قدرت فکر
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

پیامبر اکرم می‌فرماید: یک ساعت تفکر برتر از هفتاد سال عبادت است. این پیام از طرف پیامبری است که خودش آوردنده‌ی دین است، کسی که یکی از اصول دینش راز و نیاز و عبادت است. همه‌ی ما بارها این حدیث را شنیده‌ایم اما چند بار عمیقا به این فکر کردیم این قدرت که اینقدر در موردش صحبت شده است منظور چیست؟

قدرت فکر؛ راز بزرگ افراد موفق

در مقاله قوانین جهان هستی گفتیم که کشف قوانین از روی تعدد آنهاست. به عنوان مثال برای همه‌ی ما پیش آمده است که در مدسه با خود گفته‌ایم که ای کاش غذای ظهرمان قرمه سبزی باشد، که اتفاقا ظهر هم همان غذا را داشته‌ایم. تعداد زیادی از ما این اتفاق را تجربه کرده‌ایم. وقتی به تعدد اتفاق نگاه می‌کنیم می‌بینیم واقعا این تعداد نمی‌تواند اتفاقی باشد و ما گفتیم که هیچ چیز در دنیا اتفاقی نیست. پس حتما قانونی در پس این تعدد اتفاق وجود دارد. راز بزرگ تمام افراد موفق دنیا در اندیشه است؛ پس باید قدرت بزرگی در اندیشیدن باشد.

در مقاله عشق و چیستی خدا گفتیم که جهان هستی از کوارک(انرژی ، ماده سیاه) تشکیل شده است. در فیزیک هم خوانده‌ایم که انرژی از حالتی به حالتی تبدیل می‌شود اما از بین نمی‌رود.

قدرت فکر چیست؟ قدرت فکر انسان

فکر از ما انرژی می‌گیرد

فکر به اندازه‌های ورزش‌های شدید از ما انرژی می‌گیرد و ما وقتی فکر می‌کنیم انرژی از دست می‌دهیم. علم ثابت کرده است که انسان روزانه بین 60 تا 70 هزار رشته‌ی فکری دارد. پس اگر انرژی از بین نمی‌رود و از حالتی به حالتی تبدیل می‌شود، پس این وسط باید اتفاقی برای این فکر‌ها بیوفتد! چه اتفاقی می‌افتد؟

فیزیک کوانتوم اثبات کرده است که وقتی افکار ساطع می‌شوند به بعد دیگری در جهانی که ما زندگی می‌کنیم انتقال پیدا می‌کنند. در آن‌جا افکار مشابه باهم ادغام می‌شوند و دوباره از سطحی دیگر در زندگی ما تجلی پیدا می‌کنند. وقتی که تجلی پیدا می‌کنند بر اساس خالق شخصی که به افکار فکر کرده است بیشترین تاثیر را در زندگیش دارد.

افکار ما از انرژی هستند، انرژی از بین نمی‌رود؛ پس افکار ما در زندگی ما بسیار تاثیرگذار هستند. شما اگر به چیز‌های خوب  بیندیشید اتفاقات خوب در زندگیتان می‌افتد. ذهن شما مانند کشت‌زار است که هر آنچه در آن بکارید همان را درو می‌کنید. البته که اینگونه هم نیست که شما به محض فکرکردن به موضوعی در زندگیتان رقم بخورد؛ باید به اندازه کافی نگهداری بشود، کود بهش بدیم، آفتاب به آن بتابد… که هر کدوم از این‌ها نماد انجام همزمان دیگر قوانین جهان هستی است.

تاثیر فکر ما بر جهان هستی

فکر ما اول در زندگی خودمان بعد در جهان هستی، حتی وسایلی که استفاده می‌کنیم تاثیر دارند. حتما شما هم شنیده‌اید که در انگلیس دستگاهی ساخته شده است که شما وسایلتان مثلا موبایل یا ساعت یا… در آن دستگاه می‌گذارید و به شما گفته می‌شود در چند ساعت گذشته کلا احساسات و احوالات شما مثبت بوده است یا نه!

