هیپنوتیزم چیست و در دنیای امروز چه کاربردهایی دارد؟

در ذهن بسیاری از مردم، هیپنوتیزم مساوی با شیادی، حقه‌بازی، خوابگردی و معالجه است. تاریخچه هیپنوتیزم به قرن ۱۸ میلادی برمی‌گردد و اگرچه در ابتدا آلت دست حقه‌بازان و شعبده‌گران بوده ولی اکنون یکی از شاخه‌های بزرگ علم روان‌شناسی و یک روش درمانی بسیار موثر و قدرتمند برای بیماری‌ها است. هیپنوتیزم در سال‌های اخیر بسیار گسترش یافته و کاربردهای گوناگونی در علوم مختلف یافته است.

سال‌ها است که روان‌شناسان متخصص و آموزش دیده برای تسهیل و تغییر در رفتار و سلامتی روانی بیماران خود از تکنیک‌های هیپنوتیزم استفاده می‌کنند. متخصصان علوم اعصاب با هیپنوتیزم می‌توانند فشار روانی را از روی ذهن و اندام بدن افراد بردارند تا درد کمتری متوجه شده و یک سری عادت‌های بد را ترک کند. به طور ویژه، برای ترک عادت سیگار یا افزایش اعتماد به نفس، بی‌خوابی و ایجاد انگیزه از هیپنوتیزم استفاده می‌شود.

در سال‌های اخیر، رشته هیپنوتیزم و هیپنوتراپی رشد و توسعه بسیار گسترده‌ای یافته است و متخصصان نوگرایی برای ایجاد خودباوری، خودآگاهی و پرورش قدرت ذهنی از آن استفاده می‌کنند. افراد به راحتی می‌توانند موانع جسمی و روحی بر سر رسیدن به یک هدف را با تکنیک‌های هیپنوتیزم برداشته و به خودآگاهی بالاتری برسند.

 

هیپنوتیزم چیست؟

اخیرا در نشریه بین‌المللی «علوم اعصاب و رفتار زیستی» هیپنوتیزم را نوعی کنترل ضمیر خودآگاه تعریف کرده‌اند. در این فرایند «تصاویر ذهنی از فیزیولوژی، آگاهی و رفتار فرد پیشی می‌گیرد.»

هیپنوتیزم بر پایه دو عنصر اصلی است: قیاس و تلقین. در تکنیک‌های هیپنوتیزم، «قیاس» اولین پیشنهادی است که در طول پروسه به سوژه داده می‌شود. تلقین‌های هیپنوتیزمی هم سعی می‌کنند یک سری مفاهیم کلی را مطرح کنند که با پاسخ‌هایی از سوی شرکت‌کننده روبرو می‌شوند.

برخی افراد قابلیت تلقین‌پذیری بالایی دارند که معمولا افرادی با فکرهای آزادتر هستند. این افراد در قشر جلوی مخ و سینگولیت کورتکس‌شان سطح فعالیت بالاتری در مراحل مختلف هیپنوتیزم دارند. تلقین‌پذیری اجازه می‌دهد در فیزیولوژی، ادراکات، احساسات، افکار یا رفتار تغییراتی ایجاد شود. حافظه، ادراک، پردازش احساسات و یادگیری همه در بخش جلویی مغز قرار دارند که احتمالا در معرض هیپنوتیزم قرار می‌گیرد.

بسیاری از روان‌شناسان و متخصصان علوم اعصاب و روان اعتقاد دارند هیپنوتیزم ارتباط مستقیمی با خودادراکی و تمرکز روی فرآیندهای ادراکی و خودکنترلی دارد. یعنی هیپنوتیزم باعث حواس جمعی و افزایش آگاهی و ادراک نسبت به مسائل مختلف می‌شود.

کاربردهای هیپنوتیزم

گفتیم که امروزه علم هیپنوتیزم دیگر مانند گذشته نیست و بسیاری از حوزه‌ها را در خود جای داده و یک شیوه نوین درمانی و افزایش قدرت ذهنی و روانی است. پزشکان متخصص برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند میگرن، سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS)، بی‌خوابی و اختلالات خواب، دردهای بالینی، ترک سیگار و درمان‌های روانی از هیپنوتیزم استفاده می‌کنند.

