خیلی سخت است که به طور آگاهانه عادت‌های بد و افکار منفی را کنار بگذارید. در حقیقت، انسان همیشه در حال تجربه نبرد میان ذهن آگاهانه و ضمیر ناخودآگاه است. بخش آگاهانه ذهن ما دارای منطق، تصمیم‌گیری منطقی و قدرت است. اما آیا می‌دانید این بخش از ذهن ما فقط ۱۲ درصد از کل توان مغزی ما را تشکیل می‌دهد و بیش از ۸۸ درصد افکار ما از ضمیرناخودآگاه ما دستور می‌گیرند.

اگر تلاش می‌کنید یک عادت یا رفتار بد را تغییر دهید ولی موفق نمی‌شوید؛ به خاطر قدرت زیاد ضمیرناخودآگاه برای حفظ آن عادت است. مثلا، شما می‌خواهید وزن کم کنید ولی هر شب درست و حسابی غذا می‌خورید. ذهن آگاهانه شما به طور منطقی درک می‌کند که خوردن شام سنگین نمی‌تواند باعث کاهش وزن شما شود و کار را بدتر می‌کند ولی ضمیرناخودآگاه شما از نخوردن شام یا خوردن یک شام سبک پشتیبانی نمی‌کند و این عادت جدید را نمی‌پذیرد. ضمیرناخودآگاه یا ذهن ناخودآگاه شما می‌خواهد در هر وضعیتی از بدن شما محافظت کند و امنیت را در خوردن شام مفصل می‌بیند. ضمیرناخودآگاه به ذهن شما دستور می‌دهد شام بخورید چون احساس راحتی، امنیت، لذت و خوبی خواهید داشت.

برای تغییر یک عادت ناسالم، ابتدا باید پیوندهای مثبتی در ضمیرناخودآگاه ایجاد کنیم تا قادر به انجام رفتارهای جدیدی باشیم. تکنیک‌های هیپنوتیزم و هیپنوتراپی دقیقا دنبال چنین اهدافی هستند. هیپنوتراپی با استفاده از تصویرسازی، تلقین، پیشنهادهای قوی و تکنیک‌های آرامش‌بخش سعی می‌کند ضمیرناخودآگاه شما را دوباره برنامه‌نویسی کند.

افراد زیادی برای کمک به اهداف توسعه شخصی از جمله افزایش اعتماد به نفس، افزایش تمرکز، کاهش استرس و اضطراب، ترک یک عادت منفی، بهبود سلامتی، کاهش وزن، موفقیت در کنکور و غیره سراغ تکنیک‌ها و محصولات هیپنوتیزم می‌روند و می‌خواهند با هیپنوتراپی، آن ۸۸ درصد قدرت ذهنی ناخودآگاه خود را در سطح عمیقی به خدمت اهداف خود بگیرند.

اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید؛ پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر مکانیزم‌ هیپنوتیزم و هیپنوتراپی، افزایش تاثیرگذاری هیپنوتیزم درمانی و موفقیت هرچه بیشتر در آن، موارد زیر را با دقت خوانده و کمی پیرامون‌شان تامل کنید:

۱- جلسات هیپنوتیزم درمانی با آنچه دیده‌اید متفاوت هستند

بسیاری از ما وقتی نام هیپنوتیزم را می‌شنویم؛ سریعا به یاد صحنه‌های خواب کردن افراد در فیلم‌ها و سریال‌های تلویزیونی می‌افتیم ولی در واقعیت جلسات هیپنوتیزم و هیپنوتراپی بسیار متفاوت است.

بیشتر شبیه به یک جلسه روان‌شناسی است و شما باید چندین مرحله را با تمرکز و حضور ذهن بالایی بگذرانید.

اگر محصولات خودهیپنوتیزم را دریافت کرده باشید؛ باید در یک محیط آرام و دنج نشسته، جلسات را با صدای با کیفیت و بالا گوش کنید و تلاش برای انجام تمرین‌ها و دستورات گفته شده داشته باشید.

قرار نیست کسی شما را خواب کند تا پس از اینکه بیدار شدید؛ هرگز سیگار نکشید؛ روزی ۱۰ ساعت کار مفید کنید و در هر مسابقه و آزمونی پیروز شوید.

