سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

فروید پدر علم روانشناسی میگه: ما دو ضمیر داریم؛ ضمیر خوداگاه، ضمیر ناخودآگاه. که 97/. اعمال ما انسان‌ها توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل میشود. یونگ شاگرد فروید میگه؛ ضمیر ناخودآگاه فرمانده بلاملاحظه‌ی ما انسان‌هاست و ما انسان‌ها در مقابل ضمیرناخودآگاه بندگانی بیش نیستیم. آخر موفقیت برای یک انسان دسترسی به ضمیر ناخودآگاهش و تعغیر برنامه ریزی‌هایش در سطح عمیق است.

در مقاله خشم خدا گفتیم که مفاهیم و باورهای جدید درباره‌ی مهربانی خدا را برای خودشناسی باید در سطح ناخودآگاه تعغیر دهیم.  هر چقدر هم در سطح خودآگاه تلاش کنیم اگر فکری بحال ناخودآگاه نکنیم تاثیری نخواهد داشت. در این‌جا می‌خواهم به شما بگویم که نه تنها برای خود شناسی و مفاهیم و باورها نسبت به خدا بلکه برای موفقیت و رسیدن به اهدافمان اگر ناخودآگاهمان در راستای اهدافمان برنامه ریزی نشود نتیجه‌ایی نمی‌گیریم.

نیمکره‌های مغز

ضمیر ناخوداگاه چیست؟

چرا انسان‌ها اینقدر باهم تفاوت دارند؟ چه می‌شود که انسانی منطقی و دگم است انسان دیگری احساسی و مهربان؟ یکی به نقاشی و موسیقی علاقه‌مند است و یکی فلسفه و ریاضی؟ یکی همیشه کتاب داستان میخواند یکی همیشه به سراغ کتابای علمی می‌رود؟ دانشمندان معتقد هستند پیچیده ترین چیزی که تا به حال در هستی شناخته شده است مغز انسان است. مغز انسان در هر ثانیه در حال پردازش ده‌ها میلیون داده و اطلاعات است و اگر یک سوپر کامپیوتر 100 شبانه روز کار کند نمی‌تواندکار یک ثانیه مغز را انجام دهد. بیشتر خصوصیات ما به نیمکره چپ و راست مغز ما بستگی دارد.

نیمکره‌ چپ

کسانی که نیمکره چپ در آن‌ها فعال است به فعالیت‌هایی که به ریاضیات و فلسفه منتهی می‌شود علاقه بیشتری نشان می‌دهندو همیشه طرفدار جاهایی هستند که همه چیز طبقه بندی شده و نظم بر آن‌ها حاکم است. ویژگی‌های مردانه در این قسمت دائما گوشزد می‌کند که باید با مسائل منطقی برخورد کرد. خیلی تنوع پذیر نیستند و حوصله‌ی عوض کردن دکوراسیون رو ندارند.

اگر از آن‌ها انتقاد کنید اذیت می‌شوند و اگر از آن‌ها بخواهید مسئله‌ایی را با شکل و نمودار توضیح دهند به سختی منظور خود را می‌رسانند؛ به این خاطر که بیشتر از کلمات برای انتقال مفاهیم استفاده می‌کنند. عجول و بی‌حوصله‌اند و به شغل های مهندسی روی می‌آوردند.

نیمکره راست

کسانی که نیمکره راست در آن‌ها فعال است بیشتر ویژگی‌های زنانه را در بر می‌گیرد و سمت چپ بدن را کنترل می‌کنند. مرکز حس و لامسه و درک و تصاویر و اشیا سه بعدی است. از قدرت خلاقیت و کشف خوبی برخورداند، مسئولیت رویا سازی را به عهده دارد و مرکز احساسات و دوست داشتن در آدم‌هاست.

قوی تر بودن یکی از نمیکره‌ها به معنی ناتوان بودن یکی دیگه نیست و مسلما آن نیمکره از عهده مسئولیت‌های عادی‌اش بر می‌آید. هر چقدر از قدرت مغز اطلاعات بیشتری بدست آوریم از قدرت ناشناخته‌ی آن استفاده‌ی بیشتری می‌کنیم.

