سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

چکار کنیم بتوانیم به درک خدا برسیم؟ چگونه بتوانیم با خداوند ارتباط برقرار کنیم؟ چطور بتوانیم رابطه مان را با خدا بهبود ببخشیم؟ با انجام چه کارهایی نشانه های خدا را بیشتر در زندگیمان ببینیم؟ چگونه به تکامل خودمان که خدا بودن است نزدیک شویم؟ چکار کنیم قدرت خدا که در درونمان است را بیشتر و راحت تر حس کنیم؟

تجلی صفات خدا

اگر میخواهید به خدا نزدیک شوید! اگر میخواهید به خدا گونه زندگی کردن نزدیک شوید! بهترین راه این است که متجلی صفات خدا در زمین باشید؛ هر چقدر صفات خدا را بیشتر زندگی کنیم بی شک به خدا نزدیک تر خواهیم بود. اگر بتوانیم  متجلی صفاتی از خدا مانند عشق ورزیدن، مهربان بودن، بخشنده بودن و … ، باشیم راحت تر و سریع تر میتوانیم خدا را درک کنیم و ارتباط خوبی با او داشته باشیم.

درک خدا ممکن نیست!

به خدا، خدا دور نیست، خدا آنقدر ها دور نیست که غیر قابل درک باشد، به خدا، خدا آنقدر ها هم غایب نیست، رسیدن به خدا آنقدر ها هم سخت نیست. خدا همینجاست تو قلب خونه، تو عطر پاک گلای پونه، خدا همینجاست تو عطر بارون، تو چشم خیس منو خیابون، خدا همینجاست بین من و تو ساده ی ساده ی عین من و تو، خدا همینجاست تو لحظه هامون بین نماز احساس و بارون، خدا همینجاست تو بی کسی هام وقتی که از عشق معجزه میخوام، خدا همینجاست واسه همیشه چشاتو وا کن معجزه میشه، خدا همینجاست لحظه به لحظه وقتی که قلبی از عشق بلرزه، خدا همینجاست تو این دقائق منتظر ماست دلتنگ و عاشق، خدا همینجاست خدا همینجاست خدا همینجاست ساده ی ساده عین من و تو…

بهترین راه درک خدا چیست؟ خیلی راحت تر از چیزی است که همیشه شنیده ایم؛ کافی است یکی از ویژگی های خدا  را عمیقا و قلبا درک کنیم و تمام  سعی خود را بکار گیریم که متجلی آن صفت روی زمین باشیم.

به عنوان مثال؛ اگر عشق را درک کردیم تمام سعی خدر را بکار گیریم که تا میتوانیم به انسانها و جهان هستی عشق بورزیم، اگر مهربانی خدا را درک کردیم تا میتوانیم فقط در زندگی شخص مهربانی باشیم، اگر صداقت الله را درک کردی فقط انسان راستگویی باش. اگر این صفات جزء لاینفک ذات شخصی شود و بتواند یکی از این صفات را در وجود خود شکوفا کند؛ آنوقت است که نمیتواند عشق بورزد اما راستگو نباشد، نمیتواند عشق بورزد اما انسانیت را زیر پا گذارد، نمیتواند عشق بورزد اما مهربان نباشد، نمیتواند عشق بورزد اما با دیدن ناراحتی انسانها کاری انجام ندهد. کافی است یک صفت از خدا را درک کنیم و هر لحظه در زندگی متجلی آن صفت باشیم.

دستی که به سمت دست دیگری دراز شده است،با درک خدا میتوان به و نزدیک شد

شما چطور؟

در مقاله قبل راجع به دستان خدا صحبت کردیم؛ شما چقدر دستان خدا بر روی زمین هستید؟ شما چقدر به انسانها کمک میکنید؟ از اعمال شما در زندگی مشخص است که آیا شما هم متجلی صفات خدا هستید؟ که آیا شما هم دستان خدا بر روی زمین هستید؟ وقتیکه میتوانید کاری را برای شخصی انجام دهید، آیا انجام میدهید؟ کوچکترین کاری که شما میتوانید انجام دهید شاید معرفی یک استاد یک دوره آموزشی به یک نفر باشد! مگر انجام این کار به معنی دست خدا بودن نیست؟ دست خدا بودن کار سختی نیست؛ با انجام کوچکترین کارها با هدیه یک کتاب حتی ممکن است شما زندگی یک نفر دیگر را عوض کنید. چقدر عشق میورزید؟  به خدا فکر میکنید؟ کوچکترین کاری که برای یک نفر میتوانید انجام بدهید را انجام میدهید؟ محبت میکنید؟ با دانستن و خواندن صرف اتفاقی نخواهد افتاد.

به خدا نخواهید رسید!

جاده سرسبز و پور نور

به خدا نخواهید رسید اگر به دنبال شناخت و درک خدا در یک شب و یک هفته و یک ماه باشید. پروسه خدا شناسی یک روز، یک هفته و یک ماه اتفاق نمی افتد! با دانستن و خواندن اتفاق نمی افتد! بحث شناخت خدا و رسیدن به خدا باید جزء جدا نشدنی زندگی شما شود، صفتی که از خدا درک کردید و تصمیم گرفتید که متجلی آن صفت باشید باید لایف استایل زندگی شما شود، باید تبدیل به عادت شما شود مانند غذا خوردن، باید تبدیل به روال عادی زندگی شما شود و عمل شما است که نشان میدهد نه کلام و تصمیم ذهنی.

