هیپنوتراپی

روانشناس وقتی تشخیص دهد که مراجع دچار تناقض هیجانی، ناهماهنگی شناختی، آشفتگی ذهنی، وسواس و حساسیت غیرارادی است، می‌ تواند از هیپنوتراپی استفاده کند. وقتی فردی در مورد تجارب و اتفاقات روزمره‌ زندگی، افکار، احساسات و رفتارهای خود دچار آشفتگی و عدم کنترل ‌شده باشد، می‌ تواند با کمک روانشناس از تکنیک هیپنوتراپی بهره ببرد و محتوای ذهن ناهشیار و هر آنچه در ذهن هشیار شفاف نیست را به آگاهی و مدیریت برساند. حال ببینیم که چگونه هیپنوتراپی کنیم؟

اختیار در هیپنوتراپی

انجام هیپنوتراپی برای فردی که خودش می ‌خواهد هیپنوتیزم شود، بسیار آسان است، زیرا مهم‌ ترین اصل هیپنوتیزم کردن، رضایت خود فرد است. در هیپنوتیزم باید فرد هیپنوتیزم شونده معتقد باشد که هیپنوتیزم به سلامتش کمک می کند و برایش سودمند است. در هیپنوتیزم نمی توان فردی را به زور هیپنوتیزم کرد زیرا فرد متوجه اوضاع است و می تواند کنترل اوضاع را به دست بگیرد.

آموزش هیپنوتراپی

چگونه هیپنوتراپی کنیم؟

در حالت هیپنوز، احتمال سوء استفاده از فرد کاهش می یابد زیرا فرد درآن هوشیارتر است. هیپنوتیزم با میل داوطلبانه و حس ناخودآگاه صورت می گیرد. بنابراین ضمیر ناخودآگاه همواره تحت کنترل است و در صورتی که احساس ناراحتی کنید از آن حالت خارج می شوید. هر چقدر اعتماد فرد به هیپنوتیز کننده بیشتر باشد، تلقین پذیری او افزایش یافته و عمق هیپنوز بالا می رود.

ملزومات انجام هیپنوتراپی موفق

موفقیت در خود هیپنوتیزمی و هیپنوتیزم ‌درمانی تجویز شده، مستلزم ذهنی باز است. برای انجام آن نیاز است که هیپنوتیزم با خواسته قلبی شما انجام شود، دیر باور نباشید، از هیپنوتیزم شدن ترسی نداشته باشید و فرآیندهای پیچیده را بیش از حد، تجزیه و تحلیل نکنید.

همچنین باید درباره‌ اینکه چرا می خواهید از خود هیپنوتیزمی بهره ببرید و چه پیام ‌هایی را می خواهید به خودتان انتقال دهید، فکر کنید و اینکه چه افکاری را می خواهید در ذهن ناخودآگاه خود جای دهید. روی برخی از گفته‌ های کوتاه در طی فرآیند هیپنوتیزم کار کنید.

کاربرد هیپنوتراپی

کاربرد این روش درمانی در رفع علائم تنش همچون لرزش دست‌ ها، گرفتگی عضلات، تیک‌ های حرکتی و صوتی، قفل شدن پاها، فلج شدگی‌ ها، کمردرد، میگرن و … است که با درمان‌ های پزشکی و دارویی علت شناسی و درمان ناموفق است. نتایج کارآمد روش هیپنوتراپی شامل کاهش حساسیت و استرس، افزایش امید و اعتماد به نفس، افزایش سازگاری و کیفیت زندگی، کاهش و تسکین درد، درمان علایم روان تنی و سردردهای مزمن، کنترل پرخوری یا مصرف افراطی سیگار، افزایش قدرت یادگیری و ظرفیت حافظه، افزایش قدرت تمرکز و مهارت های اجتماعی، تغییر عادت ها و نگرش ها، کاهش طول دوره درمان می باشد.