خصوصیات ضمیر ناخودآگاه

فروید خصوصیات ضمیر ناخودآگاه را 9 مورد بررسی کرده است:

 1. ساده لوح است.
 2. افعال منفی را نمی‌شناسد.
 3. بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی برنامه ریزی میشود.
 4. بیشترین زمان شکل گیری ناخودآگاه در کودکی است.
 5. مرکز تولید باور در انسان‌هاست.
 6. در سطح ناخودآگاه بر روی اطلاعات دریافتی سه عمل تعمیم، تحریف، حذف را انجام می‌دهد.
 7. بر خلاف ضمیر خودآگاه اطلاعات را اسکن می‌کند.( ضمیر خودآگاه اطلاعات را bit bit یعنی دونه دونه می‌گیرد)
 8. در دریافت اطلاعات به صورت غیر مستقیم قدرت خارق‌العاده‌ایی دارد.
 9. زبان ضمیر ناخودآگاه تصویر، تمثیل و شعر است.
 10. حجم دریافت اطلاعات ضمیر ناخودآگاه بسیار بالا است، در هر ثانیه فقط 24 هزار bit اطلاعات فقط از چشم‌ها دریافت می‌کند.

ضمیر ناخودآگاه چه زمان‌هایی دردسترس است

 • بدو تولد تا هفت سالگی به صورت کامل در دسترس است.
 • 7 تا 9 سالگی تا حدودی در دسترس است.
 • از 9 سالگی به بعد به راحتی و در زمان‌های معمول در دسترس نیست. چون منطق شکل گرفته است و فقط در زمان‌های خاص در دسترس است: در زمان هیپنوتیزم، زمانی که شخص در احساسات شدید به سر میبرد چه مثبت چه منفی؛ چون خودآگاه بشدت درگیر آن اتفاق مثبت یا منفی استو حواسش نیست که جلوی اطلاعات ورودی را بگیرد،
 • زمانی که شخص در فرکانس مغزی آلفا قرار می‌گیرد.

فرکانس مغزی آلفا چیست؟ مغز پنج فرکانس مغزی دارد؛ آلفا(بین خواب و بیداری) که بین 3 تا 20 ثانیه بیشتر نیست. بتا(بیداری طبیعی). تتا(خواب عمیق)، دلتا(خواب)، گاما(عصبانیت یا خوشحالی شدید که به اصطلاح فرکانس خنثی است)

چگونه ضمیر ناخودآگاه را برنامه ریزی کنیم؟

نفوذ به ضمیر ناخودآگاه

برای برنامه ریزی ناخودآگاه در راستای اهدافمان باید بتوانیم به نحوی به ضمیر ناخودآگاه نفوذ داشته باشیم. برای این کار از چند روش می‌توانیم استفاده کنیم:

 1. تجسم اهداف در حالت آلفا؛ برای استفاده از این روش به مقاله تجسم، روشی برای هولو جهش.
 2. هیپنوتیزم؛ مراجعه به فردی که هیپنوتیزور باشد یا آموزش خود هیپنوتیزم.
 3. عبارت تاکییدی؛ دو نوع عبارت تاکیدی داریم: الف) نفوذ به ضمیر ناخودآگاه؛ جمله‌ایی کوتاه، ساده، فعل مثبت، در زمان حال. را در زمینه‌ایی که مدنظر دارید بنویسد مثلا من پولدار هستم. سپس این جمله را در محلی که بیشترین دید روزانه‌ی شمارا دارد  به گونه‌ایی که قابل دیدن باشد اما جلب توجه نکند بنویسید. ب) نفوذ به خودآگاه؛ جمله‌ایی کوتاه، در حال دسترس، احساس مطلوبی به جمله داشته باشیم، در آرامش کامل با خود تکرار می‌کنیم مثلا تنها تو را میپرستم و تنها از تو یاری میجویم، زندگیم هر روز از هر لحاظ بهتر و بهتر میشود. عبارات تاکییدی برای اهدافی است که مربوط به خود ما و درون ماست. ناخودآگاه هر چیزی که برایش تکرار شود تقویت می‌شود اما خودآگاه هر چه مسئله‌ایی برایش تکرار شود همان است. دو الی سه ماه تنها باید روی یک موضوع کار کنید.
 4. استفاده از فایل‌های سابلیمینال؛ از طریق شنیدن هم می‌توانیم ضمیر ناخودآگاه خود را برنامه ریزی کنیم. می‌توانید آن جمله‌ایی که می‌خواهید صدای خود را ضبط کنید شب قبل از خواب پلی کنید تا جایی که به سختی صدا را بشنوید و کنار خود بگذارید تا صبح تکرار شود.(برای توضیحات کامل به مقاله سابلیمینال مراجعه کنید)

لازم به ذکر است که بدانید نفرین و خواسته‌ی بد هم ضمیر ناخودآگاه را برنامه‌ریزی می‌کند. زین پس بجای نفرین دیگران آن‌ها به قوانین جهان هستی بسپارید؛ چون اولین کسی آن را می‌شنود و برنامه ریزی می‌شود ضمیر ناخوآگاه خودتان است.

