هیپنوتیزم

هیپنوتیزم ابزاری بسیار مفید برای تقویت اثربخشی و نتایج مثبت در انواع درمان های پزشکی، جراحی، دندانپزشکی یا روانی است.

که در آن افراد افزایش توجه، تمرکز و پیشنهاد را تجربه می کنند. در حالی که هیپنوتیزم اغلب به عنوان حالت خواب توصیف می شود، بهتر است به عنوان یک حالت توجه متمرکز، افزایش قدرت پیشنهادی و خیال پردازی های واضح بیان شود.

گفته می شود بیش از ۸۵٪ از همه بیماریهای پزشکی یک مؤلفه عاطفی دارد و به خوبی شناخته شده است که مسائل عاطفی می تواند در مشکلات جسمی که ممکن است نباشد ایجاد شود. رفع مشکلات روحی و ذهنی می تواند در بهبود بهتر و عملکرد بهتر درمان پزشکی موثر باشد. در کنار مصرف داروها، روان درمانی به سرعت بخشیدن به سلامت بیمار کمک بسیاری می کند.

بیشتر جلسات اولیه هیپنوتیزم حدود یک ساعت طول می کشد تا بتواند به بیمار آموزش دهد اعم از روشهای آرام سازی و خودپسندی واقعی که در هر زمان می توان آموخت و مورد استفاده قرار گیرد.

هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

هیپنوتیزم

روش ایجاد هیپنوتیزم

 • هیپنوتیزم هدایت شده

این شکل از هیپنوتیزم شامل استفاده از ابزارهایی مانند دستورالعمل های ضبط شده و موسیقی برای القای حالت خواب آور است. سایت های آنلاین و برنامه های تلفن همراه اغلب از این شکل هیپنوتیزم استفاده می کنند.

 • هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی استفاده از هیپنوتیزم در روان درمانی است و توسط پزشکان و روانشناسان دارای مجوز برای درمان شرایطی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال استرس و اختلالات خوردن انجام می شود.

 • خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم فرایندی است که هنگامی اتفاق می افتد که فرد حالت هیپنوتیزم ایجاد کند. این اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا مدیریت استرس مورد استفاده قرار می گیرد.

فواید درمانی آرامش بخش با هیپنوتیزم از کاربردهای هیپنوتیزم است که می تواند فشار خون را کاهش دهد و یا سردردهای تنشی را کاهش داده و  افکار را آرام کند. سپس تعادل را در بدن بازیابی می کند و منجر به یک درمان می شود.

سوالات مربوط به کاربرد هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

 1. موارد اولیه استفاده از هیپنوتیزم چیست؟
  ابتدا برای تحریک ذهن ها از هیپنوتیزم استفاده شد که سپس برای رسیدن به ریشه درد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. بعدها توسط هندوها یک داروی برای سلامتی شد.
 2. خود هیپنوتیزم چیست؟
  با تمرکز و تفکر خود فرد صورت می گیرد. یعنی خودتان را هیپنوتیزم کنبد. این اغلب به عنوان ابزاری برای کمک به خود برای کنترل درد یا مدیریت استرس مورد استفاده قرار می گیرد.
 3. انواع هیپنوتراپی چیست؟
  تلقینی-پسرفتی-تحلیلی
 4. آیا هیپنوتیزم خطرناک است؟
  این ذهن ناخودآگاه شما است که هنگام هیپنوتیزم مورد درخواست قرار می گیرد و از آن جایی که اخلاقیات شما درآن جای گرفته، شما کاملا از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون هستید. تنها هنگامی هیپنوتیزم خطرناک است که فرد تحت تاثیر الکل، مست باشد.
 5. هیپنوتیزم کلامی چیست؟
  هیپنوتیزم کلامی، نوعی هیپنوتیزم از جنس گفتگو است که با کلام و صحبت می تواند تاثیری روی هر مخاطبی داشته باشد و با افراد ارتباط عمیقی برقرار کند. تکنیک های خاصی دارد که ابتدا باید آنها را آموخت تا روی ضمیر ناخوداگاه افراد و مخاطبان اثرگذار باشیم. این روش میزان پیشنهاد پذیری را بالا می برد.
 6. هزینه هیپنوتیزم چقدر است؟
  به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه از راه دور باشد و یا نزدیک. به تجربه و توانایی فرد هیپنوتیزم کننده هم مربوط می شود که برای چه درمانی انجام می شود.

