهن خود میبینید نه شکل نوشتار آن) تصویر سازی ذهن به صورت ناخودآگاه در حال انجام است که ناشفاف و غیر واضح است و فاعل آن ناآگاهانه است. تصور: تصویر سازی که فاعل آن آگاهانه است( تصویر سازی آگاهانه) که ناواضح و ناشفاف است. توهم مثبت: چیزی را که نیست بگوئیم هست، که اختلال است و باید به روانشناس مراجعه کرد. توهم منفی: چیزی را که هست بگوئیم نیست، طبیعی است و مشکلی ندارد.

تخیل: چنانچه رابطه‌ی علت و معلولی بین اجزاء تجسم وجود نداشته باشد شخص در حال تخیل است. مثل اینکه شخص ببیند دو بال دارد و در حال پرواز است، بین انسان و بال رابطه‌ی علت و معلولی وجود ندارد چون انسان موجودی دوپا است. تجسد: چنانچه شخص در ذهنش و بیرون جسمیت به تجسم خود ببخشد در حال تجسد است( به عبارتی جسمیت بخشیدن به تجسمی که در حال دیدن آن است). تجسم: تصویری کاملا واضح، شفاف، رنگی، دارای بعد، دارای احساس، که منتهی به خلق و رسیدن ما به اهدافمان خواهد شد.

تقویت تجسم خلاق

چگونه می‌توانیم این قدرت را در خود تقویت کنیم؛ چشمانتان را می‌بندید و جلوی اتاق، آشپزخانه، مینشینید. سعی کنید همه‌ چیز را با جزئیات به خاطر بسپارید و سپس چشمانتان را ببندید و تمام آنچه را که دیده‌اید تجسم کنید. اگر اوایل نتوانستید کامل تجسم کنید جزء به جزء تجسم کنید؛ مثلا اول یخچال به تنهایی و کم کم تجسم خود را کامل تر کنید.

برای تجسم اشخاص عکس شخصی را مقابل خود بگذارید و به آن نگاه کنید بعد چشمان خود را ببندید و جز به جز آن را تجسم کنید؛ ابتدا چشم، ابرو و… تا بتوانید کامل اجزای آن شخص را باهم تجسم کنید.

تجسم را می‌توانید هم نشسته، هم خوابیده، در حین راه رفتن، و… انجان دهید. اما در ابتدا خوابیده و در محیط‌های کم سر و صدا بهتر می‌توانید تمرکز کنید و تجسم کنید. اما در هر صورت تفاوتی ندارد در هر حالتی می‌توانید انجام دهید.

دیرین بورد خود را بسازید

در تجسم چیزی که به ما کمک می‌کند این است که یکبار در محیط واقعی هدف خود قرار بگیریم. به عنوان مثال هدف شما خرید یک خانه است به منطقه‌ایی که می‌خواهید در آن‌جا خانه بخرید بروید و در محیط واقعی خانه آن خانه را ببینید و به خاطر بسپارید و حتی عکس آن را هم داشته باشید. اگر شرایطش نبود عکس خواسته و هدف خود را پیدا کنید و عکس‌هایش را در تابلو آرزوهای خود بچسبانید( ترجیحا عکس‌ها از محیط واقعی باشند).

عکس تمام اهداف خود را در تابلو آرزوهای خود بچسبانید. ترجیحا تابلو در جایی باشد که کسی آن را نبیند و به آن دسترسی نداشته باشد( کلا کسی نباید اهداف شما را بداند)

آسو و دیسو

از یک جنبه ما دو نوع تجسم داریم؛

 • آسو(خود احساس، همسو)؛ همسو بودن با تصویر ذهنی خود. در این حالت احساسات موجود در آن خاطره مثل شادی، هیجان، و… شما را بیشتر تحت تاثیر قرار می‌دهد و قوی تر عمل می‌کند.
 • دیسو(دگر احساس، ناهمسو)؛ ناهمسو بودن با تصویر و خاطره‌ی ذهنی خود، مثل اینکه در حال تماشای فیلم باشید. که در این حالت احساسات موجود در آن خاطره یا تصویر ذهنی تاثیری بر روی شما ندارند.

برای تجسم اهداف ما باید آسو باشیم با اهدافمان.

هولو جهش چیست

فیزیک کوانتوم اثبات کرده است که ما می‌توانیم سرنوشت خود را تعغیر دهیم. سه روش تعغیر سرنوشت یا هولوجهش:

 1. تعغیر انتخاب‌ها و اختیارها؛ بارها شنیده‌ایم که اگر انتخاب‌های صحیحی داشته باشیم یا یکسری کارها را انجام دهیم یا ندهیم می‌توانیم سرنوشتمان را تعغیر دهیم.
 2. تجسم؛ چیزی که تحت عنوان قانون جذب شنیده‌ایم.
 3. تجربه‌های فرافردی؛ تجربه‌ها و حالت‌های خاص آگاهی است. قطعا شما هم تجربه‌ی خوابی را داشته‌اید که بعد از مدتی تعبیر شده است. یا صحنه‌ایی را میبینید که احساس می‌کنید قبلا هم آن ‌را دیده‌اید. این یک تجربه فرافردی یا فرانهادی است.

