احساس ما خالق زندگی ما
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

در مقاله قدرت فکر دروغ دروغ یا واقعیت گفتیم که افکار در خلق اهداف ما بسیار موثر هستند. در این‌جا می‌خواهم به شما بگویم که افکار به تنهایی قدرت چندانی در خلق اتفاقات زندگی ما ندارند. افکار باید با احساسات تلفیق شوند، قدرت واقعی ما انسان‌ها در احساس ماست. در صورتی افکار ممکن است منتهی به خلق آنچه می‌خواهیم در زندگی ما شوند که با احساسات تلفیق شوند.

منشا شکل گیری احساسات

در مقاله قدرت فکر گفتیم که باید بر افکارمان نظارت داشته باشیم تا افکار مثبت و هدفمندی در راستای اهدافمان داشته باشیم. نظارت بر افکار کار سختی است مگر از یک راهنما استفاده کنیم و آن راهنما احساس است. احساسات ما خودش نتیجه‌ی افکار ماست اگر افکار مثبتی داشته باشیم احساس مثبتی هم داریم.

چرا احساسات را راحت درک می‌کنیم و ازش استفاده می‌کنیم اما افکار را راحت متوجه نمی‌شویم؟ چون جنس افکار مجازی است و ما دقیق نمی‌دانیم چیه اما احساسات برای ملموس است. در مقاله قدرت فکر گفتیم که یک فکر تاثیر چندانی بر زندگی ما ندارد و برآیند افکار زندگی ما را رقم می‌زند، و در این‌جا به شما می‌گویم که برآیند احساسات زندگی ما را رقم می‌زند.

به عنوان مثال ممکن است شما قبل از خواب و بعد از بیداری در حالت آلفا با تجسم اهداف احساسات مثبتی را تجربه کنید اما در طی روز کلا احساسات منفی را تجربه کنید. در این‌جا برآیند کل احساسات شما منفی می‌شود.

با احساس مثبت و فکر مثبت هم باز به اهدافتان نمیرسید اگر؛ برآیند ارتعاشات شما ارتعاشات مثبتی نباشد. بسته به اینکه برآیند کل احساسات فردی مثبت باشد یا منفی جهت لرزش این ارتعاشات متفاوت است. جریان انرژی و ارتعاشی که خدا حاکم کرده است بر جهان هستی به سمت تکامل و مثبت است.

قدرت احساسات چیست؟

اتفاقات به ظاهر منفی

خواست خدا که برای ما تکامل است و جریان اتفاقات دنیا برای رسیدن به این هدف مثبت است. ممکن است که ما فکر کنیم که بعضی از اتفاقات منفی هستند و به ضرر ما و رشد ما هستند اما بعد متوجه می‌شویم که مثبت هستند. زمانی که انسان ارتعاشات درونیش هم‌راستا با جریان مثبت جهان هستی باشد، هم‌سو با خدا و انرژی جهان هستی باشد آن‌وقت است که اتفاقات مثبت در زندگی شخص راحت تر رقم می‌خورد.

اگر شخصی به دلیل تجربه‌ی منفی، احساس منفی، افکار منفی، ارتعاشش برخلاف جریان جهت جریان غالب بر جهان هستی باشد آن‌وقت است که اتفاق مثبت در زندگی شخص رقم نمی‌خورد؛ چون انسان در راستای مقاومت قرار می‌گیرد. فکر مثبت کرده‌ایید، احساس مثبت داشته‌اید اما اتفاق مثبت در زندگی شما رقم نمی‌خورد؛ چون شما جلوی جریان اتفاقات مثبت را گرفته‌اید.

چه زمانی ارتعاش درونی ما در راستای مقاومت قرار می‌گیرد؟ زمانی که برآیند احساساتی که تجربه می‌کنیم احساسات مثبتی نباشد. ما چگونه می‌توانیم در راستای انرژی منبع باشیم؟ تا می‌توانید در طی روز احساسات مثبتی را تجربه کنید. چگونه؟ با فکر مثبت، در مکان‌های مثبت قرار گرفتن، معاشرت با آدم‌هایی که احساس مثبتی به آن‌ها داریم. انجام کارهایی که حس خوبی به ما می‌دهد.

درس گرفتن از بچه‌ها

 

احساسات لحظه‌ایی شما قدرت چندانی در خلق اتفاقات ندارند بلکه احساسات دائمی شما سرنوشت ساز هستند. بسیاری از قوانین را باید از بچه‌ها یاد بگیریم؛ بسیار دیده‌اید که بچه به سقف نگاه می‌کند و الکی شروع به خندیدن می‌کند. ما همه‌ی قوانین را به درستی در کودکی اجرا می‌کردیم به مرور توسط جامعه از ما گرفته شده است… تا به حال دیده‌اید که بچه الکی شروع به گریه کند؟ می‌دانید که چرا الکی گریه نمی‌کندچون الکی فکر نمی‌کند، هیچ وقت بچه‌ایی که الان شیر خورده و سیر است با خود نمی‌گوید اگر دوساعت دیگر شیر خواستم و شیر مامانم خشک شده بود چیکار کنم؟ بعد استرس بگیرد، گریه کند…

بسیاری از افکار منفی برای گذشته است؛ میدانید چرا اتفاق بدی که در گذشته افتاده است را نمی‌توانید فراموش کنید؟ چون مدام بهش فکر می‌کنید. پائولوکوئلیو میگه: همه چیز تنها یک چیز است و آن یک چیز احساس خوب، احساس خوب، احساس خوب است.

سطح بندی احساسات ما

احساس خوب چیست؟ امید، شادی، لذت، آرامش، سلامتی، پرانرژی بودن، خوشحال بودن، و… احساس بد چیست؟ خشم، ترس، نگرانی، استرس، دلهره، دلشوره، ناامیدی، نفرت، کینه، حسد. تا می‌توانید در طی روز باید احساسات مثبت را تجربه کنید.