افکار لحظه‌ایی و گذرا قدرت چندانی در خلق اتفاقات زندگی ما ندارند. هر چه فکری بیشتر تقویت و تکرار شود طبیعتا سریع تر در زندگی ما نتیجه می‌گذارد. باید به اندازه کافی تشدید‌، تکرار، تقویت شود که منجر به خلق آنچه در زندگی می‌خواهیم بشود. استرهیکس در کتاب آرامش میگه: اگر شما بتوانید 17 ثانیه به صورت مستمر به چیزی فکر کنید زمینه خلق آن چیز را در زندگی فراهم کرده‌اید، و اگر به 68 ثانیه برسد قطعا راه رسیدن به آن را در جهان هستی خلق کرده‌اید و از این‌جا به بعد مهم‌ترین چیز پیدا کردن راه آن است.

فکر چی هست اصلا؟

در این‌جا به ذکر تعاریفی برای درک بهتر می‌پردازیم؛ فکر چیست؟ سیر در کلمات ذخیره شده در ذهن. تفکر چیست؟ عمل سیر در کلمات ذخیره شده در ذهن. فکر مثبت؟ سیر در کلمات مثبت ذخیره شده در ذهن. فکر منفی؟ سیر در کلمات منفی ذخیره شده در ذهن. ذهن چیه؟ فضای مجازی که محصول عملکر مغز است. مغز چیه؟ سلول‌های چربی موجود در کاسه‌ی سر.

شرایط بد زندگی محصول فکر ما

اگر ما به شرایط بد حال حاضر زندگیمان متمرکز شویم و مدام به آن‌ها توجه کنیم؛ هیچ نتیجه‌ایی در پی نخواهد داشت جز بیشتر شدن و تکرار شدن همین اتفاقات منفی در زندگیمان. 98/. مردم کره‌ی زمین منفی اندیش هستند( یعنی تعداد افکار منفیشان بیشتر از افکار مثبتشان است). تا زمانی که شما به مسائل و مشکلات با همسرت، مشکلات مالی و… تمرکز می‌کنید فقط در حال قدرت دادن به آنها هستید. برای شروع مدتی به شرایط بد حال حاضر زندگی خود تمرکز نکنید و توجه خود را از روی آن‌ها بردارید و متمرکزانه به اتفاقاتی که دوست دارید در زندگی شما رخ دهد فکر کنید.

هادی ساعی؛ ورزشکار موفق کسی است که بیشتر از جسمش روی فکرش کار کند. تلاش هوشمندانه توام با اندیشه درست و در مسیر درست ما را به اهدافمان می‌رساند. قطعا یک فکر در زندگی ما تاثیری ندارد برآیند افکار ما چه مثبت چه منفی بر روی زندگی ما تاثیر می‌گذارد.

افکار برای خلق نیازمند زمان هستند

فکر انسان دروغ یا واقعیت

خلق افکار نیازمند زمان است؛ اگر افکار ما در جا خلق می‌کردند، با 98/. افکار منفی چکار می‌کردیم؟ علاوه بر این گاهی اوقات از افکار مثبتی هم که داریم پشیمان می‌شویم،  این خیلی خوب است که زمان داریم تا افکارمان را اصلاح کنیم. اگر افکار در جا خلق می‌کردند به محض اینکه از ذهن ما بگذرد نکند تصادف کنم در جا باید تصادف می‌کردیم…

فکر منفی پشت فکر مثبت

گاهی از افراد می‌شنویم که می‌گویند؛ من مثبت فکر می‌کنم اما نتیجه نمی‌گیرم. بنظر شما چرا این اتفاق می‌افتد؟ چون گاهی اوقات خواستار ثروتمند شدن هستیم اما به فقر و ورشکستگی فکر می‌کنیم. به عنوان مثال شما تا به امروز فکر می‌کردید کار نیست و از امروز می‌خواهید به این فکر کنید که کار هست و شما شاغل می‌شوید، این طرز تفکر به ظاهر مثبت هست اما در باطن منفی است چون در عمقش به این فکر می‌کنم که کار نیست ای کاش شاغل می‌بودم. اینجوری اصلا از این قانون نتیجه نمی‌گیرید؛ نتیجه گیری در این موارد مستلزم این است که بتوانید از شرایط و نیاز‌هایی که بخاطر آن‌ها می‌خواهید چیزی را بدست آورید کاملا منفک شوید.

