سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

طبیعتا ما انسانها در هر زمینه ایی از زندگی در رابطه با هر موضوع و چالشی که مواجه میشویم اگر آگاهی بالاتری به دست آوریم؛ قطعا راحت تر میتوانیم آن را درک و یا حل کنیم؛ موضوع شناخت خدا و عشق به خدا هم از این قضیه مستثنی نیست، قطعا هر چقدر که ما آگاهیمان را نسبت به خدا بیشتر کنیم راحت تر هم میتوانیم  خدارا درک کنیم. اگر ما واقعا بدانیم که ماهیت خدا چه چیزی است؟ (هر چند که هیچ کس دقیق و شفاف و واضح نمیتواند بگوید که خدا چیست.)و یکسری از تعریفی که از خدا شده است را کنار هم بگذاریم. شاید بتوانیم مقداری از اینکه واقعا خدا چه چیزی هست را درک کنیم.

کوارک

انرژی

کواراک ذره بنیادی و یک از اجزای پایه ایی تشکیل دهنده ماده است

به گفته فیزیک کوانتوم تمام اجزای دنیا در ریز ترین حالت ممکن از انرژی(کوارک ، ماده سیاه ) تشکیل شده است. هر چیزی که فکرش را بکنید و هر چیزی که در اطرافمان میبینیم… دیوار، صندلی، موبایل، و حتی نور، را اگر بشکافیم. همه و همه در ریز ترین حالت ممکن از انرژی( کوارک ، ماده سیاه ) تشکیل شده است.
ماده سیاه چیست؟ ریز ترین و جزئی ترین ماده تشکیل دهنده کل جهان هستی که از جنس آگاهی میباشد. (آگاهی با اطلاعات متفاوت است. ما کتاب میخوانیم، کلاس آموزشی شرکت میکنیم، که در یک زمینه خاص اطلاعات کسب کنیم. که در نهایت با مغز آن اطلاعات را تجزیه و تحلیل و دسته بندی میکنیم. اما این آگاهی که صحبت میکنیم به معنی کسب اطلاعات در زمینه خاص نیست.)

تعاریف خدا در ادیان مختلف

در این قسمت میخواهیم به تعریف خدا از دیدگاه؛ علم، فلاسفه و دین بپردازیم:

 • علم: طبق تعریف علم و فیزیک کوانتوم در ریز ترین حالت ممکن همه چیز از آگاهی تشکیل شده است.
 • فلاسفه: به گفته فلاسفه خداوند در همه جا و همه چیز جاری میباشد. براساس تعالیم دینی هنگام خلقت خداوند از روح خدا در ما دمیده است.

با توجه به این تعاریف ما میتوانیم این برداشت را داشته باشیم که خدا در همه چیز جاری و در همه جا وجود دارد. با توجه به اینکه میگوییم در همه جا وجود دارد اگر بگوییم در این درخت یا در این روباه وجود ندارد. به معنای نقصان آفریدگار میباشد.

مراحل عشق

در این قسمت میخواهیم مراحل عشقی را که انسان در طی زندگی تجربه میکند. بررسی کنیم: با توجه به روایات گفته شده است که عشق ما از کودکی نسبت به پدر و مادر شروع میشود. نسبت به بقیه اعضای خانواده و همکلاسی و معلم و جنس مخالف ادامه پیدا میکند. تا برهه ایی از زندگی که انسان عشق حقیقی را تجربه میکند و در دل آن عشق حقیقی عشق خدا را لمس میکند.

مولانا اگر به آن جایگاه رسید از عشق به شمس آن آگاهی و انرژی را بدست آورد. قیس بن ملوح اگر لقب مجنون لیلی را گرفت و آن اشعار را سرود از قدرت و نیروی عظیم عشق بود. خیلی از روابط عاطفی که اکثر ما انسانها تجربه میکنیم و درگیر چالشهای نا خوشایندی میشویم؛ در حقیقت عشق نیست البته که جزئی از عشق میتواند باشد اما بیشتر وابستگی یا دوست داشتن شدید است و به عبارتی مراتب و سطح خیلی پایینی از عشق هست. کسی که عشق حقیقی را تجربه کند بی شک درآن مسیر به خدا هم میرسد، اصلا خدا عشق را آفرید تا انسان بتواند در عشق خدا را تجربه و درک کند.

شناخت و درک خدا هم ذره ذره اتفاق می افتد؛ چون قدرت خدا آنقدر بزرگ و عظیم میباشد که نمیتوانیم آنرا مستقیم درک کنیم. هنگامی که حضرت موسی درخواست دیدن پروردگار را میکند؛ به حضرت موسی وحی میشود که تحمل و توان این دیدار را ندارید؛ اما وقتی که حضرت موسی اصرار میکند به او وحی میشود که به کوه طور برود و هنگامی که؛ حضرت در کوه طور شمه ایی از وجود خدا را که مانند نور است میبیند بیهوش میشود! هیچ پیامبری ادعا نکرده است که خدا را مستقیم دیده است. این داستان برای ما انسانها هم صدق میکند؛ ما هم ظرفیت چشیدن به یکباره عشق خدا را نداریم.

