لایو سوم اینستاگرام استاد علیرضا غروی
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

 

شاد زیستن حق توست

راهکار شما برای داشتن یک زندگی شاد چیست؟ چقدر به شاد بودن و شاد زیستن اهمیت می‌دهید؟ چقدر در زندگی روزمره خود شادی خود را فدای اتفاقات کم اهمیت می‌کنید؟

آیا باید همه من را دوست داشته باشند؟

جواب قطعی من به این سوال منفی است. خیر. لازم نیست همه ما را دوست داشته باشند. چیزی که اعتقاد به آن قطعی است این است که خداوند کاری خواهد کرد که انسان‌های مناسب تو را دوست داشته باشند و تو را تایید کنند.

برای درک بهتر در نظر بگیر که برادران حضرت یوسف او را نه دوست داشتند و نه تایید می‌کردند. در حقش ستم کردند و او را به چاه انداختند. اما سرانجام حضرت یوسف چه شد. از قعر چاه به عزیزی مصر رسید. همین نکته در زندگی ما نیز جاری است. اگر امروز بخاطر خیانت کسی ناراحت هستی، اگر از اینکه در جمعی مورد تایید نیستی آزرده‌ای، شادی خودت را فدای این مسئله نکن. شاید همین خیانت یا دوری از همان جمع، به لطف خدا تو را به پادشاهی برساند.

آیا باید با عدم تایید دیگران مقابله کرد؟

به هیچ وجه. حضرت ابراهیم وظیفه ساخت خانه خدا را برعهده داشت. اما از طرف افراد مختلفی مورد توهین و تمسخر قرار می‌گرفت. به نظر تو حضرت ابراهیم چه باید می‌کرد؟ آیا باید وقت و انرژی و تمرکز خود را از هدف الهی که داشت بر می‌داشت و با آن‌ها به مقابله می‌پرداخت؟ نه! ایشان تمام انرژی و تمرکز خود را روی هدف الهی خود متمرکز کرد. اما در مقابل تصور کن به جای آن هدف به جنگ و مقابله با دیگران برمیخواست. و همین مسئله باعث می‌شد از هدف الهی خود بازبماند.

ما نیز در مسیر زندگی چنین هستیم. چرا باید وقت، حس خوب، انرژی و از همه مهمتر شادی خود را معطوف مبارزه با دیگران کنیم؟  چرا باید از اهداف الهی خود در زندگی باز بمانیم و زمان عزیز که بزرگترین دارایی ماست را صرف مقابله با بدگویان و بداندیشان کنیم؟ متاسفانه همه ما افرادی را دیده‌ایم که از کامل‌ترین و والاترین افراد نیز ایراد میگیرند و بهانه تراشی می‌کنند. پس هرچقدر که ما نیز کامل و عالی باشیم، بازهم افرادی هستند که از ما بهانه تراشی خواهند کرد. در چنین حالتی بهترین راه چیست؟ نادیده گرفتن آن‌ها و حفظ شادی خودمان.

رسیدن به اهداف با تایید دیگران انجام می‌شود؟

برای تحقق رویاهای خودمان نیازی به تایید دیگران نداریم. در طول تاریخ و حتی عصر معاصر، انسان‌هایی بوده و هستند که اهداف و رویاهای بزرگی در سر داشته و دارند. آن‌ها بخاطر رویا و هدفی که در سر دارند مورد تمسخر دیگران قرار می‌گرفتند و می‌گیریند. اما آن‌ها نیازی به تایید یا تمسخر دیگران ندارند. هیچ کدام از ما برای تحقق رویاهای خودمان نیازی به تایید دیگران نداریم. شما باید به جای اختصاص دادن وقت ارزشمند خودتان به آن‌ها، تمام انرژی و شادی خود را معطوف به اهداف خود کنید. توجه به حرفهای دیگران تنها شما را از خدا دور خواهد کرد.

از نظر من انسانی افتاده است که به نظرات دیگران اهمیتی نمی‌دهد. وقتی تو وقت خودت را برای دیگران هدر ندهی، آن وقت است که به قدرت واقعی خواهی رسید.

بهترین راهکار مقابله با این افراد چیست؟

من در تمام زندگی خود چنین افرادی را به خدا می‌سپارم. من اجازه می‌دهم خدای بزرگ که قادر مطلق است به جای من بجنگد. چون مطمئن هستم خدا بالاترین است و اوست که به حساب آن‌ها رسیدگی خواهد کرد. ما نیازی به اصلاح دیگران نداریم. خدا به حساب دشمنان تو رسیدگی خواهد کرد و اوست که اینکار را از هرکسی بهتر انجام خواهد داد.

مدتی پیش در یکی از خیابان‌های تهران نزدیک بود بخاطر رانندگی نامناسب یک راننده با اون درگیر شوم. احساس من و هرکسی در این لحظه غلبه خواهد کرد و از ما می‌خواهد در همان لحظه با او درگیر شویم. یا حداقل با یک پاسخ دندان شکن با او مقابله کنیم. اما همین لحظه است که تو باید با احساس خودت مقابله کنی. بر هیجانت غلبه کن و با الله یکتا همراه شو.