چشم خوانی

حرکات مردمک چشم انسان‌ها به صورت ناخوآگاه به آن محلی از مغز که مربوط به فعالیت هست وصل است و مسیر حرکت متفاوت و معناداری دارد و این امر بسیار در تجسم موثر است.

تجسم یعنی چه؟ حرکات مردمک چشم در تجسم

اگر یک خط عمودی و افقی بر روی چشم در نظر بگیریم؛ اگر مردمک چشم به سمت چپ رود شخص در حال فکر کردن به گذشته است. مردمک چشم سمت راست؛ فکر کردن به آینده. بالا رفتن از خط وسط چشم در حال فکر کردن به تصویر. دامنه‌ی نوسان در خط مستقیم سمت گوش‌ها؛ مرور صدا در ذهن. چپ بالا؛ مرور تصویری در گذشته. چپ وسط؛ مرور صدایی در گذشته. سمت راست بالا؛ در حال مرور کردن تصویری در آینده. راست وسط؛ مرور کردن صدایی در آینده. راست پایین؛ توجه به یک حس کنستاتیک. چپ پایین؛ گفت و گوی درونی باخود.

افرای که تجسم برای آن‌ها سخت است یا می‌خواهند به صورت قوی تر و آسو تجسم کنند: برای تجسم اهداف آینده به صورت آگاهانه مردمک چشم را به سمت راست بالا برده و تصویر سازی آگاهانه را انجام داده سپس آگاهانه در خط مستقیم سمت گوش‌ها به هدف خود صدا می‌دهیم. در آخر مردمک چشم را به سمت راست پایین می‌آوریم و حس خوب را به خاطره می‌دهیم.

سرفصل مطالب

نظرات شما

۵ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  محبوبه ایوبی
  ۱۰ ماه و ۶ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  شما استاد عزیزبی نظیرید فرشته که میگند شمایید روشن نورانی بیدار بیدار ..بیداری رو درمنم روشن کردید خدارو بهتر دیدم شنیدم وبوییدم واقعا دارم خودم وخدای خودم رو پیدا میکنم..خیلی اتفاقات خوب وجالبی برام پیش اومده ومیدانم که اگر باشما وخدای خودم ادامه بدم حتما به بیداری بیشتری خواهم رسید.

  محبوبه ایوبی
  ۱۰ ماه و ۶ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  بسیارعالی وبی نظیر اطلاعاتی رو خوندم که عملیش نکردم وانشالله به عمل واصل میشم.😍

  مریم روح پرور
  ۱۱ ماه و ۱۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سپاسگزارم بابت همه آگاهی هایی که به اشتراک می گذارید

  نگين عاشورى
  ۱۰ ماه و ۱۰ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام من یک هفته ای میشه که وارد کانال تلگرام شدم و برای خودم برنامه ریزی کردم که تا تاریخ مشخصی فایل ها رو از اول گوش بدم نت برداری کنم و در نهایت به یک جمع بندی برسم همین یک ساعت پیش که استاد داشتن راجع به تجسم و تصویر سازی واضح صحبت می کردن دنبال مطلبی می گشتم که بیشتر بخونم در این بین گفتم یه سری به سایت بزنم ببینم چه مطالب و دوره هایی رو داره که با این مقاله روبه رو شدم ،خیلی از مقاله ای که گذاشته بودید لذت بردم و به دانش و آگاهیم اضافه شد برقرار باشید.

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  به نام خدا

  انسان هر آنچه که بتواند تجسم کند را دارد همه چیز ذهنه همه چیز میتوان در تصور و تجسم ذهن خلق کرد و در دنیای بیرونی به حقیقت تبدیل کرد مثال یک نجار قبل از ساخت یک هنر چوبی قبل آن در ذهنش تجسم میکند و میسازد بعد قطعی شدن در ذهنش شروع به ساخت آن هنر چوبی میکند و خلق میشود

  اهدافمان نیز باید smart باشن تا بتوان به آنها دست یافت
  با جزییات باشد – مکتوب باشد – کم رنگ ترین جوهر ها از قوی ترین ذهن ها ماندگار تر است ،زمان بندی شده باشد اهداف کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت داشته باشیم- قابل دسترس باشد( من ده تا برج مثل برج میلاد خواهم داشت ) برای استارت هدف که پله اول شماست ذهن قبول نخواهد کرد – در واقع پله به پله باشد – تجسم و تصور دائم از اهدافی که میخواهیم برسیم و کاملا ریز باشد ، خرید ماشین یا خانه ،کدام ماشین رنگش – مدل- تو دوزی – رینگ – سیستم صوتی و کدام آهنگ مورد علاقه – کدوم مسیر و خیابون داری میرونیش پارکینگش و…همچنین خونه تو تجسم ذهن باید متراژ اش چند متر دوس داری خونت باشه تزییناتی داخل تو چه نقشه ای کدوم خیابون حیاطش آلاچیقش دوبلکس باشه یا سوبلکس اگه همه اینارو نتونی تجسم کنی و ننویسیش و جلوی چشمات نباشه
  و هدفت از یادت بره به واقعیت تبدیل نمیشه چون از ذهنت دور میشه …