چرا اکثر مردم زندگی معمولی دارند؟

غالب مردم به روزمرگی و زندگی عادی خو می‌کنند و راضی به آن هستند. در این زندگی‌ها، هر روز مانند دیروز است و هیچ اتفاق خاص، جهش و انقلابی، رشد و ترقی، انگیزش و هدف و موفقیتی رخ نمی‌دهد. هیچ تفاوتی میان دیروز و امروز و فردای آن‌ها نیست. چرا به این وضعیت دچار می‌شویم و سراغ زندگی معمولی می‌رویم و حاضر نیستیم از آن دل بکنیم؟


 

تغییر باورها و برداشتن اولین قدم‌ها

 

غالب اوقت، این مردم روی یک مکانیزم و باور اشتباه پافشاری کرده و تعصبات غلطی را دنبال می‌کنند. در مقابل این مردم، افراد موفق قرار می‌گیرند که می‌دانند چگونه باید به طور مدام باورهای خود را تغییر و اصلاح کنند و ارتقا دهند. می‌دانند کدام باور را پذیرفته و روی آن تاکید کنند و کدام باور را دور انداخته و اصلا در ذهن خود ذخیره نکنند. افراد موفق وقتی به یک باور و راهی ایمان می‌آورند؛ منتظر تایید دیگران نمی‌مانند و به سوی هدف خود حرکت خواهند کرد. اما مردم عادی دایما منتظر تایید و همراه دیگران هستند. ما نباید وقت با ارزش خود را برای گرفتن تاییدیه از دیگران هدر بدهیم. باید بدانیم تمام اتفاقات زندگی ما را باورهای ما رقم می‌زنند و شکل می‌دهند.

وقتی یک آرزو دارید و می‌خواهید بدان برسید؛ باید اولین گام را بردارید و نگران نظر دیگران یا عواقب آن نباشید. اگر اولین گام شما درست باشد؛ پس دارید در مسیر تحقق رویا و آرزویتان قدم برمی‌دارید و اگر درست نباشد؛ متوجه یک باور اشتباه خود شده و آن را تغییر می‌دهید. دقیقا تفاوت افراد موفق با مردم عادی در این نقطه است. افراد موفق برای تحقق آرزوشان قدم برمی‌دارند ولی مردم عادی منتظر تایید و همراهی دیگران هستند. با هر چیزی که دارید؛ باید قدم اول را بردارید.

هر چیزی که برای موفق شدن نیاز دارید؛ در درون شما است و نباید در دنیای بیرون دنبالش بگردید. پول پدر و ارث مادری، دانشگاه، دولت، کشور و غیره برای شما موفقیت‌آور نیستند؛ بلکه این باورها، ذهنیت‌ها، اعتقادات و تفکر شما است که باعث موفقیت می‌شود.

همیشه افرادی پیدا می‌شوند که آرزوهای کوچک ولی حسرت‌های بزرگی دارند و به دیگران حسودی می‌کنند. ممکن است در طول مسیر موفقیت خود با این افراد روبرو شوید و دست به تمسخر شما بزنند. این نشانه خوبی برای شما است و می‌گوید دارید مسیر درستی را می‌روید ولی مواظب باشید مورد تمسخر خودتان قرار نگیرید؛ چون در آن صورت تمام هدف‌های خود را زنده به گور کردید. نباید مانند یک ماهی مرده باشید که موج برای آن تصمیم می‌گیرد به کدام سمت ببردش. باید قدرتمند پای اهداف خود بایستید و خودتان کلید موفقیت‌تان را براساس شرایط زندگی‌تان بسازید. وقتی فرد موفقی می‌شوید که در سربالایی‌های زندگی ایمان و باورهای خود را حفظ کنید. هنگامی که در سراشیبی یا سطح مسطح زندگی هستید؛ همه‌چیز خوب است و نیازی به ایمان ندارد.


