متاسفانه هنوز هیپنوتراپی یا هیپنوتیزم درمانی در ایران به خوبی شناخته نشده و مردم تصویر درستی از آن در ذهن ندارند. هیپنوتراپی با هیپنوتیزم متفاوت است و یک شیوه نوین و پیشرفته در درمان بیماری‌ها و پیشرفت‌های شخصی است. با یک جست‌وجوی کوچک در اینترنت می‌توانیم به ده‌ها فایل پادکست یا ویدیو برسیم که افراد درباره تغییر زندگی خود با استفاده از هیپنوتراپی صحبت کردند. هیپنوتراپی فقط برای درمان یک بیماری نیست؛ بلکه بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها، تغییرات و اصلاحات را در ذهن و رفتار افراد به وجود می‌آورد و باعث می‌شود به طور کلی فرد دیگری متولد شود. من در این مقاله اصلا نمی‌خواهم درباره کاهش درد با هیپنوتراپی یا درمان افسردگی و وسواس صحبت کنم. اگرچه یکی از حوزه‌های کاربردی بسیار معروف هیپنوتراپی برای درمان بیماری‌های روانی و روحی است ولی امروزه هیپنوتراپی در یک حوزه وسیع دیگر هم مطرح شده و آن توسعه فردی، موفقیت‌های کار و زندگی، پیشرفت‌های ذهنی و شخصی است. هیپنوتراپی تکنیکی علمی بسیار گسترده است. در این مطلب ما می‌خواهیم حداقل به ۵ روشی که هیپنوتراپی می‌تواند زندگی شخصی و کاری ما را دگرگون کند؛ اشاره کنیم:

۱- تغییر اعتقادات

باورها و اعتقادات بر سراسر زندگی ما حاکم هستند و همه اعمال و رفتار ما را کنترل می‌کنند. تمام اتفاقاتی که در زندگی برای ما رخ می‌دهد؛ از باورهای ما سرچشمه گرفتند. برخی باورها باعث موفقیت ما می‌شوند و برخی باورها عامل شکست ما هستند. چه بخواهید یا نه، شما آن‌طور زندگی می‌کنید که باور دارید. وقتی باور دارید «برای شروع یک کسب‌وکار جدید دیگر دیر شده یا بیش از حد پیر هستم»؛ قطعا هیچ‌گاه نمی‌تواند دوباره شروع به ساختن یک کسب‌وکار کنید. وقتی در ذهن‌تان باور دارید «برای یادگیری و پیشرفت به اندازه کافی استعداد دارم»؛ هیچ‌چیز جدیدی یاد نمی‌گیرید و در نتیجه پیشرفت نمی‌کنید. وقتی باور «من هرگز پول‌دار نمی‌شوم» ملکه ذهن شما شده باشد؛ قطعا تا آخر عمرتان به اندازه‌ای که دوست دارید؛ پول درنمی‌آورید. وقتی فکر می‌کنید «من آن دختر را دوست دارم ولی هرگز به آن نمی‌رسم»؛ شما زندگی شادی نخواهید داشت چون به فردی که عاشقش هستید؛ نرسیدید. زندگی روزانه ما مملو از این افکار، باورها و اعتقادات است. «من مدیر خوبی نمی‌شوم»؛ «من همسر خوبی نیستم»؛ «من نمی‌توانم در کارم پیشرفت کنم و رتبه‌های بالاتر بگیرم»؛ «دیگران اجازه نمی‌دهند به حقم برسم» و «کسی حرف‌های من را گوش نمی‌دهد». حتی گاهی اوقات باورهای خطرناک و مهلکی داریم که سراسر زندگی ما را به نابودی می‌کشند. مانند «پول شر است و نباید پس‌انداز کرد یا برای پول‌دار شدن تلاش کرد». دست کشیدن از این باورها و اعتقادات بسیار سخت است ولی هیپنوتیزم درمانی می‌تواند ذهن و ضمیرناخودآگاه شما را تغییر دهد. شما با هیپنوتراپی به بخشی از ذهن خود که محل ذخیره این افکار است؛ دسترسی پیدا می‌کنید و می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید. در حقیقت، ریشه بسیاری از افکار منفی خود را یافته و از بین می‌برید. همین ریشه‌های درونی هستند که مانع موفقیت و پیشرفت شما می‌شوند. یکی از بزرگ‌ترین مزایای هیپنوتراپی، تغییرات درونی و ذهنی برای رسیدن به پیشرفت‌های شخصی است.

