چاکرای تاجی
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

احتمالا شما هم در مورد چاکراها شنیده‌اید؛ هفت چرخ انرژی در بدن شما که از تاج سر شروع می‌شود و تا پایه ستون فقرات شما حرکت می‌کند. هنگامی که به درستی می‌چرخد، هرچاکرا اجازه می‌دهد تا انرژی در بدن جریان یابد. اگر این چرخ‌های انرژی آسیب ببینند توسط استرس، اضطراب، آشفتگی عاطفی، مسدود می‌شوند و جسم شما آسیب می‌بیند. هفت چاکرای اصلی عبارتند از: چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای خورشیدی، چاکرای قلب، ، چاکرای گلو، چاکرای پیشانی، چاکرای تاج. در این مقاله به توضیح و بررسی و پاکسازی چاکرای تاجی می‌پردازیم.

جایگاه چاکرای تاجی

چاکرای هفت چاکرای تاجی است که نام دیگر آن ساهhسرا است. که محل قرار گیری آن وسط سر بالاترین نقطه( همان ملاج بچه) است و رو به بالا باز میشود. رنگ این چاکرا بنفش است. سمبل چاکرای تاجی لوتوس هزاربرگ است. غده وابسته به چاکرای ساهاسرا سنوبری و هیپوفیز است و نشانه نجومی آن در ارتباط با کل کیهان جهان هستی.

اندام وابسته به چاکرای تاجی

 • کل سیستم مغز و مخ

ساختار و عملکرد چاکرای تاجی

 • بالاترین تکامل انسانی است
 • با تمام رنگ های رنگین کمان انرژی میگیرد و میدرخشد
 • تمام انرژی های شش چاکرای ریشه, خاجی, خورشیدی, قلب, گلو, پیشانی, در این چاکرا جمع میشود و سرچشمه تجلی بقیه چاکراهاست

در این چاکرا همه چیز در مورد تحول و معنویت است. این چاکرا به شما عروج می‌بخشد و شما را به منبع لایزال الهی متصل می‌کند. انرژِ اطراف این چاکرا بسیار قوی است و عملکرد درست آن این حس را به شما می‌دهد که کائنات در راستای تکامل شما همراه شماست. هم‌چنین احساس سرخوشی، شگفتی و آرامش را به شما می‌دهد.

سمبل چاکرای ساهاسرا

رشد چاکرای تاج از 42تا49 سالگی است. که برای تجسم کامل ماهیت به‌هم پیوسته هستی، زمان، تجربه، خرد، درک فوق‌العاده خدا نیاز است. بسیاری از ما باز شدن چاکرای هفت را تجربه کرده‌ایم و تجربه خواهیم‌کرد اما افراد اندکی هستند که می‌توانند در دراز مدت آن ا حفظ کنند.زندگی با چاکرای ساهاسرای باز به معنی اعتماد و پذیرفتن تمام رنج‌ها و بی‌عدالتی‌های جهان است. برای ما تحمل این بسیار رنج‌آور است و به همین علت است که باز بودن شش چاکرای پایینی پیش‌نیاز ضروری برای باز کردن چاکرای تاج است.

عملکرد هماهنگ چاکرای ساهاسرا

 • بسته یا باز بودن این چاکرا بر میگردد به آگاهی فرد
 • باز بودن چاکرای تاجی باعث احساس حضور فرد در لحظه میشود
 • باز بودن کامل این چاکرا موجب روشن بینی میشود و فرد از نفس خود بیرون می آید و با کل هستی یکی میشود و به توهمی بودن این دنیا آگاه میشود

عملکرد ناهماهنگ چاکرای تاجی

عملکرد نادرست این چاکرا این حس را به شما القا می‌کند که از معنویت و اصل جهان هستی دور افتاده‌اید. اگر چاکرای ریشه عملکرد درستی داشته باشد به شما کسب‌درآمد، رسیدن به اهداف، روابط را به شما می‌دهد و برای شما کافی است. اما چاکرای تاج شما را از وجود معمول خود بالاتر می‌برد و اگر اختلال داشته‌باشد وجود شما مسطح و بی‌معنی است.

 • عدم درک معنوی
 • ترس افراطی از مرگ

علائم انسداد چاکرای تاجی

انسداد در چاکرای تاجی موجب احساس بی‌ثباتی در بدن فیزیکی می‌شود. بعضی از علامت‌های فیزیکی چاکرایی هفتم عبارتند از؛

 • عدم توانایی برای کار فیزیکی
 • سیستم هماهنگی ضعیف بدن
 • نداشتن تعادل

نشانه‌های روانی انسداد چاکرای ساهاسرا

 • عدم تمرکز
 • کند ذهنی
 • گیجی
 • معنویت زیاد از حد

امکانات پاکسازی

بهترین راه برای باز شدن فیزیکی چاکرای تاج این است که با چرخه‌های بدن ارتباط برقرار کنید. به این معنی که زودتر بخوابید و با طلوع آفتاب بیدار شوید تا ریتم شبانه روزی خود را تقویت کنید. برای خانم‌ها پیگیری چرخه قاعدگی و توجه به مراحل ماه در نقاط مختلف چرخه می‌تواند راهی عالی برای دسترسی به چاکرای تاج باشد.

