قانون بخشش چیست؟
سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

در این مقاله به توضیح قانون بخشش در زندگی ‌می‌پردازیم. شما هم ضرب‌المثل چیزی که خار آید عاقبت به کار آید را شنیده‌اید. این ضرب‌المثل دقیقا درست است؛ اما برای شخصی که به آن باور دارد. واقعا درست است و حتما آن روز فرا می‌رسد چون به آن روز فکر می‌کنید. در سطح ناخودآگاه منتظر آمدن آن روز هستید و مدام در ناخودآگاه شما تکرار می‌شود. به عبارتی این تفکر خبر از باورهای عمیق ذهن شما می‌دهد.

عملکرد قانون بخشش

زمانی که ما بیش از حد، آن چیزهایی را که نیازی نداریم یا حتی داریم در زندگی نگه داریم؛ راه ورود نعمت‌های جدید را می‌بندیم. مثل این است که دستان شما پر باشد و توانایی برداشتن چیز جدیدی را نداشته باشید. نه به این دلیل که وجود ندارد دستان من پر است. این قانون برای هر چیزی صدق می‌کند.

تا زمانی که اطراف ما به آن اندازه که باید خالی نباشد راه ورود خواسته‌ی جدید به زندگی ما بسته است. زمانی که ما نگرانی داریم نسبت به بخشش؛ این بخشش می‌تواند بخشش پول باشد، بخشش اطلاعات باشد، و… نشان‌دهنده‌ی افکار و باورهای ما درباره‌ی آینده است. خداوند بارها و بارها نعمت‌هایش را برای ما ارزانی کرده است این ما هستیم جایی برای دریافت آن‌ها باز نکرده‌ایم.

قانون بخشش چگونه عمل می‌کند؟

الزاما بخشش از جنس از جنس چیزی که خواهان بدست آوردن آن هستیم نیست. اگر می‌خواهید ماشین بدست آورید منظور این نیست که ماشین خود را ببخشید. اصلا شما ماشین نداشته باشید! قانون بخشش می‌گوید: اگر ما بیش از اندازه‌ایی که نیاز داریم اطرافمان وسایل بدون استفاده نگه داریم از ورود انرژی های جدید، خواسته‌های جدید، دریافت‌های جدید در زندگی جلوگیری می‌کنیم و این‌ها الزاما از یک جنس نیستند.

قانون خلاء

وقتی در محیطی خلاء ایجاد کنیم از اطراف تلاش می‌شود آن خلاء پر می‌شود. قانون خلاء می‌گوید: اطراف شما باید به اندازه‌ کافی فضای خالی باشد تا قوانین جهان هستی بتواند آن خواسته‌ی شما که می‌خواهید را در آن فضا برای شما پر کند و رقم بزند. قانون خلاء از جایی که فکرش را نمی‌کنید، از راهی که فکرش را نمی‌کنید پاسخ می‌دهد.

شاه کلید قرآن

بخشش یکی از شاه کلید‌های اصلی قرآن است. بخشش خودش به نوعی باز کردن محیط اطراف است. خداوند در قرآن می‌فرماید: کسانی که به غیب ایمان می‌آورند و نماز به پا می‌دارند و از آن‌چه روزیشان کردیم انفاق می‌کنند. این قانون فقط در قرآن نیست بلکه در مباحث موفقیت هم مطرح است. بخشش الزاما پول نیست، آموزه‌ها، دانسته‌ها، و… با در نظر گرفتن تمام قوانین جهان هستی. مثل قدرت فکر، قدرت احساسات، تجسم، کارما و قانون رهایی

ممکن است بخشش جواب ندهد

در شرایطی ممکن است قانون بخشش و خلاء در زندگی ما عمل کند در شرایطی هم ممکن است عمل نکند. به دو شرط قانون بخشش و خلاء در زندگی شما جواب می‌دهد:

