سرفصل مطالب
سرفصل مطالب

به گفته‌ی ویکی‌پدیا چاکرا به باور آیین هندو به مراکز انرژی در بدن انسان گفته می‌شود. چاکرا یا شاکرا در وجود هر موجود زنده‌ایی قرار دارد. چاکراها منابع انرژی بدن یا به عبارتی جریان‌هایی برای حیات می‌باشند. چاکرا کلمه‌ایی سانسکریت و به معنای چرخ است. چاکراها مراکز هفتگانه قدرتمند در ستون فقرات در کالبد اثیری هستند و در واقع رابط بین روح و جسم هستند.

چاکرای ریشه کجاست؟

چاکرا

7 چاکرای اصلی در بدن وجود دارد و هر چاکرا ارگان‌هایی را کنترل می‌کند و طبعا مسئول شکل گیری اخلاق و رفتارهای ما و همچنین مقاوت‌های ما در برابر بیماری‌ها یا موارد اخلاقی یا ضعف ما در قبال سایر بیماری‌ها و سایر خصوصیات اخلاقی می‌باشد. چاکرای اول درست مانند نیروگاهی است که انرژی حیاتی را برای سایر چاکراها تامین می‌کند و انرژی در بدن به دو صورت انرژی فیزیکی و اخلاقی می‌باشد که انرژی در چاکرای چهارم می‌تواند به یکدیگر تبدیل شود.

به جز چاکرای اول که فقط یک بادکش انرژی به سوی پایین و چاکرای هفتم که آن هم نیز فقط یک بادکش انرژی به سوی بالا دارد، سایر چاکراها دارای دو بادکش می‌باشند که یکی در جلو و دیگری در عقب قرار دارد. تمام هستی یعنی تمام رنگ‌ها( حس بینایی)، اصوات(حس شنوایی)، خوردنی‌ها(حس چشایی)، بوها(حس بویایی)، اجسام(حس لامسه)، مطالب( قدرت فکر و منطق) می‌توانند چاکراهای ما را پر یا تخلیه کنند.

چاکرای مولادهارا

چهار حالت اصلی چرخش چاکرا

چرخش چاکراها چهار حالت اصلی دارد. که این چرخش‌ها نشان‌دهنده‌ی عملکرد و کارکرد درست یا نادرست، سلامت یا بیماری هر چاکرا است. در ادامه به بررسی و توضیح هر یک از چرخش‌ها پرداخته‌ایم. 4 حالت چرخش چاکرا عبارتند از:

 • طبیعی
 • کم کار
 •  پرکار
 • هرج و مرج

چاکراهای فرعی

قطر چاکراهای فرعی یک تا دو اینچ است و چاکراهای بسیار کوچک، بخش‌های کم اهمیت تر کالبد جسمانی را کنترل کرده و به آن‌ها انرژی میدهند. چاکراها در داخل کالبد فیزیکی نفوذ می‌کنند و در ورای آن نیز امتداد می‌یابند. چاکراها از دو طریق غدد درون ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند.

وظایف اصلی چاکرا

 1. جذب پرانا(انرژی حیاتی) و توزیع آن در بخش‌های مختلف بدن.
 2. کنترل و تقویت و مسئولیت درست کار کردن کالبد جسمانی و رفتارهای اخلاقی مرتبط با اعضای بدن را بر عهده دارند.
 3. غدد درون ریز به وسیله‌ی بعضی از چاکراهای اصلی تنظیم می‌شوند و انرژی می‌گیرند. که با کنترل و دستکاری چاکراهای اصلی می‌توان غدد درون ریز را تحریک یا مهار کرد.
 4. چاکراهای اصلی مراکز استعداد روانی خاص هستند و فعال‌سازی چاکراهای خاص موجب توسعه یافتن استعدادهای روانی خاص می‌شود.

هفت چاکرای اصلی عبارتند از: چاکرای ریشه، چاکرای خاجی، چاکرای خورشیدی، چاکرای قلب، ، چاکرای گلو، چاکرای پیشانی، چاکرای تاج. در این مقاله به توضیح و بررسی و پاکسازی چاکرای ریشه می‌پردازیم.

چاکرای یک که به آن چاکرای ریشه یا مولادهارا گفته میشود در پایین ترین قسمت بدن انسان قرار دارد. به عبارتی انتهای دنبالچه بین مقعد و اندام تناسلی. این چاکرا به سمت پایین باز میشود و انرژی ها را از زمین دریافت میکند و با هسته مرکزی زمین ارتباط دارد. در حالتی که چاکرا در چرخش درست نباشد به نارنجی و زرد تغییر رنگ میدهد و هر چه زرد تر باشد فرد بیماری شدید و جدی تری دارد و دلیل بسیاری از بیماری های انسان در چاکرای ریشه است. چاکرای ریشه به رنگ قرمز است و هر چقدر پررنگ تر باشد چاکرای ریشه سالم تر است.

اندام ها و عضلات مرتبط با چاکرای ریشه

سیستم اسکلتی, استخوان ها, ماهیچه ها, مغز استخوان, خون, جریانات خون, کم خونی, سرطان خون, فشار خون, غدد فوق کلیوی, در ارتباط با چاکرای ریشه هستند. حرکت و چرخش تند یا کند این چاکرا اختلال است و باید چرخش متعادلی داشته باشد. عملکرد نامتعادل یک چاکرا موجب اختلال مابقی چاکراها میشود.

