آیا همه افراد می‌توانند از متدهای هیپنوتیزم استفاده کنند؟ این سوالی است که افراد زیادی از خود می‌پرسند یا به دنبال جوابی برای آن در اینترنت می‌گردند. این سوال قدمت تاریخی زیادی دارد و دانشمندان، اساتید دانشگاه‌های معتبر، روان‌شناسان و برخی از پیشگامان هیپنوتیزم سنتی و مدرن دنبال آن بودند. آمارهای ضد و نقیض، مشابه و متفاوت زیادی در طول این سالیان منتشر شده است ولی خبر خوش اینکه تقریبا همه افراد می‌توانند هیپنوتیزم شوند و تفاوت در راحت‌تر یا سخت‌تر هیپنوتیزم شدن آن‌ها است.

تحقیقات بزرگانی مانند پروفسور اسپیگل از دانشگاه استنفورد نشان می‌دهد برخی افراد سریع‌تر و راحت‌تر هیپنوتیزم شده و به ضمیرناخودآگاه آن‌ها دسترسی فراهم می‌شود و برخی افراد مقاومت کرده و مدت زمان طولانی‌تر طی می‌شود تا امواج مغزی آن‌ها در وضعیت آلفا قرار بگیرد. تقریبا می‌توان گفت حدود ۵ الی ۱۰ درصد مردم بسیار راحت هیپنوتیزم شده و همین درصد هم افرادی هستند که مقاومت زیادی در برابر هیپنوتیزم دارند. ۸۰ درصد دیگر مردم نسبت به هیپنوتیزم و تاثیرپذیری از آن وضعیت متوسطی دارند.

عملکرد هیپنوتیزم بر مغز

عملکرد هیپنوتیزم

اما سوال مهم‌تری هم برای متقاضیان هیپنوتیزم مطرح است: «کلیدهای موفقیت در هیپنوتیزم چیست؟» یا «چه باید کرد تا هیپنوتیزم بیشترین تاثیرگذاری و موفقیت را برای ما داشته باشد؟». هیپنوتیزم چیزی جز برنامه‌ریزی ذهن نیست و ما برای بهترین برنامه‌ریزی شدن ذهن و تاثیرگذاری بیشتر تلقینات هیپنوتیزمی بر ضمیرناخودآگاه یا ضمیر پنهان خود، نکات مهمی را رعایت کنیم:

انگیزه فردی

باید برای هیپنوتیزم و هیپنوتراپی انگیزه شخصی بسیار قوی داشته باشید. با تمام وجود به تغییر برای رسیدن به موفقیت و هدف اعتقاد داشته و تمام سلول‌های بدن شما آماده این تغییر ذهنیت باشند. اگر می‌خواهید وزن کم کنید؛ باید سراسر انگیزه و هدف برای این کار باشید نه اینکه به توصیه دیگران و از روی بی‌میلی، بی‌کاری و اینکه شاید به راحتی و بدون زحمت لاغر شوید؛ سراغ هیپنوتیزم بیایید. هیپنوتیزم با به‌کارگیری نیروهای ذهنی شما برای درمان به موفقیت می‌رسد. پس، شما باید برای دستیابی به ضمیرناخودآگاه و تغییر ذهن دلایل بسیار روشن، محکم و شفافی داشته باشید.

رضایت و باور درونی

باید به قدرت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی باور و ایمان داشته باشید. وقتی از ته دل رضایت داشته باشید که خودتان یا دیگری شما را هیپنوتیزم کند؛ ذهن شما دیگر مقاومت‌های بیهوده نخواهد داشت و راه باز می‌شود تا تلقینات هیپنوتیزمی بتوانند تغییرات ذهنی شما را رقم بزنند. ذهن برای تاثیرگذاری بیشتر آماده است و بیشتر به سوی هدف و موفقیت هدایت خواهید شد. وقتی به قدرت هیپنوتیزم شک داشته باشید و به دیده تردید با آن روبرو شوید؛ قطعا مقاومت‌های ذهنی شما اجازه هیچ‌گونه تغییری در باورها و ایمان شما را نمی‌دهند. اگر به این دلیل سراغ هیپنوتیزم می‌آیید که قدرت آن را امتحان کنید؛ در صورتی که ذهن شما اجازه ندهد و بیدار بماند؛ تلقینات روی آن اثری نخواهد داشت.