کلید باز کردن چاکرای تاج سوال ساده است؛ مثلا پرسش اینکه چگونه می‌توانم به بهترین نحو به بشریت خدمت کنم؟ یا هدف من از آفرین چیست؟ به سادگی با پرسیدن سوالات عمیق و هدفمند می‌توانید چاکرای تاج خود را فعال کنید.

گذراندن وقت در طبیعت قوی ترین راه باز کردن چاکرای تاجی است. کوه بروید، دریا بروید، به ستارگان در آسمان شب نگاه کنید و سعی کنید طلوع آفتاب را ببینید. بگذارید به کوچکی خود در برابر عظمت خدا پی ببرید و طبیعت با عظمتش شما را حرکت دهد.

در خدمت بودن راهی عالی برای تغذیه چاکرای تاج است. سعی کنید خدمتی ارائه دهید و به عبارتی دستان خدا بر روی زمین باشید. خدمت شما حتی می‌تواند در حد معرفی یک دوره به شخصی که به آن نیاز دارد و آگاه کردن آن، یا معرفی شخصی به شخص دیگر کوچک باشد.

 • لذت بردن از طبیعت
 • مراقبه کردن در سکوت

سنگ

 • کوارتز بنفش
 • کریستال سفید

رایحه

 • کندر

مودرا چاکرای تاجی چین مودرا است. مانترای چاکرای ساهاسرا سکوت است.

مودرای چاکرای تاجی

تمرین پاکسازی چاکرای هفت

به مدت هفت روز روزی یک مرتبه مدیتیشن چاکرای هفت را انجام دهید.

مدیتیشن پاکسازی چاکرا

 1. اتاق را با عود و شمع پاکسازی کنید و چراغ را خاموش کنید.
 2. در جای مناسب به صورت استوار بنشینید.
 3. موسیقی فرستاده شده روشن کنید.
 4. یک دقیقه بر روی ماندالا متمرکز شوید.
 5. دست هارا به حالت چین مودرا گرفته و نیت کنید که میخواهم چاکرای ساهاسرای خود را پاکسازی کنم.
 6. چشمها را بسته و چند نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را بر روی چاکرای تاج قرار دهید و با هر دم تجسم کنید نور بنفش روشنی به سمت چاکرا هدایت کنید.
 7. نیت کنید که میخواهم به آگاهی کیهانی متصل شوم و بعد اتصال انرژی را احساس کنید که به صورت نور بنفش روشنی به سمت چاکرا شما می آید.
 8. در سکوت تمام تمرکز خود را بر روی چاکرا تاج قرار دهید.
 9. در نهایت از آگاهی کیهانی تشکر کرده و اتصال خود را قطع کنید.
 10. کف دو دست را بهم بمالید و بر روی چشمان خود قرار دهید و چشمانتان را باز کنید.

کار با تمام چاکراها

پاکسازی و کار با چاکراها بهتر است به صورت متوالی انجام شود و از چاکراهای پایین و ریشه شروع شود. یعنی جایی که یاد می‌گیریم در عین واقعی بودن احساس امنیت کنیم. گام بعدی چاکرای خاجی است؛ خانه بدن عاطفی، جایی که می‌آموزیم چگونه احساسات خود را بدون اینکه بیش از حد تحت تاثیر آن‌ها قرار گیریم درک کنیم. به دنبال آن چاکرای خورشیدی مرکز ذهنی است؛ در اینجا باید نظرات، قضاوت‌ها،  باورهایی که ما را محدود می‌کند تا زمانی که خودپذیری واقعی را پرورش دهیم مقابله کنیم. تنها در این صورت است که می‌توانیم خودمان را با شفقت و عشق بی‌قید و شرط بپذیریم. چاکرای قلب پل ارتباط بین چاکراهای پایین و بالایی است و هنگامی که عشق به خود را آغاز کرده‌ایم آماده حرکت به فرکانس‌های بالاتر چاکراهای بالایی هستیم.

چاکرای گلو یک وسیله نقلیه برای بیان حقیقت و تبدیل افکار به شکل کلمات است. مرحله بعد چاکرای پیشانی است که از طریق توهم میبیند و هنگامی که وضوح با فروتنی اراده خدمت مواجه شود چاکرای تاج به روی یک حس بی‌حد و حصر از یگانگی و پیوند باز می‌شود.

سرفصل مطالب

نظرات شما

۲ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  ناشناس

  ممنونم که انقدر مهربونید زحمت می‌کشید بابت تما آموزش های زیباتان ممنونم و خدارو سپاسگذارم که من را به سوی شما هدایت کرد خدایا شکرت

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  ممنونم بابت نشر این اطلاعات ارزشمندتون 🌹🌹