 

خودت را ارزیابی کن

یکی دیگر از روش‌هایی که باعث جدایی شما از زندگی عادی و قرار گرفتن در مسیر موفقیت و رسیدن به قله می‌شود؛ ارزیابی و تحلیل روزانه است. شما باید هر شب دست به بررسی عملکرد خود زده تا همیشه در مسیر درست قرار بگیرید. ممکن است در این بررسی‌ها یک روز بسیار درخشان و قوی ظاهر نشده باشید. عیبی ندارد چون فردا فرصت جبران دیروز را دارید ولی مسئله نگران‌کننده زمانی است که یک روز احساس کنید همه‌چیز خوب است و دیگر نیازی به هیچ فعالیت، حرکت و تلاش بیشتری ندارید. در این زمان است که دچار مرگ روزمرگی شدید و باید با آرزوها و اهداف خود خداحافظی کنید.

تلاش برای رسیدن به هدف باید جزئی از کار و عشق شما شود. همانند فوتبالیستی که شب از درد عضلات نمی‌تواند بخوابد ولی صبح زود دوباره سر تمرین می‌رود. این فوتبالیست از درون خوشحال است و لذت می‌برد. عاشق فوتبال و تیم‌اش است و هیچ احساس درد و رنجی نمی‌کند. همه افراد موفق این‌گونه هستند و شب تا صبح یا صبح تا شب کار می‌کنند و لذت می‌برند. وقتی عاشق کارتان باشید؛ هیچ حس منفی نخواهید داشت و هیچ سختی، درد و رنجی در مسیر باعث ناراحتی نمی‌شود.


 

ببخشیدن برای رسیدن به سبکی و آرامش

 

تفاوت دیگر افراد موفق با مردم عادی در رفتار یا ویژگی «بخشیدن» است.  وقتی از بخشیدن صحبت می‌کنیم؛ منظورمان کمک اند پولی به یک فقیر یا بخشیدن یک اشتباه کوچک دوست و همکارمان نیست. نقطه عطف زندگی‌ ما هنگامی است که نمی‌توانیم به بخشیدن یک نفر یا موضوع فکر کنیم ولی می‌بخشیم. ما باید سرانجام کوله‌بارمان را از اشتباهات، کینه‌ها، حسدها و نفرت‌ها دیگران خالی کنیم و نقطه‌ای بر پایان این‌ها بگذاریم. با نبخشیدن، هیچ مشکلی حل نمی‌شود. حتی دل آدم خنک نمی‌شود یا احساس سبکی نمی‌کند. اتفاقا آرامش و سبکی هنگامی است که حق و قدرت در دست تو است ولی می‌بخشی. این تو هستی که شرایط زندگی‌ات را تعیین می‌کنی و سرنوشت‌ را رقم می‌زنی. باید دلت را دریا کنی و اقیانوسی باشی بی‌کران و بی‌انتها نه چاهی که با چند سنگ‌ریزه پر می‌شود. وقتی تو ذهنت را درگیر مسئله‌هایی مانند انتقام و نفرت و حسد می‌کنی؛ نخواهی توانست مسایل بهتری در زندگیت را ببینی و به سوی یک زندگی معمولی و مشابه همه مردم پیش می‌روی.


 

قلبی بزرگ برای موفقیت

 

بخواهم جمع‌بندی کنم؛ اگر می‌خواهی به فراتر از چیزی که هستی دست پیدا کنی؛ نباید نگران پرتاب شدن سنگ‌ها به سوی خودت باشی و هر سنگ پرتاب شده‌ای باعث متوقف شدن تو شود. مانند آب باید همیشه جاری و در حال حرکت باشید. اگر سنگ و صخره‌ای هم در مقابل شما ظاهر شد؛ همانند آب بگردید و راهی برای ادامه حرکت پیدا کنید. اما همین آب وقتی راکد و ساکت و غیرجاری باشد؛ تبدیل به مرداب می‌شود. وقتی در زندگی متوقف می‌شوید؛ زندگی شما نابود می‌شود. برای رسیدن به موفقیت باید قلب بزرگی داشته باشید.