 • همزمان با انجام قانون بخشش و خلاء قانون رهایی را هم اجرا کنید و گرنه جواب نمی‌گیرید. اگر انجام دادید مدام منتظر نباشید و بگوئید کی می‌شود؟ اگر نشد؟ اصلا این قانون برای من عمل نمی‌کند. تا زمانی که چشم داشت و انتظار داشته باشید جواب نمی‌گیرید.
 • از صمیم قلب ببخشید؛ از کجا مشخص است که از صمیم قلب میبخشیم یا نه؟ اگر می‌بخشید و با تمام وجود لذت میبرید و کیف می‌کنید از صمیم قلب بخشیده‌اید. اگر در عمق وجود خود فکر می‌کنید چیزی را بخشیده‌ام وآن را از دست داده‌ام اصلا از این قانون نتیجه نمی‌گیرید. شما هنگام بخشیدن به این فکر کنید آن یک نفری را که خوشحال می‌کنید، خوشحالی آن بیش از یک میلیون برای شما ارزش دارد و خوشحال باشید و به این فکر کنید که چیزی را بدست آورده‌اید.

چگونه راحت و از صمیم قلب ببخشیم؟ به لذت‌هایی که آن شخص میبرد توجه کنید. به عبارتی با شخصی که به او بخشیده‌اید آسو شوید( برای دانستن آسو به مقاله تجسم، روشی برای هولو جهش مراجعه کنید)

قانون بخشش در ذهن

قانون بخشش و خلاء فقط برای رسیدن به اهداف نیست. این قانون برای ذهن ما صادق است؛ در ذهن هم ما باید قانون بخشش و خلاء را ایجاد کنیم. متاسفانه ما کینه‌هایی را در ذهن‌مان از آدم‌های اطراف سال‌هاست که با خود حمل می‌کنیم. و نمی‌دانیم که با حمل این‌ها چقدر به مغز و ذهنمان فشار وارد می‌کنیم.

قانون انبساط در ذهن: زمانی که موضوعی بیش از 50/. از فضای ذهن را در یک زمان خاص به خودش اختصاص دهد، به صورت ناخودآگاه آن قضیه در ذهن در حال چرخش است.

انبساط ذهن

شما چقدر افکار مزاحم ذهنتان را اشغال کرده‌است؟ چقدر به دشمنی‌ها، افراد دیگر، رفتار دیگران، فکر می‌کنید باید ذهن خود را از همه‌ی این قضایا خالی کنید. فقط و فقط به خاطر یک نفر آن هم خودت… فارغ از هر مسئله و اتفاقی که پشت سر گذاشته‌ایی لایق آرامش هستی. نسبت به هر کس که کینه‌ایی دارید قلبا او را ببخشید. هیچ راهی برای دور ریختن ضایعات ذهنی نیست جز بخشیدن… البته در نظر داشته باشید که بخشیدن به معنی اینکه آن شخص کارمای عملش را نمی‌گیرید نیست! شما چه ببخشید چه نبخشید کارما کار خودش را انجام می‌دهد.

ما فکر می‌کنیم هیچ خطایی مرتکب نمی‌شویم که بخواهیم التماس کنیم کسی ما را ببخشد… اگر انتظار داریم ما هم اگر روزی مرتکب اشتباهی شدیم بخشیده شویم پس ما هم باید ببخشیم… مگر خودمان کم گناه کردیم و گفتیم خدایا منو ببخش آبروم نره؟ اگر انتظار داریم که خدا ما را ببخشد ما هم به عنوان نماینده و دستان خدا در روی زمین باید از صمیم قلب ببخشیم. لذتی که در بخشش هست در انتقام نیست البته اگر از روی اجبار و زور نباشد… ببخشیم قبل از اینکه دیر شود.

بخشش خود

ما برای موفقیت، برای خود شناسی، خدا شناسی نیاز به یک ذهن آرام داریم. پس ببخشید برای خودتان! صحبت از بخشش وسایل مادی و پول و بخشش دیگران و کسانی که ما را آزرده‌اند کردیم… در آخر می‌رسیم به خودمان، بخشش خود! باید خودمان را به خاطر اشتباهات، تصمیمات اشتباه، کارای اشتباهی که انجام داده‌ایم، انسان‌های اشتباهی که وارد زندگیمان کردیم و… ببخشیم. نباید نسبت به خود سختگیری کنیم.