چگونگی انجام هیپنوتراپی

در اینجا این سوال مطرح می شود که چگونه هیپنوتراپی کنیم؟ در زیر به تشریح مراحل هیپنوتراپی می پردازیم:

 آماده کردن یک فرد برای هیپنوتیزم

ابتدا یک اتاق آرام و راحت انتخاب کنید. شما به عنوان راهنما تنها باید به فرد کمک کنید تا در حالت ریلکس قرار گرفته و به حالت خوابیده تبدیل شود. سپس به فرد اطلاع دهید که از هیپنوتیزم چه انتظاری داشته باشد. از هدفشان برای هیپنوتیزم شدن و تجربه قبلی هیپنوتیزم سؤال کنید.

آموزش حالت خلسه

حالت خلسه

 وارد شدن به حالت خلسه

با صدای آرام، آهسته و آرام بخش صحبت کنید. از آن‌ ها بخواهید عمیق و منظم نفس بکشند. از آن‌ ها بخواهید بر یک چیز خاص تمرکز کنند و بدنشان را قسمت به قسمت ریلکس کنند. با استفاده از تنفس و زبان بدن فرد او را به خلسه روحی سوق دهید. روش آرام سازی پیشرونده عضلانی یکی از آسان‌ ترین روش‌ ها برای افرادی است که خودشان مایل به هیپنوتیزم شدن هستند و به تجربه خاصی هم نیاز نیست.

 استفاده از هیپنوتیزم برای کمک به فرد

این را بدانید که نمی ‌توانید در زمان هیپنوتیزم هرچیزی را به فرد بگویید تا انجام دهد، این کار سواستفاده از اعتماد اوست. از تکنیک ‌های هیپنوتیزم برای کاهش استرس استفاده نمایید. از فرد بخواهید راه حل مشکلات احتمالی را تصور کنند. بدانید که هیپنوتیزم می‌ تواند برای انواع مشکلات روانی استفاده شود. بدانید که هیپنوتیزم تنها بخش کوچکی از راه حل سلامت روان است.

 اتمام جلسه

به آرامی فرد را از حالت خلسه خارج کنید. درباره هیپنوتیزم با فرد صحبت کنید تا در آینده این کار را بهتر انجام دهید.

سخنان در فرآیند هیپنوتیزم

گفته ها و سخنان شما در حین فرآیند هیپنوتراپی باید خالص و صادق باشد، در غیر این صورت در دسترسی به ایده‌ ها یا دست یافتن به سطح ناخودآگاه، موفق نخواهید بود. همچنین گفته‌ های شما باید ماهیتی مثبت داشته باشد. دقت کنید که سخنان شما بسیار سلیس بوده و شامل چندین عبارت طولانی نباشد.

آموزش فرآیند هیپنوتراپی

فرآیند هیپنوتراپی

به یاد داشته باشید این گفته ‌ها پیام‌ هایی هستند به ناخودآگاه شما، بنابراین از کلمه‌ “من” استفاده کنید. روی کارهای خاص تمرکز کنید و همیشه گفته ‌های خود را به عنوان حقایق زمان حاضر بیان کنید. برای شروع روی یک یا دو عبارت متمرکز شوید، به حافظه بسپارید و در ذهن روی آن‌ ها تمرکز کنید.

فرد هیپنوتیزم کننده

فرد هیپنوتیزم کننده باید به علم پزشکی واقف باشد. افراد غیرحرفه ای و آن ها که بیشتر به جنبه نمایشی هیپنوتیزم می پردازند می توانند یک بیماری را تشخیص دهند و تنها به درمان و رفع علایم بیماری بدون توجه به علت آن می پردازند که می تواند بسیار خطرآفرین باشد، این افراد از علم پزشکی بی بهره اند.

یک هیپنوتیزم کننده غیرحرفه ای نمی تواند متوجه وجود و یا احتمال این بیماری ها شود و فقط درد بیمار را برطرف می کند در صورتی که درد یک علامت هشداردهنده است و برطرف کردن آن سبب پیشرفت بیماری و عدم تشخیص و درمان آن می شود.