هیپنوتیزم کودک و نوجوان

کودکان گروهی هستند که به خوبی به تلقین های هیپنوتیزمی جواب داده و ایجاد یا القای حالتی تغییر شکل یافته در آگاهی آنان، با این معیارها و موازین مشخص می شود: باریک یا محدود شدن حوزه توجه و مجذوب شدن در پدیده های خلسه ای و درنهایت درجاتی از جدایی و گسستگی از محیط بیرونی یا اطراف. برای کودک این روش ها طبیعی تر و پذیرفتنی تر از بزرگسالان است. ورود به حالت خلسه و خروج از آن در کودکان خیلی راحتتر و روان تر از بزرگسالان صورت می گیرد و تنوع واکنش های هیپنوتیزم کودکان، خیلی بیشتر از بزرگسالان است.

آموزش هیپنوتیزم کودک و نوجوان

هیپنوتیزم کودک و نوجوان

 عوارض بیش فعالی

معمولا اختلال از سه سالگی به بعد تشخیص داده می شود. کودکان مبتلا در دوره شیرخواری اغلب پرتحرک بوده و دست ها و پاهای خود را زیاد حرکت می دهند کم خواب و کم غذا بوده زیاد گریه می کنند و عکس العمل نشان می دهند. از نظر سبب شناسی عامل اصلی ناشناخته است اما فاکتورهای متعدد ژنتیک رشدی، صدمات مغزی، عوامل عصبی شیمیایی، فاکتورهای عصبی فیزیولوژیکی و عوامل اجتماعی روانشناختی را موثر می دانند.

از مشکلات دیگر این کودکان در مدارس، عدم توجه و تمرکز است و به نظر می رسد کودک به صحبت های معلمش گوش نمی کند که معلمین تحت عنوان حواس پرتی و بی دقتی از آن نام می برند. اما یک معلم با تجربه و با شناخت و درک کافی از این اختلال می تواند با قرار دادن دانش آموز دچار این مشکل، در میزهای اول کلاس و نیز با طرف مخاطب قرار دادن گهگاه دانش آموز درهنگام پرداختن به دروس،  به این دانش آموزان کمک شایانی بنماید. اختلالات یادگیری در درصدی از کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال بیش فعالی، کمبود توجه و تمرکز مشاهده می شود.

 درمان بیش فعالی کودکان

بیش فعالی کودکان

انواع بیش فعالی

این اختلال دارای سه علامت عمده است که شامل پرفعالیتی (‌پرتحرکی) کمبود توجه و تمرکز، بروز اعمال تکانه ای (‌اعمال ناگهانی و غیر قابل پیش بینی) می باشد. این نوع اختلال دارای سه نوع است:

در نوع اول کودک فقط مشکل در نگهداری توجه و تمرکز دارد.

در نوع دوم فقط پر تحرکی و بیش فعالی دیده می شود.

و بالاخره نوع ترکیبی که کودک هم پرتحرک بوده و هم مشکل توجه و تمرکز دارد این اختلال در ۵٪ کودکان دبستانی و در پسرها سه تا پنج برابر شایع تر از دختران است و بیشتر در پسران اول خانواده دیده می شود

 هیپنوتیزم در درمان اختلال بیش فعالی

راه های مختلفی برای درمان این نوع اختلال توصیه می شود از جمله داروهای محرک، تغییر نگرش و افکار والدین،‏ گوش دادن و صحبت کردن‏، توجه مثبت به کودک، توانایی صدور دستورهای مؤثر و مناسب، آموزش نحوه انجام فعالیت‌ ها به کودک، یادگیری، تشویق و تنبیه در زمان‌ های مناسب، رژیم غذایی و داروها‏ و هیپنوتیزم کودکان.

 اختلال لکنت

لکنت، اختلال گفتاری است که در ابتدای زندگی، کمی پس از تکامل روی می دهد. لکنت از اختلالات های تکاملی بسیار گسترده بوده و کودکان مبتلا به آن، در فرآیند عصبی دچار مشکلی هستند که زمینه ژنتیکی داشته و علائم آن به صورت تولید گفتار منقطع با تلاش و در بیشتر مواقع با شروع سریع همراه است. شیوع این اختلال در کل جمعیت حدود یک درصد تخمین زده شده است. با وجود پیشرفت علم در بررسی و شناخت اختلالات، هنوز عوامل اصلی دخیل در ایجاد اختلال لکنت ناشناخته مانده است. پژوهشگران و متخصصان عواملی، ازجمله وراثت، اختلالات عصبی، کژکاری هورمونی، مشکلات تنفسی، مسائل روحی و غیره را در بروز آن مؤثر دانسته اند.

عوارض لکنت

اختلال لکنت جزو اختلال های ارتباطی طبقه بندی شده و به طورکلی درصورت درمان نشدن به موقع، علائم تکانش گری، پرخاشگری، گوشه گیری، اضطراب و ناپختگی اجتماعی در کودکان دیده می شود. شاید بتوان گفت اصلی ترین عامل ایجاد لکنت زبان، اضطراب و ترس ها و نگرانی های روزانه فرد باشد. مطالعات نشان می دهند که هم اکنون اضطراب دوران کودکی به مشکل جدی سلامت روان تبدیل شده است.

تجربه ترس ها و نگرانی ها به عنوان بخشی طبیعی از رشد برای بسیاری از کودکان، گذرا تلقی می شود، اما برای برخی دیگر ممکن است این تجربیات در طول زمان تشدید شده و باعث تداخل در عملکرد روزانه کودکان شود. از طرف دیگر از مؤلفه های مهم عزت نفس در کودکان توانمندی های گفتاری است. بنابراین نقص در این حوزه باعث احساس ضعف در کودکان مبتلا به لکنت شده و کاهش عزت نفس موجب انزوا و طرد شدگی در این افراد می شود.

 درمان لکنت زبان کودکان

درمان لکنت کودکان

هیپنوتیزم در درمان اختلال لکنت

از روش های درمانی که احتمالا بتواند در درمان مشکلات ناشی از لکنت زبان کودکان مانند اضطراب و کمبود عزت نفس آنان مؤثر باشد، هیپنوتیزم است. بحث هیپنوتیزم از مباحث بسیار جنجالی درحیطه پزشکی و روانشناسی در چند دهه اخیر و در همه جهان بوده که در سالیان گذشته به محافل علمی داخل کشور نیز کشیده شده است. تاریخچه هیپنوتیزم به صدها سال پیش برمی گردد. در سال های اخیر Hypnosis به دلیل نقش درمانی اش در کنترل بسیاری از اختلالات از جمله درد مزمن و اختلالات خواب و اضطرابی، اعتبار درخور توجهی در حرفه روانشناسی و پزشکی کسب کرده است.

وضعیت یا حالت هیپنوتیزم معمولا از طریق بکارگیری روش القایی به وجود می آید، ولی ممکن است به طور خود به خودی نیز رخ دهد. افراد مختلف Hypnosis را به صورت های گوناگون تجربه می کنند. بعضی آن را به صورت تغییری در هوشیاری شرح می دهند. برخی دیگر آن را حالتی از آرامش همراه با دقتی متمرکز بیان می کنند. هیپنوتیزم کودکان می تواند به بهبود شدت لکنت زبان در انتهای هر جلسه در مقایسه با ابتدای آن کمک کند.