از ضمیر ناخودآگاه خود سوال بپرسید

گفتیم که ما ضمیر خودآگاه داریم و ضمیر ناخودآگاه. ضمیر خودآگاه: مربوط به دانستنی‌ها و تجربیات هر فرد در زمان حیات خود می‌باشد. ضمیر ناخوداگاه: مربوط به اطلاعات دائمی و بلند مدت در طول حیات که کلا دریافتشان کرده‌ایم.

چگونه از ضمیر ناخودآگاه سوال بپرسیم؟

اگر ما بتوانیم به ساز و کاری دسترسی داشه باشیم که بتوانیم بر اساس حجم این اطلاعات بیشتر راه‌ کار ها را برای رسیدن به اهداف بدست آوریم در حال استفاده از یک عمر تجربه هستیم و نتیجه و بازخوردی که میگیریم قطعا متفاوت خواهد بود.

چگونه می‌توانیم آگاهانه هروقت که خواستیم به اطلاعات ضمیر ناخودآگاه دسترسی داشته باشیم؟ الف) هیپنوتیزم ب) سوال پرسیدن: بهترین زمان سوال پرسیدن از ضمیر ناخودآگاه قبل از خواب است. سوال خود را میپرسید و رهایش می‌کنید، در آن واحد فقط یک سوال می‌پرسید و صبر می‌کنید تا به شما جواب دهد اگر جواب نگرفتید اینقدر سوال را تکرار می‌کنید تا بالاخره جواب دهد.

سوال خود را کاملا محترمانه و واضح میپرسید(مثلا میپرسید ضمیر ناخودآگاه محترم نیاز به کمکت دارم لطفا در این زمینه من را راهنمایی کن. هر وقت جواب را پیدا کردی من را از خواب بیدار کن.) کاغذ و خودکار کنار شما باشد. رمز پرسیدن سوال با فاصله 24 ساعت است.

به این نکته توجه داشته باشید که: برای چیزهایی که ضمیر ناخودآگاه می‌گوید دلیل منطقی پیدا نمی‌کنید. اگر به چیزهایی که می‌گوید گوش نکنید کم کم ساکت می‌شود. حجم اطلاعاتی ضمیر ناخودآگاه بسیار زیاد است هم اطلاعات منفی هم اطلاعات مثبت دارد؛ بنابراین به طبع اگر سوالاتی که می‌پرسید سوالات مثبتی باشد جواب مثبت می‌گیرید، اگر منفی بپرسید جواب منفی می‌گیرید.

سرفصل مطالب

نظرات شما

۲ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  مریم روح پرور
  ۱۱ ماه و ۱۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  بی نهایت سپاسگزارم

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  به نام فرمانروای جهانیان

  انسان بالغ به صورت معمول در طول روز همزمان از دو نیم کره چپ و راست ذهن استفاده میکند که ضمیر خودآگاه و ناخود آگاه نیز در ذهن هر انسانی فعالیت های مخصوص خودش را دارد و ضمیر ناخود آگاه که حدود ۴۰۰۰ تحلیل را در یک روز بیشتر از ضمیر خود آگاه با ۱۵۰۰ الی ۲۰۰۰ تحلیل و فکر را به عهده دارند و به نحو احسن انجام میدهند و از معجزه های خداوند در انسان به حساب می آید چرا که اگر ضمیر ناخود آگاه انسان برای هر تحلیل و فکری که از قبل برنامه ریزی شده است در خلقت اش برای سهولت در عملکرد ذهن، اگر برای بلند کردن یک مداد اجازه از ذهن میخواست ذهن انسان دائم مختل میشد چرا که ما بسیاری از حرکت ها را ضمیر ناخود آگاهمان انجام میدهد مثل پلک زدن مثل راه رفتن و جابجایی خودکار پاها مثل اوردن انگشت به دهان هنگام سوختگی معمولی مثل گارد گرفتن یا کشیدن سر هنگام حادثه لحظه ای مثل خیلی از اتفاق هایی که فقط در بدنمان ایجاد میشود به غیر از دیدگاهمان به پیرامون و گرفتن تصمیم از طرف ای کیو و آیکیو مغز در آن واحد و اجرا شدن در ذهن و اعضای بدن که تنها بخشی از فعالیت محسوب میشود
  ذهن خود آگاه انسان نیز قادر به درک پیرامون و اتفاقات و تصمیمات فردی میباشد همچنین قادر به درک وفهم جهان هستی و خلقت و رحمت های پرودگار است که وصف بزرگی آن و بیکرانیگی مهربانی خداوند و بزرگی هستی اش و قدرت های خداوند بعد چندین مرحله از بنده اش غیر قابل توصیف و درک است به خاطر حکمت الله .