احساسات ما علاوه بر مثبت و منفی بودن سطح دارند؛ بر اساس میزان خوشحالی و ناراحتی اتفاقات زندگی ما متفاوت هستند. مثلا از یک تا صد ده طبقه داریم احساس مثبت من در رده‌ی بیست درجه هست و اتفاقات مثبت در همان رده برای من می‌افتد. مثلا سطح احساسات من در درجه‌ی درآمد 5 ملیونی است.

چرا گاهی اتفاقاتی در زندگی ما رخ می‌دهد که اصلا به آن‌ها فکر نکرده‌ایم؟ اصلا اینگونه نیست که تمام اتفاقات زندگی ما محصول افکارمان باشد؛ چون قوانین زیادی داریم فقط فکر نیست. یکسری اتفاقات منشاش افکار ماست، یکسری اتفاقات محصول احساسات ماست، و هم‌چنین قوانین دیگر…

چرخه معکوس احساس

قانون جهان هستی است که به گونه‌ایی عمل می‌کند که شما را در هر احساسی که خود انتخاب می‌کنید نگه می‌دارد. حتما شما هم تا بحال این روند را تجربه کرده‌اید؛ صبح خواب می‌مانید و استرس می‌گیرید در نتیجه احساس شما منفی می‌شود، بعد هنگام حاضر شدن به دیوار میخورید، آخر سر هم هر چه می‌گردید لنگه جوراب خود را پیدا نمی‌کنید. از خانه که بیرون می‌آیید اگر هرروز ده تا تاکسی برای شما می‌ایستاد آن روز پرنده هم از آنجا پر نمی‌زند و… تا آخر شب که به خانه می‌آیید و می‌گویید خداروشکر که امروز تمام شد.

احساس ما خالق زندگی ما

این دقیقا چرخه‌ی احساس بد اتفاق بد است. ما باید هوشمندانه مواظب باشیم در تله‌ی احساس بد اتفاق بد نیوفتیم. برعکس باید از این قانون به نفع خودمان استفاده کنیم و در چرخه‌ی احساس خوب اتفاق خوب باشیم. اتفاق منفی افتاد نه تنها احساس منفی را تجربه نکنیم بلکه بلافاصله خود را در چرخه‌ی احساس مثبت قرار دهیم که اتفاقات مثبت هم رقم خورد.

 

گاهی تا نصف روز احساسات مثبتی را تجربه می‌کنیم اما بعد احساسمان منفی می‌شود؛ چون اتفاق منفی افتاده است که شما آن را کنترل نکرده‌اید، باید بتوانید اتفاقات منفی را کنترل کنید. چرا گاهی صبح که بیدار می‌شویم اتفاق بد ادامه ندارد؟ چون در شب ما در سطح ناخودآگاه به آرامش نسبی می‌رسیم و یکسری از افکار را فراموش می‌کنیم.

چگونه تعغیر احساس دهیم

دو دلیل بروز پیدا کردن احساسات منفی؛

 • فکر؛ کنترل فکر دست ماست
 • اتفاق؛ بعضی اتفاقات دست ماست و برخی دیگر از کنترل ما خارج است. کنترل اتفاقات از دو راه؛
 1. مثبت نگری؛ به این معنی است که وقتی اتفاق بد افتاد نیمه‌ی پر لیوان را ببینید و احساس خود را خراب نکنید. البته که نیمه‌ی خالی لیوان را هم می‌بینید و راهکار برایش پیدا می‌کنید اما از زاویه‌ایی که حس مثبتی به شما می‌دهد به قضیه نگاه کنید. گرت عیب جویی باشد در سرشت نبینی در طاووس جز پای زشت/ پیش چشمت داشی شیشه‌ایی کبود لاجرم عالم کبودت می‌نمود
 2. تعغیر حالت فیزیکی؛ حالت فیزیکی انسان شاداب و موفق را به خود بگیرید.
سرفصل مطالب

نظرات شما

۲ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  سمیرا چگینی
  ۹ ماه و ۱۲ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  عااااااالی و ممنون بابت سایت پرمحتواتون .مطالب عالی بود و کاربردی . استاد غروی بی نظیر هستید ،خداراشکر که هستید . و اینگونه است که خداوند بوسیله ی استاد غروی بندگانش را در آغوش میگیرد .❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  به نام خدایی که یادش آرامش بخش دلهاست
  ممنون هستم بابت مطالب زیباتون که حس مثبت رو به آدم میبخشه و بر کنترل ذهن به ایجاد افکار شادی تاثیر فوق العاده ای داره 🌹
  افکار و حس مثبت و همچنین
  حس و افکار منفی میتونه هر کدام
  از منبعی سرچشمه بگیره ، و تشخیص آن منبع نیز با افکار وحس دریافتی قابل سنجش است ، افکاری که حس یاس نا امیدی پوچی افسردگی ترس خشم بی حوصلگی و احساس شرمندگی از منبع منفی و غیر الهی ساطع میشه و اگر با ذهن کنترل نشود در دل هر شخص و ظاهر او پدیدار خواهد شد و برعکس حس و افکار مثبتی که انسان همواره با خود اگر تکرار کند و بر ذهن خود آگاهش تسلط کامل پیدا کند که از منبع الهی سرچشمه میگیرد وهمیشه حس امید سر زندگی اعتماد به نفس حس ارامش درونی را در فرد ایجاد کرده و مسلما برایش در زندگی اتفاقات خیلی خوب رقم خواهد خورد چون حس مثبت یعنی حس الهی و این یعنی خوشبختی و کسب رضایت الهی و همسو شدن با قوانین الهی