شما وقتی شاغل شوید این مسئله کلا حل می‌شود، شما باید بتوانید کلا به آن نیاز فکر نکنید خیلی سخت است اما شدنی است، با؛

فقط بگو چی میخوای؟

اگر چیزی را در زندگی نمی‌خواهید لطفا به آن فکر نکنید، روی آن تمرکز نکنید. چیزی به اسم نخواستن وجود ندارد. فقط بگو چی میخوای؟ این هم نه به این خاطر که مشکل خواستن و نیاز را حل کنی، به این خاطر که آن چیز را می‌خواهی و دوست داری و از داشتنش لذت می‌بری. به آنچه که می‌خواهید متمرکز شوید نه آن چیزی که نمی‌خواهید. وقتی راهپیمایی میشود برای ضد جنگ دقیقا به خود جنگ فکر می‌کنند.

با هر چیزی، شخصی، فکری مبارزه کنید در حال قدرت دادن به آن هستید. ضرب المثل معروف را هم شما شنیده‌اید که مار از پونه بدش می‌آید در لونش سبز می‌شود… هر چی سنگه مال پای لنگه… مو تو کاسه آدم وسواس می‌افتد…

گاهی از افراد می‌شنویم که من مطمئنم که فلان اتفاق در زندگی من رقم می‌خورد. مثلا همسرم به من خیانت می‌کند، یا من به فلان بیماری سخت دچار می‌شوم… دوست عزیزم تو نمی‌گویی! پیش بینی نمیکنی! با ترس خودت خلق میکنی.

افکار منفی اطرافیان روی زندگی من تاثیر دارد؟

مهم نیست که دیگران چه فکری در مورد شما می‌کنند. واقعیت درونی شما واقعیت بیرونی شما را می‌سازد. اصلا مهم نیست همسرشما، رئیس شما، خانواده شما فکر می‌کنند می‌توانید به فلان موقعیت مالی و اجتماعی، به این ماشین یا ازدواج برسید یا نه! مهم این است که شما چه فکری می‌کنید؟ آن چیزی که در فکر شما می‌گذرد زندگی شما را رقم می‌زند. علم روز دنیا اثبات کرده است که واقعیتی در بیرون وجود ندارد ما در ذهنمان همه چیز را می‌سازیم.

هرس کردن افکار منفی

برای اینکه برآیند افکار ما نتیجه‌ی مثبتی داشته باشد و اتفاقات مثبتی را وارد زندگیمان کند باید افکار منفی را هرس کنیم. در این‌جا تمرینی به شما می‌گویم که با انجام آن افکار منفی برای همیشه از بین خواهند رفت؛ تمرین از بین بردن دائمی افکار منفی؛ یک دفترچه کوچک و جیبی بردارید که کاملا شخصی باشد و کسی به آن دسترسی نداشته باشد، هرروز یک صفحه را به دو قسمت تقسیم می‌کنید و یک قسمت می‌نویسید فکر منفی و مقابل آن فکر مثبت. همان لحظه که فکر منفی می‌آید سریع فکر منفی را بنویسید و همان لحظه جمله مثبت آن فکر منفی را می‌نویسید و کمی به آن فکر می‌کنید.

نکته: یک فکر در طول روز هر چند بار که تکرار شد بنویسید، بعد از اینکه چن روز به صفر رسید کلا می‌توانید دفترچه را کنار بگذارید. با انجام این تمرین بعد از مدتی افکار منفی شما کلا صفر می‌شود. مثلا؛ اگر ماشینم دزدیده شود(فکر منفی)-ماشین من جایش امن است(فکر مثبت)- به این نکته دقت داشته باشید که فعل جمله‌ی فکر مثبت باید مثبت باشد. ماشینم دزدیده نمی‌شود اشتباه است.

چه زمانی متمرکز به اهدافمان باشیم

چه زمانی به اهداف فکر کنیم؟

اتفاقات کوچک و بزرگی که می‌خواهید در زندگی شما به وقوع بپیوندد را بنویسید و فقط شب قبل از خواب و صبح بعد از بیداری در حالت آلفا به آن‌ها تمرکز کنید، یعنی ببینید که آن‌ها اتفاق افتاده‌اند. در طول روز به انجام امور روزمره‌ی خود بپردازید و به آن‌ها اصلا توجه نکنید اما اگر خودشان به ذهنتان آمدند ایرادی نداره.

 

 

سرفصل مطالب

نظرات شما

۲ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  فرشید گودینی
  ۱۰ ماه و ۱۰ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  بسیار بسیار عالی.
  خدارو شکر کلی هم آگاهی برای من داشت

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  عالی بود ممنونم بابت نشر مطالب فوق العاده و ارزشمندتون کلی پارادایم لحظه ای زدم تو ذهنم ممنونم با بت خوبی هاتون و ازتون نهایت تشکرو دارم