۲- غالب بر ترس

همه ما ترس‌هایی داریم مانند ترس از پرواز با هواپیما، عنکبوت و سوسک، تاریکی، تنها شدن، تحقیر شدن و از شکست خوردن. همین ترس‌ها هستند که مانع پیروزی و پیشرفت می‌شوند. همه آدم‌ها به اندازه کافی استعداد، نعمت و فرصت برای موفقیت و شادی و خوشبختی دارند ولی این ترس‌ها اجازه نمی‌دهند شما به آن‌ها برسید. ترس از فقر باعث می‌شود همیشه فقیر باشید تا به یک زندگی معمولی تن دهید؛ به حقوقی بخور و نمیر رضایت دهید و سراغ کارهای بزرگ نروید و ایده‌های بزرگ خود را نادیده بگیرید. ترس از شکست باعث می‌شود هیچ‌وقت در کار و زندگی ریسک نکنید و نخواهید تجربه تازه‌ای داشته باشید. ترس از سرزنش و تحقیر شدن باعث می‌شود هرگز در محل کار، ایده خلاقانه‌ای که به ذهن‌تان رسیده را به زبان بیاورید. هیپنوتراپی به ما کمک می‌کند با این ترس‌هایمان روبرو شویم و در نهایت آن‌ها را خنثی کنیم. یکی از بزرگ‌ترین و رایج‌ترین کاربردهای هیپنوتراپی برای غلبه بر ترس‌های درونی ما است. اگر از رانندگی یا پرواز با هواپیما می‌ترسید؛ چند جلسه هیپنوتراپی بروید و بعد آثار آن را ببینید. اگر از مدیر و همکاران خود می‌ترسید؛ از کنکور می‌ترسید و از شروع یک کار جدید می‌ترسید؛ هیپنوتیزم درمانی بهترین انتخاب برای شما است.

۳- تغییر عادت‌ها

یکی دیگر از کاربردهای هیپنوتراپی برای تغییر عادت‌های بد و منفی است که سال‌ها همراه ما بودند و اکنون در حالت عادی کنار گذاشتن‌شان غیرممکن است. مانند سیگار کشیدن، دیر از خواب بیدار شدن، پول خرج کردن بی‌هدف و نظایر این‌ها. هیپنوتراپی می‌تواند هر عادت منفی را به یک عادت مثبت و خوب تبدیل و هر عادت خوب را بهتر بازسازی کند. موفقیت در زندگی چیزی بیشتر از یک سری عادت‌های خوب نیست. عادت به مطالعه، عادت به خوردن غذا خوردن، عادت به داشتن یک رابطه سالم و درست، عادت به تمرین، عادت به یادگیری و ده‌ها عادت کوچک و شاید در ظاهر بی‌اهمیت که مي‌توانند منشا بزرگ‌ترین اتفاقات زندگی شما باشند. وقتی بتوانیم عادت‌های خود را کنترل کنیم؛ به طور خودکار به سوی موفقیت هل داده می‌شویم و هیپنوتراپی کلید کنترل عادت‌ها است.

۴- تغییر ادراک

چرا همیشه به خاطرات بد و روزهای بدبختی خود بیشتر از خاطرات خوب و روزهای شاد و خوشخبت زندگی‌مان فکر می‌کنیم؟ چرا همیشه نیمه خالی لیوان را می‌بینیم؟ چرا همیشه روی نداشته‌هایمان انگشت می‌گذاریم و این همه نعمتی که خدا به ما داده را نمی‌بینیم یا درک نمی‌کنیم؟ اینها به نحوه ادراک، آگاهی و بینش ما برمی‌گردد و اکتسابی است. افراد ثروتمند، افراد کارآفرین، افراد موفق بزرگ در دنیا آموزش دیدند و تلاش کردند این درک و بینش خود را تغییر دهند. هیپنوتیزم و هیپنوتراپی کمک می‌کند شما هم الگوریتم ذهنی خود را از روی نقاط منفی به مثبت تغییر دهید. بیشتر خوش‌بین و امیدوار باشید؛ در میان همه شکست‌ها و ناامیدی‌ها و پالش‌های منفی که به سوی شما سرازیر است؛ یک نقطه، راه و رویکرد مثبت را ببینید و برای آن تلاش کنید.

۵- اهداف روشن

آخرین روشی که هیپنوتراپی می‌تواند باعث تغییر زندگی ما شود؛ دستیابی به اهدافی روشن و مشخص است. اهداف به همان اندازه واقعی هستند که ما به آن‌ها اعتقاد داریم. هرچقدر در ذهن‌تان به اهدافی روشن، شفاف و واضح اعتقاد داشته باشید؛ زودتر به این اهداف می‌رسید. هیپنوتراپی به ما کمک می‌کند تا برای آینده اهدافی روشن و شفاف ترسیم کنیم. ابتدا یک هدف کاملا روشن را تعریف کرده و بعد استراتژی رسیدن به آن را مشخص کنیم. گاهی اوقات ما یک هدف مشخص داریم ولی تلاش آگاهانه‌ای نداریم. شبانه‌روز کار می‌کنیم ولی به نتیجه نمی‌رسیم. به قول معروف هرچه می‌دویم؛ به در بسته می‌کوبیم. اینجا است که هیپنوتیزم و هیپنوتراپی می‌تواند درهای جدیدی به روی ما بگشاید؛ اهداف روشن و قابل دستیابی ترسیم کند و بعد تلاشی آگاهانه و هدایت شده پیش‌روی ما بگذارد. این ۵ روش تغییر زندگی حداقل تاثیراتی است که هیپنوتراپی می‌تواند برای ما به همراه داشته باشد. ابتدای راه است و پاسخی به بسیاری از چالش‌ها و موانعی که در درون ما هستند و فقط باید یک روش برای باز کردن قفل‌شان و رسیدن به آن‌ها پیدا کنیم. هیپنوتیزم و هیپنوتراپی این قفل‌های درونی را باز می‌کند.

محصولات هیپنوتیزم و هیپنوتراپی