کاربرد هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

رسیدن به هدف با هیپنوتیزم

اگر در دل خود یک هدف یا خواسته دارید می توانید از شگفتی های هیپنوتیزم استفاده کنید.  برای مثال اگر قصد جذب ثروت، قبولی در کنکور یا حتی درباره موفقیت در کسب و کارتان را دارید، این می تواند یکی از موثر ترین روش ها باشد.

کسب آرامش درونی با هیپنوتیزم

اگر ذهنتان سالم باشد، بی شک می توانید با کسب آرامش به رضایت و خوشبختی برسید. روش های مدیتیشن، ورزش، هیپنوتراپی می تواند کمک زیادی به پیشرفت و آرامش ذهنی و فکری تان کند.

انجام هیپنوتیزم بر روی بیمار

هیپنودرمانی

ترک عادت های بد با هیپنوتیزم

کاربرد هیپنوتیزم و هیپنوتراپی اینگونه است که می توانید به ترک عادت هایی که دوست ندارید، برسید. مثال سیگار کشیدن و یا زیاد خوردن.  پس هیپنوتیزم در رفع چاقی و یا لاغری هم می تواند موثر باشد.

در واقع با کار کردن بر روی ذهن، تغیر مسیر در ذهن صورت می گیرد و به ترک رفع عادت های بد منجر می شود. هیپنوتیزم برای کسانی که علاقه ای به مصرف دارو ندارند و مایل به ترک عادت بد ذهنی دارند میتواند مفید باشد. شخص کم کم قطب مثبت و مقابل استرس را جذب کرده و آرامش را به سمت خود می آورد.

در برخی موارد نادر، هیپنوتیزم درمانی به عنوان تنها بیهوشی در طی یک عمل جراحی استفاده شده است. جراحان در روشهایی مانند برداشتن مثانه، مثانه، سزارین و هیسترکتومی از هیپنوتیزم استفاده کرده اند. بیماران مبتلا به حساسیت و حساسیت به مواد شیمیایی موجود در بیهوشی هنوز هم می توانند جراحی هایی باشند که ممکن است بدون هیپنوتیزم امکان پذیر نباشد.

تقویت اعتماد به نفس با هیپنوتراپی

بسیاری از افراد از اعتماد به نفس کم رنج می برند و اغلب در انجام پیشرفت ها به کمک عینی احتیاج دارند. گاهی اوقات یک تغییر شگرف در زندگی صورت می گیرد، مانند نیاز به مصاحبه برای شغل جدید یا دنبال کردن یک شریک زندگی جدید، که برای تقویت اعتماد به نفس خود به یک نیرو نیازمندید. یک متخصص هیپنوتیزم می تواند اعتماد به نفستان را تقویت کند تا تصدیق و رضایت را به دست آورید.

حالت خلسه در حین انجام هیپنوتیزم

حالت خلسه در هیپنودرمانی

رفع بی خوابی با هیپنوتیزم

اگر بی خوابی داشته باشید، هیپنوتیزم می تواند به اندازه کافی شما را آرام کند تا شما را به راحتی راحت بخوابد. در مقابل، مشکلات ناشی از خوابیدن را نیز حل میکند تا به یک زندگی نرمال دست پیدا کنید. با توجه به اینکه هیپنوتیزم، رفتن به حالت خواب است میتوان تاثیرش را کاملا برای در درمان بی خوابی درک کرد.

کاهش وزن با هیپنوتیزم

افرادی که با کاهش وزن مقابله می کنند، گاهی اوقات احساس می کنند زندگی آنها از کنترل خارج است. یک متخصص هیپنوتیزم، برای ایجاد یک دیدگاه سالم در مورد غذا، می تواند به مشتریان کمک کند تا در مورد رابطه خود با غذا اطلاعات بیشتری کسب کنند.

سخن آخر

با یک متخصص واجد شرایط که عمل هیپنوتیزم را انجام می دهد و با اعتماد به نفس به درمان است، بیماران می توانند پیشرفت های چشمگیری را در سلامت و زندگی روزمره خود مشاهده کنند و بر عکس،  اگر تلقینات درست و حرفه ای انجام نشود ممکن است نتایج اشتباه و غیر قابل قبولی را بدهد. پس، داشتن تخصص و تجربه کافی از این علم به ایجاد یک نتیجه چشم گیرکمک زیادی می کند.

مطالب مرتبط را در ادامه مشاهده کنید

 

چگونه هیپنوتراپی کنیم؟

 

کاربرد هیپنوتیزم