10 راه ساده برای ارتباط با خدا

 • حین انجام کارهای روزمره ذکر الله را بگوئید.
 • هر روز دقائقی داشته هایتان را بنویسید و شکرگزار باشید.
 • برای تمام مخلوقات از خدا خیر بخواهید.
 • بابت پشت سر گذاشتن اتفاقات بدی که خدا همراه شما بوده است سپاسگزار باشید.
 • زمانی را به شکر گذاری داشته ها و نداشته های خود بپردازید.(در مقالات بعدی راجع به شکرگزاری صحبت میکنیم)
 • سکوت را در تمرین کنید و در سکوت به خدا فکر کنید.
 • بدون انتظار به بقیه ببخشید؛ یک لبخند، یک هدیه، یک جمله.
 • مثبت نگر و امیدوار باشید.
 • در همه کس و همه چیز خدا را ببنید.
 • از خطای انسانها چشم پوشی کنید.(همان کاری که خدا با ما میکند)

فایده رابطه و درک خدا

تمام بدبختی های بشر به خاطر دور افتادن از خداوند است. رابطه با خالق هستی ضروری ترین نیاز بشریت است. انسان میل به کمال دارد؛ همواره در درون خود گمشده ایی دارد که هر چقدر هم رشد کند و جلوتر رود باز هم دوست دارد به کمال نزدیک تر شود؛ و این کمال چیزی جز خداوند متعال نیست. تنها راه رسیدن به خدا کمک از خود خداوند است.

سرفصل مطالب

نظرات شما

۹ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  هوالباقی
  مشکلات وقتی سراغ آدم ها میاد که ازیاد خدا و خلوتشون دور شده باشن و گر نه هیچ مشکلی درحضور خداوند نمیتواند سر بلند کند و ایستادگی کند وقتی او هست همه چیز هست وقتی از خودمان نبینیم و از خود جدا ببینیم خدارو ،مسلما همه مشکلات به سراغمان خواهد آمد ، به راستی که خداوند به بندگانش ستم نمیکند این بندگان هستن که بر خود ستم روا میدارند و فکر میکنند به تنهایی از پس هر کاری بر می آیند و او منتظر میماند تا زمانی که دلت صدایش کند
  و متذکر شوی که در وجودت او را غافل کرده بودی . ما برای اولین بار است که بندگی میکنیم، اما خداوند از ازل خدایی کرده است .

  صدیقه آقایی

  عالی بود ، مخصوصا راه های ارتباط با خدا
  باز هم از شما ممنونم و از خدای خودم می‌خوام که همواره هدایتگرمون باشه و کمکمون کنه تا بهش نزدیکتر بشیم .🤲
  خدایا شکرت که هستی 🙏❤️

  الهه وحدت
  ۱۰ ماه و ۱۰ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام عالی بود مختصرو مفید ممنون، اولش که مقاله رو خوندم گفتم خوده منو میگه 🤭 اما آخرش واقعا تو فکر رفتم که حتی واسه کوچک ترین کارا هم باید تمرین داشته باشیم وگرنه یادمون میره، یادمون میره کی هستیم یادمون میره کی بودیم، یادمون میره چرا میخواییم خوب باشیم، یادمون میره این همه تلاش واسه اینه که به اصلمون نزدیک بشیم، واقعا من تو هیچ کاری به جرات میگم تو هیچ چیزی و هیچ کاری اون حس کامل کمال رو تجربه نکردم جز با کارایی که پای خدا وسط بوده، خداروشکر میکنم که بالاخره فهمیدم چی میخوام از خودم ❤❤❤

  الهه وحدت
  ۱۰ ماه و ۱۰ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  ی قسمتی از پیامم اشتباه تایپ شد میخواستم بگم یادمون میره این همه تلاش واسه اینه که به اصلمون نزدیک بشیم، اشتباه نوشتم اولمون البته اصلمون همون اولمون میشه از اول تا آخرو از ازل تا ابد ما روح خدا هستیم 🥰❤

  الهه وحدت
  ۱۰ ماه و ۱۰ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام عالی بود مختصرو مفید ممنون، اولش که مقاله رو خوندم گفتم خوده منو میگه 🤭 اما آخرش واقعا تو فکر رفتم که حتی واسه کوچک ترین کارا هم باید تمرین داشته باشیم وگرنه یادمون میره، یادمون میره کی هستیم یادمون میره کی بودیم، یادمون میره چرا میخواییم خوب باشیم، یادمون میره این همه تلاش واسه اینه که به اولمون نزدیک بشیم، واقعا من تو هیچ کاری به جرات میگم تو هیچ چیزی و هیچ کاری اون حس کامل کمال رو تجربه نکردم جز با کارایی که پای خدا وسط بوده، خداروشکر میکنم که بالاخره فهمیدم چی میخوام از خودم ❤❤❤

  ش رضایی
  ۱۰ ماه و ۸ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  عاااالللی

  مریم روح پرور
  ۱۱ ماه و ۱۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام استاد عزیز و دوست داشتنی

  ممنونم که هستید و این همه آگاهی را به اشتراک می گذارید

  رمضانی

  سلام و عرض احترام به شما استاد عزیزم
  عالی و بی نظیر بود استاد جان 👌💖

  اجرتون با الله بزرگوار 🙏🌹

  مینا اماندادی
  ۱۱ ماه و ۶ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام و درود🦋
  فوق العاده بود،سپاسگزارم 💙