چرخش سریع چاکرای ریشه موجب: عصبانیت, پرخاشگری, سرعت کاری, پرخوری عصبی میشود. چرخش کند این چاکرا موجب: فعالیت کند, افسردگی, بی حالی و بی انرژی بودن میشود. افرادی که احساس افسردگی, ناراحتی دارند. مسئولیت های اجتماعی را پس میزنند. توانایی هدف گذاری ندارند در چاکرای ریشه اختلال دارند.

پاکسازی چاکرای ریشه

اصل پایه ایی چاکرای ریشه

اراده ی فیزیکی و تمام تمایلات فیزیکی در ارتباط با چاکرای ریشه است. ساختار و عملکرد این چاکرا ما را به دنیای فیزیک وصل میکند و انرژی را از کیهان میگیرد و در بدن ما به جریان می اندازد. انرژی حیاتی چاکراهای بالاتر را تامین میکند. چاکرای ریشه مرتبط با سه مدار تنفسی آیدا, پینگالا, سوشومنا میباشد. از طریق این چاکرا به ناخودآگاه جمعی وصل میشوند.

عملکرد موزون چاکرای ریشه

اگر چاکرای مولادهارا باز و هماهنگ باشد; رابطه ی جسمانی عمیقی با زمین تجربه میکنید و در زندگی فاکتورهای موفقیت را بدست می آورید و دسترسی به اهداف در این دنیا راحت تر میشود. نسبت به زندگی خوشبین و نسبت به داشته ها شکرگزار میشوید.

عملکرد ناموزون چاکرای ریشه

نمیتوانید اهدافتان را نمیتوانید با کمک قانون جذب بدست آورید. افکار و اعمال فرد حول محور مالکیت های فردیش دور میزند و حرص و آز در فرد قوی میشود. زندگی از تعادل خارج میشود و اهداف زندگی بهم میخورد و فردی به دنبال هیجانات کاذب مانند الکل و روابط نامتعارف میرود. موسیقی انجام این چاکرا موسیقی سازهای کوبه ایی است.

علل انسداد چاکرای ریشه

 • افراط و تفریط در مسائل جنسی
 • ریشه در گذشته و اتفاقات تلخ
 • آزار و اذیت‌های جنسی در گذشته
 • عدم امنیت مالی و احساسی توسط پدر و مادر

پاکسازی و فعالسازی چاکرای ریشه

 • رها کردن احساسات منفی، قدیمی و آزار دهنده
 • در طبیعت بودن، پیاده‌روی با پای برهنه روی خاک و حاصل
 • مراقبه و مدیتیشن
 • نگاه کردن به رنگ قرمز آتشین, نگاه کردن به آسمان هنگام طلوع و غروب تابش خورشید.
 • استفاده از میوه‌های قرمز مانند آلبالو، توت‌فرنگی، گیلاس
 • استفاده از پیام‌های سابلیمینال

جواهرات پاکسازی چاکرای ریشه عبارتند از:

 • عقیق
 • مرجان قرمز
 • گارنت
 • آهن

رایحه ی پاکسازی این چاکرا:

 • بوی تند روغن چوب سدر
 • پودر میخک یا روغن میخک

این دو رایحه گره های انرژی این دو چاکرا را باز میکند.

یوگای مرتبط با چاکرای مولادرهارا عبارتند از:

 • هاتایوگا
 • کوندالینی یوگا

مودرای چاکرای مولادهارا پران مودرا میباشد که جهت سرزندگی و مدیریت عصبانیت ها و حس پایداری و اراده تاثیر دارد. پران مودرا به حالت اتصال انگشت شست و دو انگشت بنصر و کوچک و صاف بودن دو سبابه و میانی به هم دیگر است. سیاره چاکرای ریشه زحل است. مانترای این چاکرا کالینگ و بیجا مانترا لام میباشد.

مودرای چاکرای مولادهارا

 

تمرین پاکسازی چاکرای ریشه

مدیتیشن پاکسازی چاکرای ریشه را به مدت هفت روز روزی یک مرتبه انجام دهید.

روش پاکسازی چاکرای مولادهارا

 1. اتاق مناسبی را با عود و شمع پاکسازی کنید و چراغ ها را خاموش کنید.
 2. در جای مناسب به صورت استوار بنشینید.
 3. برای چاکرای ریشه بهتر است که برروی زمین بنشینید برای اتصال بهتر با مادر طبیعت.
 4. موسیقی مرتبط با چاکرای ریشه را روشن کنید.
 5. یک دقیقه بر روی ماندالا متمرکز شوید.
 6. دست ها را به صورت پران مودرا بر روی کشاله ران بگیرید و نیت کنید که میخواهم چاکرای مولادهارای خودم را پاکسازی کنم.
 7. چشم ها را بسته چند نفس عمیق بکشید و تمرکز خود را روی چاکرای ریشه قرار دهید و با هر دم نور قرمز روشنی را به سمت چاکرا هدایت کنید.
 8. نیت کنید که میخواهم به آگاهی سیاره زحل متصل شوم و بعد از اتصال انرژی را تجسم کنید که به صورت نور قرمز روشنی به سمت چاکرای شما می آید.
 9. شروع به تکرار مانترا در درون خود کنید و دقت داشته باشید بین هر مانترا مکث کنید.
 10. در نهایت از آگاهی سیاره تشکر کرده و اتصال خود را قطع کنید.
 11. کف دو دست را بهم بمالید و روی چشم خود قرار دهید و آرام چشمانتان را باز کنید.

سرفصل مطالب

نظرات شما

دیدگاهی برای این محتوا منتشر نشده است. اولین نفر باشید!
دیدگاه خود را بنویسید.
دیدگاه شما بعد از تایید مدیریت سایت منتشر خواهد شد.
عضو سایت هستید؟ برای ثبت دیدگاه خود وارد شوید.