یکی از شاخه‌های مهم و پرکاربرد تکنیک‌های هیپنوتیزم در دنیای امروز، افزایش قدرت ذهنی، اعتماد به نفس، ترک عادت‌های بد و رفتن به سوی عادت‌های خوب بی‌انتها، رسیدن به اهداف و موفقیت همیشگی، افزایش خلاقیت و نوآوری، یافتن نیمه گمشده و جذب آن، کنترل ضمیرناخودآگاه و در نتیجه دوری کردن از برخی عادت‌های روحی آزاردهنده مانند حسادت یا افکار منفی، کسب درآمدهای دلخواه و حتی موفقیت در کنکور است.

بله؛ هر فردی می‌تواند با تکنیک‌های جدید این علم، کنترل همه ادراک‌ها و حس‌های خود را به دست گرفته و آرامشی عجیب را تجربه کند که در نتیجه آن، موفقیت‌ها و محقق شدن رویاها است.

در بسیاری از شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مدرن امروزی، از تکنیک‌های هیپنوتیزم برای حل مشکلات محیط‌های کاری و کارمندان استفاده می‌شود. مثلا، نیمی از کارمندان در امریکا مشکل دردهای کمری دارند. کمردرد باعث می‌شود بهره‌وری کمتری داشته باشند و دایما در اضطراب و تحت فشار باشند. در مثال دیگری، کارمندان می‌توانند با هیپنوتیزم ظرفیت‌های ذهنی خود را توسعه داده و مثلا گسترده ارتباطات خود را افزایش دهند. افزایش خلاقیت‌های فردی نیز یکی دیگر از دستاوردهای این علم است.

 

باورهای اشتباه

برخی افراد هیپنوتیزم را مساوی با مدیتیشن می‌دانند در حالی‌که این باور کاملا اشتباه است. تاریخچه علم هیپنوتیزم به قرن ۱۸ یعنی نزدیک به دویست سال پیش برمی‌گردد ولی تکنیک‌های مدیتیشن در دهه‌های اخیر رواج پیدا کردند. شاید برخی از تمرین‌ها و تکنیک‌های این دو علم مشابه و نزدیک به هم باشد ولی تاثیر و عملکردشان روی ذهن بسیار متفاوت خواهد بود.

باور اشتباه دیگری که رایج است و باید درباره‌اش صحبت کرد؛ از دست دادن اراده در پی استفاده از هیپنوتیزم است. این نظریه از اساس اشتباه است و بیشتر شبیه به یک افسانه است. اتفاقا، هیپنوتیزم می‌خواهد شما کنترل بیشتری روی ذهن و اراده خود داشته باشید.

آیا هیپنوتیزم یک کار غیر اخلاقی است؟ ابدا؛ در دنیای امروز، تکنیک‌های ذهن‌آگاهی نه تنها نهی شده نیستند بلکه باعث خوشحالی مدیران، اطرافیان و خانواده خواهد شد چون قدرت ذهنی و نیروی اراده شما را افزایش داده و اعتماد به نفسی کامل به دست خواهید آورد که هر فرد موفقی در دنیا دارد. با روحیه‌ای ضعیف و ذهنی آشفته و گسسته نمی‌توان اهداف بزرگی را دنبال کرد و به بهره‌وری، کارآمدی و سبک زندگی بهتر رسید.

 

هیپنوتیزم تکنیکی خارق‌العاده برای معجزه کردن و دست یافتن به قدرت درونی است. شما در دنیای امروزی، نیازی ندارید که برای هیپنوتیزم به مرکز درمانی مراجعه یا حتی از خانه بیرون شوید. می‌توانید فایل‌ها و محصولات ما را خریداری و گوش کنید تا مرحله به مرحله به اهداف خود برسید یا در دوره‌های ما شرکت داشته باشید.

محصولات هیپنوتیزم و هیپنوتراپی