پرتویی از نور و عشق خداوند

عشق دوطرفه

انسان‌هایی که در مسیر درست قدم بر میدارند؛ وقتی یک رابطه عاشقانه خوب را تجربه میکنند: با خودشان میگویند که خدا چقدر من را دوست داشته است که چنین عشقی را به زندگیم آورده است، وقتی که روند پیش برود متوجه این قضیه میشوید که خدا تمام جمادات و نباتات را هم دوست دارد و به آنها عشق میورزد و به مرور که مراتب عشق طی میشود به این درک میرسیم که عشق بین جمادات و نباتات و خدا یک عشق متقابل است.

عشق من و تو هم به سمت خدا جاری است و متقابلا عشق خدا هم به سمت تک تک انسانها جاری است؛ اما این ما هستیم که اینقدر درگیر روزمرگی و تجزیه و تحلیل هستیم که اصلا حسش نمیکنیم. مگر من چه کسی هستم که خدا فقط عاشق من باشد؟ خدا حتی عاشق اون معتادی که در گوشه خیابان در حال مرگ است هم هست. خدا عاشق نیست، خدا معشوق هم نیست، خدا خود خود عشق است…

تفاوت است بین عاشق بودن و خود عشق بودن. ذات خود عشق یک حس است که همیشه جاری است و خدا خود عشق است و در ذات خود عشق است که عاشق بودن هم وجود دارد. خدا درخت سر سبزی است که به تو انرژی میدهد، خدا نسیم خنکی است که صورتت را نوازش میدهد، خدا من هستم، خدا تو هستی، خدا این چشم ومغزی است که با کمکش این مقاله را میخوانید و درک میکنید، خدا کل وجود من و شماست، خدا کل همه ی آنچه که هست و میبینی است. یک وقت با خود فکر نکنید این صحبت ها کفر به الله و کوچک شمردن اوست؛ اتفاقا این عظمت پروردگار است که شامل همه چیز است.

سخن آخر عشق

خدا چیست؟خدا بدی نیست،خشم نیست… آگاهی مطلق است. پروفسور فایمن در سال 1959 اعلام کرد که؛ در یک ذره سر سوزن انرژی تمام اطلاعات دنیا میتواند وجود داشته باشد؛ 50 سال بعد دانشجوی ام بی تی آمریکایی اثبات کرد که در فضایی بین نوک سوزن میتوان تمام دایره المعارف ها را جا داد.

خدا عشق است، روح است، حضور است، وجود است، با درک این مسائل قطعا رابطه عاشقانه تر و عمیق تری را با الله تجربه مبکنیم. با توجه به تعاریفی که از خدا داشته ایم و اثبات فیزیک کوانتوم؛ خدا یک کل یکپارچه ایست که قبل تفیکیک و جزء کردن نیست، همه ی ما به صورت یکپارچه قطره ایی از عظمت باری تعالی هستیم، همه ی ما قطره ایی از اقیانوس بیکران پروردگار هستیم؛ بنظر شما میتوانیم وقتی یک قطره در دریاست دستمان را داخل آب ببریم و آن قطره را از دریا جدا کنیم و بگوییم این قطره در دریا نیست؟
.
.
.
.
.تک تک ما همان یک قطره ایم.

 

خدا اقیانوس عظیمی است که تک تک ما انسانها به صورت یکپارچه در آن اقیانوس غرق هستیم

سرفصل مطالب

نظرات شما

۳ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  علی قشلاقیان
  ۱۰ ماه و ۱۵ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  به نام آنکه عشق را آفرید
  عشق تنها برای انسان نیست در همه آنچه که فکرش را نمیتوان کرد خداوند عشق خود را در آن اشباح کرده است حتی در پرنده ای مثل قو که تنها دو بار در طول زندگی اش آواز میخواند یکی لحظه دیدار جفتش و ابراز عشق با آواز خواندن برایش در مکان خاص و زیبا ،دومین بار لحظه مرگ در همان مکان به دور از جفتش و تا به سحر آواز خواندن و ابراز عشق به خالقش تا رسیدن لحظه مرگش
  یا در ،مرغ ، که بعد از به دنیا امدن بچه هایش از تخم بعد ۲۱ روز چنان مهر ی و مراقبی از بچه هایش میکند که هیچ کس حق صدمه زدن به انها را نخواهد داشت …

  صدیقه آقایی

  چقدر زیبا و دوست داشتنی بود ، با خواندنش اشک ریختم ،ممنون استاد 🙏🌹

  شایسته کاظمی
  ۱۱ ماه و ۲۶ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  واییی فوق العاده بود ممنونم استاد 👌🌹🌹🌹🙏🙏