به قول حضرت داوود، خداوند قدرت حفظ آرامش در شرایط سخت را به ما داده است. شرایط سخت همیشه هست اما این خداست که قدرت حفظ آرامش در این شرایط را نیز در وجود ما قرار داده.

کنترل زندگی خود را در دست بگیر

زمانی که تو با دیگران مبارزه می‌کنی، نه تنها شادی و تمرکز خودت را به آن‌ها بخشیده‌ای، بلکه کنترل زندگی خود را نیز به دست آنان داده‌ای. وقتی آن‌ها را نادیده بگیری،‌ آنجاست که به قدرت بزرگ آرام بودن دست پیدا کرده‌ای. برخی از افراد مانند ماشین زباله هستند و بعد از انباشت هزاران زباله در وجود خود، آن را روی برخی دیگر خالی می‌کنند. وقتی ما بخواهیم با چنین فردی مقابله کنیم، در حقیقت اجازه داده‌ایم که شرایط زندگی ما به دست او خراب شود. اجازه داده‌ایم که حال ما به دست او خراب شود. و این به دور از یک فرد الهی است.

اما وقتی به مشکلات (مثلا مشاجره با یک فرد دیگر در زمان رانندگی) از دور نگاه می‌کنیم، به بی اهمیت بودن چنین مسئله‌ای پی می‌بریم. میفهمیم که خدای بزرگ چه نعمت‌های بی‌شماری را در زندگی ما قرار داده که می‌توانیم برای هر کدام هزاران ساعت شکر کنیم. در چنین شرایطی است که می‌فهمیم چنین موضوعاتی کوچکترین اهمیتی ندارند که بخواهند انرژی و شادی ما را در زندگی از ما بگیرند.

نتیجه این شادی چیست؟

نتیجه این شادی و تمرکز بر روی نعمات الهی، شکرگزاری بیشتر است. و نتیجه شکرگزاری بیشتر، رحمت بیشتر الهی در زندگی ماست. بخشش خدا به ما زمانی حاصل می‌شود که در زندگی خود شاد باشیم و از هر آنچه در آن لحظه داریم به درگاه الله یکتا شکرگزاری کنیم. شاد بودن و شاد زیستن را برای تمام شما از خدای بزرگ آرزو دارم.

چگونه در دوره پیام‌های خداوند شرکت کنیم؟

برای شرکت در دوره پیام‌های خداوند می‌توانید از طریق لینک زیر اقدام بفرمایید:

 

سرفصل مطالب

نظرات شما

۲۲ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  لیلا حیدری

  بسیار عالی واقعا بایاد خداوند قلب و روح انسان درآرامش هست

  منا شایان

  من‌جلسه لایو رو دیدم و میخوام دوباره ببینم میتونم بگم که به شخصه خیلی برام‌مفید بود مثل تمام جلسات استاد ولی این صحبت‌ها رو واقعا نیاز داشتم‌ و مطمئنم خیلی بهم‌کمک میکنه و بنظرم هرکسی باید اینارو بشنوه .بسیار عالی و مفید بود.سلامت و موفق باشید🙏🌹

  Najme moradi

  Awli

  مجتبی

  بسیار عالی بود ومن کلی انرژی گرفتم وهدایت شدم ی دونه ای استاد غروی..

  ناشناس

  الحمدلله رب العالمین برای تمامی نعمت هاش که یکی از این‌نعمات اشنایی و‌استفاده از سخنان ارامش بخش و به جای شما استاد گرانقدر هست
  بسیار این لایو برای حال اکنون من مفید بود
  در پناه خداوند مهربان سلامت و شاد و موفق باشید🙏🌹

  فاطمه محامی

  همیشه پیامهای خدارو در مورد خودم از طریق شما دریافت می کنم عالی بود خودم رو خیلی به شما نزدیک می بینم ممنون بابت احساس قشنگی که به من می دید

  سپیده جنگی

  با عرض ادب و احترام
  خدمت استاد بزرگوار سپاس ازاینهمه پیامدالهی از بیان وکلام شما از زبان الله
  دیدگاه من باتوجه به صحبتهای شما کاملا به اینه که این منم تعیین میکنم تو لحظه شاد باشم یا پاسخگوی اون رفتار غیراخلاقی دیگری بگذرم یا جوابگو باشم من باید هرلحظه یاداور پاکی وزلالی روحم باشم دردو‌د استاد که با اگاهیتون به ما هم تلنگرهایی زده میشه تا با خودواقعی وروح الهیمون بیشتر تو لحظه باشیم و اجازه ندیم چیزی یا کسی بهش خلاوارد کنه

  شیلان

  من از خدای خوبم بخاطر اینکه من رو با شما آشنا کرد ممنونم. من از طریق شما استاد عزیزم خدای خوبم رو عمیقتر فهمیدم وحالا کتاب آسمانی قرآن رو با دقت بیشتر و درک بهتری میخونم. استاد عزیزم از خداوند بزرگم میخوام که زندگیتان سرشار از آرامش مهربانی و سلامتی باشد.

  ثریا فتحعلی جونقانی

  بسیار عالی و مفید آموزنده بود

  ناشناس

  آرامش واقعی نزد الله است که آنرا ما زمانی که مشکلات خود را به او می سپاریم ،آرامش را هدیه میگیریم از الله