۲- معجزه هیپنوتراپی در یک جلسه افسانه است

هیپنوتراپی در برابر بسیاری از روش‌های درمانی دیگر بسیار ایمن و موثر است ولی نیاز به تمرین، تکرار و پیگیری دارد. قرار نیست با اولین جلسه هیپنوتراپی، معجزه اتفاق بیفتد.

بله؛ هیپنوتیزم و هیپنوتراپی شبیه معجزه است ولی نه یک شبه بلکه ۲۱ روز زمان نیاز است تا یک عادت جدید در درون شما نهادینه شود و سپس حداقل ۳ تا ۶ جلسه متوالی دیگر نیاز است تا بهترین نتیجه کسب شود.

وقتی یک فایل هیپنوتراپی را گوش می‌کنید؛ نباید دیگر آن را رها کنید بلکه باید بارها و بارها گوش کنید؛ فایل‌های دیگر مکمل این جلسه را بگیرید و آن‌ها را هم بارها گوش کنید تا ضمیرناخودآگاه شما بتواند نسبت به عادت‌ها و تصمیم‌های جدید واکنش مثبت داشته باشد.

۳- همه می‌توانیم هیپنوتیزم درمانی کنیم

نکته اساسی دیگری که باید مدنظر داشته باشید؛ خواسته و رضایت قلبی شما برای هیپنوتراپی است. همه افراد می‌توانند هیپنوتیزم کنند و از تاثیرات آن بهره ببرند؛ به شرط اینکه آگاهانه و خودخواسته با این فرآیند همراهی کنند.

هیپنوتراپی یک فرآیند خلاقانه است و نباید با عدم تحرک ذهنی، بی میلی، عدم احساس نیاز و رها شدگی همراه شود. فردی که می‌خواهد هیپنوتیزم شود؛ باید به طور کامل دستورات گفته شده را رعایت کرده و تصویرسازی‌ها، تلقین‌ها و عبارت‌های تاکیدی را انجام دهد.

باید با اعتماد به نفس بالا و اطمینان از آموزش‌ها و اهداف هیپنوتراپی در یک جلسه آن حاضر شود و بالاترین همکاری و همراهی را داشته باشد.

۴- قرار نیست کسی بخوابد

هیپنوتراپی یک حالت یادگیری شدید است که بدن در آن بسیار آرام است و ذهن در وضعیت هوشیاری قرار دارد. شاید در برخی مواقع، افراد به خواب بروند یا حالت خواب‌آلودگی داشته باشند ولی هدف از هیپنوتیزم و هیپنوتراپی خواب کردن افراد نیست.

متخصصان هیپنوتیزم‌ باید مراقبت و اطمینان حاصل کنند مشتری در طول جلسه آگاهی کامل و آرامی داشته ولی در حالت بیدار باشند.

اگر خودتان فایل‌های هیپنوتیزم را گوش می‌دهید؛ باز هم باید مراقبت کنید در طول کل جلسه تمرکز ذهنی شما به هم نخورد و تمام دستورات را خط به خط دنبال می‌کنید. هوشیاری شما به اندازه‌ای باشد که در طول جلسه هر آنچه که گفته می‌شود را بشنوید.

۵- هیپنوتراپی جایگزینی برای درمان‌های پزشکی نیست

درمان‌های جسمی با هیپنوتراپی بهبود پیدا نمی‌کنند بلکه روند بهبودی آن‌ها تسریع می‌شود. هیپنوتراپ‌ها، پزشک نیستند و قرار نیست جای دارو و مراقبت‌های پزشکی را بگیرند.

هیپنوتراپی یک ابزار خودسازی برای تقویت و بهبود روندهای درونی است. هیپنوتراپی و متخصصان این علم می‌خواهند با کمک خود افراد رفتارها را اصلاح و پروسه‌های ذهن‌آگاهی را قدرتمند کنند.

اینکه بدانیم دقیقا از هیپنوتراپی چه انتظاری داریم و قرار است چه چیزی در درون ما تغییر کند؛ بزرگ‌ترین گام آمادگی برای استفاده از هیپنوتراپی است.             

 

محصولات هیپنوتیزم و هیپنوتراپی