هیپنوتیزم

هیپنوتیزم در حقیقت حالتی شبیه به خواب است که با تلقین زیاد بر روی انسان انجام می گیرد. هیپنوتیزم تمرکز عالی فکر است که با ایجاد تمرکز و القا می ‌توان فرد را به این حالت برد. معمولا در اين روش حس دردي که در ابتدا بيمار تجربه مي کند، با احساس هايي نظير گرمي، سنگيني و فشار جايگزين مي شود.

هیپنوتیزم، یکی از ابزارهای علم پزشکی بوده که از آن برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها و ناتوانی ها از جمله تسکین، تقلیل و کنترل درد با هیپنوتیزم استفاده می شود. دانشمندان متعددی به مرور زمان دریافتند که هیپنوتیزم مغناطیس نیست و تنها با ایجاد تمرکز و تلقین اتفاق می ‌افتد.

درمان درد با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم و هیپنو

هيپنوز

پديده هيپنوز یکی از قديمي ‌ترين تكنيك های روان درماني بوده که بر اساس تعامل بین روان، مغز و بدن ایجاد شده است. هيپنوز در حقیقت يك توانايي اختصاصي جهت ایجاد توجه متمركز و تجسّم، همراه با كاهش و به حداقل رساندن آگاهي از محيط است. ‌ممکن است که هيپنوز حتی به صورت خود به خود و بدون القاي رسمي نيز رخ ‌دهد. هيپنوتيزم كننده، هيپنوز را به فرد تحميل نمي ‌كند بلكه نقش درمانگر بيشتر شامل ارزيابي ظرفيت بيولوژيك ذاتي فرد براي تجربه‌ خلسه و آموزش به بيمار براي استفاده از هيپنوز طي برنامه‌ روان درماني تعيين شده است.

علاوه بر آن باید بدانید که ظرفيت تجربه‌ هيپنوز، در بین افراد مختلف يك صفت ثابت بوده و به صورت قابل توجهي در بین آن ها، متفاوت است. ظرفيت هيپنوز افراد را به خوبي مي‌ توان تشخيص داد و از آن به عنوان يك كمك ارزشمند در بسياري از استراتژي ‌هاي روان درماني استفاده كرد. با این وجود که کاهش سطح آگاهی از محیط هم در خواب و هم در هیپنوز به صورت مشترک اتفاق می افتد، اما توجه متمرکزی که در حالت خواب به صورت يكنواخت منتشر شده، حين خلسه‌ هيپنوتيزمي افزايش مي ‌يابد.

مکانیزم هیپنوتیزم در کنترل درد

هيپنوز با سه مكانيزم ۱- راحت كردن و شل كردن عضلات، ۲- تغييرات ادراكي و ۳- تغيير جهت شناختي انجام می شود.

اصولا درد همراه با انقباض عضلاني پیش می آید. بنابراین اولین قدم بعد از انجام هيپنوتيزم، تلقین تجسماتي است كه باعث شل شدن عضلات مي‌ شود. اين تجسمات معمولا ايجاد شل شدگي و آسايش جسمي و عمومي و كاهش درد مي‌ كنند.

هیپنوتیزم و کنترل درد

هیپنوتیزم در کنترل درد

دومين گام برای رسیدن به بي ‌دردي در هيپنوتيزم، ایجاد تغييرات ادراكی می باشد. پزشکان، تجسم به خواب رفتن و بی حس شدن آن قسمت از بدن كه مصدوم است را به بيمار مي‌ آموزند. اين روش مخصوصا در افرادي كه هيپنوتيزم پذيري بالايي دارند بسيار موثر است.

سومین قدم برای کنترل درد با هیپنوتیزم، تغيير جهت شناختي است. استفاده از هيپنوز در جهت افزايش جذب در تجسماتی كه باعث كاهش درد و اضطراب‌ هاي ناشي از آن مي‌ شود به صورت مستقيم و يا غير مستقيم به بسياري از بيماراني كه درد و یا مشكلات ديگر پزشكي دارند، كمك مي ‌كند.

تخصص هیپنوتیزم کننده

فردی که هیپنوتیزم می‌ کند، باید با آسیب شناسی آشنا باشد و بیماری‌ های روانپزشکی را بشناسد، چراکه انجام هیپنوتیزم برای یک سری از اختلال‌های روانپزشکی، مضر است.

هیپنوتیزم بحثی کاملا پزشکی و روانشناسی است و نباید دیگران برای سرگرمی و تفنن از آن استفاده کنند و باید نسبت به افراد غیرکارشناس که این کار را انجام می‌ دهند، پیگرد قانونی انجام شود، چراکه به جان و روان افراد آسیب می ‌رسانند.

کاربردهای هیپنوتیزم

هيپنوز در كنترل دردهاي شديد بعد از جراحي بسيار موثر است.

هیپنوتیزم برای کاهش درد بیماران سرطانی و ایجاد شرایط مناسب در شیمی درمانی و مراقبت از بیماران سرطانی در کودکان و بزرگسالان تا حد زیادی مفید است.

استفاده از هیپنوتیزم برای افرادی که به ماده بی ‌حسی آلرژی داشته و یا از ترزیق وحشت دارند نیز کاربرد دارد. به عنوان مثال هیپنوتیزم بر روی کاهش درد دندان، بدون تزریق در دندانپزشکی استفاده می شود.

تسکین و کنترل درد با هیپنوتیزم برای انجام انواع جراحی های کوچک و بزرگ کاربرد دارد.

هیپنوتیزم برای انجام زایمان بی درد یا بسیار راحت و اکثر بیماری های زنان و زایمان نیز بسیار رایج است.

به وسیله هیپنوتیزم می توان با یادآوری و جستجو در کودکی بیمار، ریشه و دلیل بیماری را معلوم و روش درمان را آسان کرد.

از هیپنوتیزم می ‌توان برای درمان کسانی که از ارتفاع، آسانسور، رعد و برق و حیوانات و… می‌ترسند، استفاده کرد.

هیپنوتیزم برای افرادی که در زندگی روزمره ‌شان دچار استرس و افسردگی هستند.

منع هیپنوتیزم

به طور کلی هیپنوتیزم در درمان بیمار‌های روانپزشکی شدید مانند پارانویا و اسکیزوفرنی ممنوع است.

هیپنوتیزم برای کسانی که بیماری قلبی و عروقی دارند، مضر است، چون اگر فردی که هیپنوتیزم می‌کند روانپزشک یا متخصص روانشناسی نباشد، نمی‌ تواند درست تلقین کند و فرد را در معرض خطر سکته قلبی قرار دهد.