درمان مشکلات ذهنی با هیپنوتیزم

درمان با هیپنوتیزم

تلقینات واقع‌بینانه و باورپذیر

اگر سعی شود به افراد تلقینات و الهامات اغراق‌ شده، غیرواقعی و نادرست داده شود؛ نباید امیدی به تاثیرگذاری زیاد هیپونتیزم داشت. وقتی به فردی که معتاد بازی کردن با کامپیوتر است بگویید: «بازی کردن زیاد باعث می‌شود افسرده شوی و بعد خودکشی کنی»؛ بعید است طرف از بازی کردن دست بکشد چون این تلقین بسیار اغراق‌شده و دور است. بهتر است به یک معتاد بازی گفته شود: «بازی کردن کم‌کم باعث تغییر شکل مغز تو خواهد شد و دیگر مانند مردم عادی نمی‌شوی.» چون در هیپنوتیزم باید القائات و تلقین‌ها تکرار شود؛ وقتی درست، واقع‌بینانه و پذیرفتنی باشند؛ تاثیرگذار خوهند بود. یکی از تفاوت‌های اصلی هیپنوتیزم‌های مبتدی با حرفه‌ای در بیان حرف‌ها و تلقیناتی است که غیرواقعی هستند.

تکرار هیپنوتیزم

هنگامی که سال‌ها است با یک ذهنیت، رفتار، عادت، احساسات و هیجان‌ها زندگی کردیم؛ با یک جلسه هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی، عمق ضمیرناخودآگاه ما تغییر نخواهد کرد. سال‌ها ذهن و ضمیرناخودآگاه ما برنامه‌نویسی شده است و نباید انتظار داشته به یک باره و با اولین تلقین‌ها پاک شود و رفتار و عادت پیشین را ترک کنیم. یکی از کلیدهای طلایی موفقیت در هیپنوتیزم، تکرار تلقینات است. تکرار در روش خود هیپنوتیزمی، اثربخشی آن را دو چندان می‌کند. وقتی یک فایل یا محصول هیپنوتیزم را تهیه کردید؛ بارها و بارها به آن گوش کرده و دستوراتش را عمل کنید. هر روز یک برنامه مشخص و ثابت برای گوش دادن به فایل‌های هیپنوتیزم داشته باشید تا به تدریج این تلقینات به بخش ثابتی از ذهن و وجود شما تبدیل شوند. آن‌قدر جلسات هیپنوتیزم را تکرار کنید تا تلقینات به باور عمیق شما برسند.

تفاوت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی چیست

تفاوت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

همکاری

هیپنوتیزم یک فرآیند دو طرفه است. چه در دگرهیپنوتیزم و چه در خودهیپنوتیزمی، فردی که می‌خواهد هیپنوتیزم شود باید بالاترین سعی و تلاش و همکاری را داشته باشد.

وقتی در فایل هیپنوتیزم گفته می‌شود منظره یک آبشار را تجسم کنید؛ شما باید تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا منظره آبشار را در ذهن‌تان مجسم کنید. اگر هیچ تلاشی نداشته باشید و فقط منتظر باشید هیپنوتیزم روی ذهن شما اثر بگذارد؛ هرگز این معجزه رخ نمی‌دهد.

خوش‌بختانه، در سال‌های اخیر و با ورود فناوری‌های اینترنت و آنلاین شدن مردم، روش‌های نوینی برای استفاده از قدرت هیپنوتیزم و برنامه‌ریزی ذهن فراهم شده است.

بسیاری از نرم‌افزارها، محصولات و فایل‌های صوتی به بازار عرضه شده تا افراد بتوانند خودشان هیپنوتیزم کنند. تکرار گوش دادن به این فایل‌ها کمک می‌کند ضمیرناخودآگاه افراد تلقینات را پذیرفته و به باور تبدیل کند.

همچنین با فناوری‌‌های پیشرفته، امواج مغزی انسان در این فایل‌های طوری تقلید می‌شوند که مغز با گوش کردن به آن‌ها به‌سرعت به امواج دلخواه مثلا آلفا می‌رسد و آماده ورود به خلسه هیپنوتیزمی و دریافت تلقینات می‌شود.

محصولات هیپنوتیزم و هیپنوتراپی