دلیل آفرینش جهان هسی
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

دلیل آفرینش جهان هستی چیست؟ اگر خدا خودش یک کل و بینهایت است پس دلیل آفرینش جهان هستی چیست؟ فرض کنید که شما پدری هستید که از نظر مالی فوق العاده ثروتمند هستید، تمام اصول تربیت فرزند هم کامل آموخته اید و مطمئن هستید اگر بچه ایی بدنیا بیاورید بی شک فرزند خلف شما خواهد بود، باعث افتخار شما شود، به دنیا و پیشرفت دنیا هم کمک میکند، و شما سرشار از آرامش، شادی و عشق مطلق هستید و هیچ گونه نگرانی در هیچ زمینه ایی برای بدنیا آوردن یک بچه ندارید! مطمئن هستید قوی ترین ژن ممکن هم خلق میکنید… به نظر خودتان اگر فرزند به زمین و دنیا نیاورید ظلم نکرده اید؟ ظلم به دنیا!به بقیه انسانها! حتی خودتان! و آن بچه…

دلیل آفرینش جهان هستی

 

ظلم خدا

دلیل آفرینش جهان هستی؟ اگر خدا اقدام به آفرینش جهان هستی نمیکرد، اگر خدا ما و تمام جهان هستی را خلق نمیکرد را  ظلم میکرد. لطف خداوند است که اینهمه زیبایی را خلق کرده است؛ جهان هستی  خیلی با عظمت و قشنگ است شاید من نتوانم این زیبایی ها را ببینم، کلجهان هستی  خلق شده است که ما لذت ببریم و خدا خوش هم از این آفرینش نهایت لذت را برده است همانطور که گفته است: فتبارک الله احسن الخالقین؛ پس خود خداوند هم از آفرینش جهان هستی و انسان لذت میبرد.

آفرینش جهان هستی و خلق بینهایت

خلقت جهان هستی تمام نشده است، این خلقت ادامه دارد تا بینهایت… چرا؟ چون  خلق در ذات خداوند است، خالق بودن در ذات خداوند است، جزء جدانشدنی وجود خداوند است چرایی ندارد! پرسیدن این سوال مثل این است که بپرسید: چرا آتش میسوزاند؟ خب آتش ماهیت و ذاتش سوزاندن است. چرا آب زمین را خیس میکند؟ ذات و ماهیت آّب این است که خیس کند… خلقت جهان هستی تا کجا ادامه دارد؟ تا بینهایت! خلقت از ازل بوده است تا ابد هم ادامه دار است.

منظره طلوع آفتاب کنار دریا

                            خواهی که بدانی اشرف اسرار جهان را /آن جوهره ناب ،آیه پنهان و عیان را 

دانم که زین پس علما سخت بگیرند بر من مسکین/کین چه سخن بود که راندی ای طفل سخن چین

لیک فاش گویمت این راز گران را/تا مگرم هوش بیارم هم تو و شاید دگران را

این راز عیان نقطه آغاز و سرانجام جهان است/سرمنشا کشف است و شهود است و عبور است

آن جامع و آن کامل و آن شور پیاپی / والله که عشق است و که عشق است و که عشق است

(فرشیدپاکذات)

خود خواهی خدا

در مقاله من چرا آمده ام روی زمین توضیح دادیم که قطعا  آفرینش ما هدفمند و فکورانه بوده است؛ اما این نکته را باید مدنظر داشت که هدفمندی هم همیشه با نیاز همراه نیست؛ هر چقدر موجودی کامل تر و بی نیاز تر باشد برای رفع نیاز دیگران هم بیشتر اقدام میکند و این ویژگی بارز موجود کامل و مهربان است. خداوند در جست و جوی نفعی برای خودش نیست بلکه مهم ترین هدف او خیر رساندن به دیگر موجودات و ایجاد زمینه رشد و کمال برای آنهاست. آفرینش و خلقت خودش برای تمام موجودات نعمت است.

جهان هستی و منشا پیدایش آن

اگر چه قرآن به روشنی بحث خلقت  جهان هستی و جزئیات آن را مطرح نکرده است. اما خداوند درباره آفرینش جهان هستی میفرماید: آسمانها و زمین را در شش روز(شش دوران) آفریدیم و عرش (قدرت) او بر آب قرار داشت (به این خاطر آفرید) تا شما را آزمایش کند… با توجه به واژه ی عرش و ماء اینگونه دریافت میشود که در آغاز آفرینش جهان هستی به صورت ماده مذابی بوده است(یا گاز های فوق العاده فشرده که شکل ماده مذاب و مایع را داشت) سپس در این توده آب‌گونه حرکات شدید و انفجار های عظیمی رخ داده است و قسمت هایی از سطح آن پی در پی به خارج پرتاب شد… این اتصال و پیوستگی به جدا شدن تبدیل شد و سیارات و ستگاران یکی پس از دیگری پدیدار میشوند.

آفرینش جهان هستی و کیهان

در برخی آیات قرآن هم گفته شده است که کل خلقت جهان هستی، آسمان‌ها و زمین و کهکشان و …، بدون نیاز به ماده قبلی به وسیله قدرت بینهایت خدا خلق شده است. که خداوند هم در این باره میفرماید: هستی بخش آسمانها و زمین اوست و هنگامی که فرمان وجود چیزی را صادر میکند میگوید موجود باش آن فورا موجود میشود.