ببخش خود استرس و فشار روانی ما را کم می‌کند و سلامت روان و جسم ما را بهبود می‌بخشد. با نبخشیدن خود فقط در حال سرزنش خود هستیم و آن‌قدر ذهن درگیر می‌شود که نمی‌توانم آرامش خدا، عشق خدا را تجربه کنیم. اصلا اگر خدا را نبخشیم و خود را لایق رسیدن به خدا نمی‌دانیم! خود را لایق دریافت عشق خدا نمی‌دانیم… چون حس گناه و سرزنش و بی ارزشی نسبت به خود داریم. یادتان نرود اشتباهات شما بازتاب ارزش‌های شما نیست. فارغ از هر اشتباهی که مرتکب شده‌اید روح خدا در شماست… اصل خود را فراموش نکنید…

بخشش خود

 چگونه خودم را ببخشم؟

 شفقت و مهربانی با خود پیش نیاز بخشش خود است. در گفت و گو‌های درونی از کلمات سرزنش‌گر استفاده نکنیم و با عطوفت با خود حرف بزنیم. مگان هیل روان درمانگر می‌گوید: اگر یاد بگیریم خودمان را به عنوان صمیمی ترین دوست خود بشناسیم، با خود با عشق و مهربانی صحبت کنیم و خود را در اولویت قرار دهیم. همواره برای‌مان یادآور این است که خودمان را باور داریم و ارزشمند هستیم. فقط کافی است با خود با مهربانی، عطوفت و همدلی بیشتر صحبت کنیم. ما اغلب نسبت به دیگران ملاحظه‌ی بیشتری داریم تا با خودمان.

اگر همواره در حال سرزنش خود هستید؛ این سوال را از خود بپرسید اگر کودک 4 ساله‌ام اشتباهی مرتکب می‌شد چه رفتاری با او می‌کردم؟ چقدر و تا کجا او را سرزنش می‌کردم؟ قطعا همه‌ی ما نسبت به کودک 4 ساله عطوفت و کلام محبت آمیز و بخشش را داریم…. کودک 4 ساله‌ی خود باشید. با همان عطوفت و محبتی که با او حرف می‌زنید با خود حرف بزنید. همان بخشش و فراموشی که نسبت به کودک خود دارید به خودتان داشته باشید. شاید در ابتدا احساس شرم و گناه داشته باشید اما این هم جزئی از روند بهبودی است.

سرفصل مطالب

نظرات شما

۱ دیدگاه تا کنون منتشر شده است. شما هم در این گفت و گو مشارکت کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.

  علی قشلاقیان
  ۸ ماه و ۲۷ روز عضو سایت
  دانشجوی سایت

  هوالرئوف

  عملکرد قانون بخشش تنها در
  انفاق ثروت نیست همانطور که اشاره شد ^ بخشش در علم نیز از اهمیت والاتری نزد خداوند محسوب میشود ، خداوند در آیه ۲۶۴ سوره بقره، انفاق همراه با منت را مانند لایه نازکی از خاک بر سنگ سخت می داند. در این خاک اگر بذری هم قرار بگیرد هرگز نخواهد رویید بلکه بعد از بارانی تند هیچ اثری از آن باقی نخواهد ماند، وقتی ما میخوایم انفاق کنیم ابلیس مارا از تهی دستی وسوسه میکند و مانع بخشش میشود و در دوراهی میگذارد ،اگر بیاندیشند و آگاه باشند متوجه میشوند که اگر انسان ها بدون منت و با رضایت کامل دلشان و با خوشحالی محض از اموال و داراییشان بخشش کنند خداوند از لطف و کرمش ۷۰۰برابر اش را (به مثال از خوشه گندم ها ) به شخص خیر برمیگرداند که برکت آن تمامی نمیشود ، اگر دقت کنیم آن باغداری که محصولش را در دسترس بنده های دیگر میگذارد
  با عشق و علاقه سال بعد درختان ان باغ و محصولاتش چنان پر بار میشود که گویی چند ده برابر بیشتر به تصاعد خورده است نعمت های خداوند بزرگ و بخشنده