آفرینش جهان هستی در شش روز

آفرینش کل جهان هستی و آسمان ها و زمین در شش روز را اکثر ما شنیده ایم؛ اما آیا این جمله به این معنی است که جهان هستی و آسمانها و زمین در شش روز آفریده شده است؟ این عبارت  در قرآن با کلمه یوم گفته شده است و در فارسی به معنای روز میباشد در هر موقعیتی معنی به خصوص خود را میگیرد؛ به عنوان مثال من میگویم: روزی کودک بودم، روزی جوان بودم، امروز دگر پیر شده ام… چون این دوره ها مانند حلقه های زنجیر یکی به دیگری مانند سه روز معمولی وصل هستند. یا به نقل از کلیم کاشانی: بدنامی حیات دو روزی نبود بیش / آن هم کلیم با تو بگویم چه سان گذشت / یک روز صرف بستن دل شد به این و آن / روز دگر به کندن دل زین این و آن گذشت. در اینجا قطعا منظور کلیم از روز، دوران است.

در قرآن هم مقصود از شش روز که جهان هستی و زمین و آسمان در آن آفریده شده است؛ شش دوران است که برجهان هستی  گذشته است تا به صورت فعلی در آمده است. یعنی این شکل جهان هستی و اجرام آسمانی در حال حاضر نتیجه یک سلسه تحولات پی در پی است که در آنها پدید آمده است ممکن است این دوران ده ملیون سال یا حتی ده ملیارد سال بوده باشد.

سلسله مراتب آفرینش

 1. روزی که جهان به صورت توده گازی شکلی بود که با گردش به دور خود از هم جدا گردیده و کرات را تشکیل دادند.
 2. کرات به تدریج به صورت توده مذاب و نورانی یا سرد و قابل سکونت در آمدند.
 3. تشکیل منظومه شمسی و جدا شدن زمین از خورشید.
 4. زمین سرد و آماده حیات.
 5. گیاهان و درختان در زمین آشکار شدند.
 6. حیوانات و انسان روی زمین ظاهر شدند.

چرا باری تعالی تمام جهان هستی را در یک لحظه خلق نکرد؟ جهانی هستی  که در آن زندگی میکنیم جهان ماده است و تکامل تدریجی از آثار لاینفک موجود مادی به شمار میرود و امور مادی بالطبع در طی زمان از صورتی به صورتی در آمده است و مراحلی را طی میکند و در نتیجه یک پدیده کامل میشود.

پس جهان هستی و زمین و آسمان از این قائده مستثنی نیست. هر پدیده مادی را که نگاه کنید میبینید که به تدریج از نردبان تکامل بالا میروند: گیاهان و درختان پس از گذشت زمان  تبدیل به یک بوته یا درخت میشوند، معادن و منابع زیر زمینی به مرور و بعد از فعل و  انفعالات فراوان تبدیل به یک ماده معنوی میشوند، حتی حیوان و انسان تا دوران جنینی را در مدت به خصوصی به پایان نرسانند نمیتواند در جهان وسیع تری زندگی کنند و این قانون در همه جا و همه چیز جهان ماده حاکمیت دارد. به نقل از مولانا :

با تانی گشت موجود از خدا 

تا به شش روز این زمین و چرخها

ورنه قادر بودن کز کن فیکون 

صد زمین و چرخ آوردی برون 

این تانی از پی تعلیم توست 

صبر کن در کار دیر آیی و درست 

سرفصل مطالب

نظرات شما

۳ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  مریم روح پرور
  ۱۱ ماه و ۱۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  استاد عزیزم

  فقط می تونم ازتون بابت این همه آگاهی تشکر کنم.

  بی نظیرید

  سمیرا صفایی
  ۸ ماه و ۲۶ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  سلام خداقوت، واقعا سلامت باشید خیلی عالی بود

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  به نام خالقی که از ازل بود

  هدف از تشکیل جهان هستی از طرف اراده خداوند، و انفجار بیگ بنگ و گذشت چندین میلیارد سال نوری … و پدیدار شدن کره زمین و لایه اوزون برای سکونت انسان در شرایط آب و هوایی کاملا مناسب با زاویه تابش نور تنظیم شده که تنها در ۶۰ ثانیه هم غیر قابل سکونت و خالی از یک قطره آب اقیانوس ها
  میتواند میباشد ، ولی حکمت خدا از حفظ آن چیز دیگریس، وبا قرار گرفتن خورشید تلنگری برای بشر باشد که بعد هر طلوعی غروبی خواهد بود و بر عکس ،و مابقی سیارات در مدار تعیین شده به اراده او میچرخند ، این خود یکی نشانه ای از عظمت و بزرگی وجود خداوند را گویا است و رحمت خداوند است بر بندگانش که از رگ گردن نیز به ما نزدیک تر است ، که همچنان هم شاهد خلق هستی بیکران اش هستیم و خواهند بود آیندگان، به مستند از قرآن کریم (فَلَا أُقْسِمُ بِمَوَاقِعِ النُّجُومِ) که پرودگار هم اکنون نیز، خلقت هستی و جهان های تاریک اش ادامه دار است و به نزول ستارگان قسم خورده است که اگر تفکر کنیم قسم بزرگیست از طرف پادشاه جهانیان ، پس خلقت در ماهیت خداوند است و هدفی والاتر از درک ما انسان هاست که بتوانیم با چندین تلکسوپ هابل به بیکرانگی هستی دست پیدا کنیم چون خداوند خالق لحظه بیگ بنگ است و قبلا
  همه چیز در تاریکی مطلق بود ، او از هیچ همه چیز را خلق کرد و ما میخواهیم از همه چیز به هیچ دست پیدا کنیم و تاریکی … تبارک الله و احسن الخالقین 🙏🙏