جذب افراد با کلمات

شاید با این موضوع برخورد کرده باشیدکه افرادی هستند در یک جمع، که هنگام صحبت کردن همه را محصور خود می کنند و آنقدر دیگران را جذب کلامشان میکنند که جایی تعجب دارد. در مقابل افرادی هم هستند که کلامشان هیچگونه جذابیتی ندارد و حتی ممکن است مخاطبان ترک محل کنند. حالا چه چیزی در این میان است که این تفاوت را ایجاد می کند؟

می توان از عامل و تکنیک فن بیان و کلام درباره جذابیت کلامی افراد سخن به میان آورد. کار کردن روی بیان و کلام، تاثیر مهمی در جذب مخاطب دارد.

در مسیر برآورده ساختن نیازها و تمایلات یک انسان، همواره پای انسان‌های دیگر در میان است.
جمله‌ی فوق از دیوید میستر استاد دانشگاه هاروارد، اهمیت تعاملات اجتماعی و نقش مهارت مذاکره و تاثیرگذاری بر دیگران را روشن می کند. ما انسان‌ها مجبور به تقویت قابلیت‌های مذاکره و نفوذ اجتماعی در وجود خود هستیم، تا در عرصه‌ی ارتباطات شغلی و غیرشغلی خود، دستاوردهای مطلوب‌تری به چنگ آوریم.

قدرت کلام و صحبت کردن

جذب افراد با کلمات

هیپنوتیزم

هیپنوتیزم از راه هایی است که می توان با آن با ضمیر نا خودآگاه افراد ارتباط برقرار کنیم. اولین قدم برای اینکه مخاطب طبق خواسته ما کاری را انجام دهد اینست که، از طریق ضمیر ناخوداگاه وارد شویم. هیپنوتیزم انواع و روش های مختلفی دارد که یکی از آن ها هیپنوتیزم کلامی است.

هیپنوتیزم پنهان

هیپنوتیزم کلامی، نوعی هیپنوتیزم از جنس گفتگو است که با کلام و صحبت می تواند تاثیری روی هر مخاطبی داشته باشد و با افراد ارتباط عمیقی برقرار کند. تکنیک های خاصی دارد که ابتدا باید آنها را آموخت تا روی ضمیر ناخوداگاه افراد و مخاطبان اثرگذار باشیم. این روش میزان پیشنهاد پذیری را بالا می برد.

در واقع به توانایی فرد در برقراری ارتباط و قدرت بیانش در صحبت کردن با افراد مختلف، هیپنوتیزم پنهان می گویند. شاید تعجب کنید که چگونه کسی می تواند شما را با استفاده از کلمات صرف هیپنوتیزم کند. اصل اساسی کلیه روشهای پنهانی هیپنوتیزم همان روش هیپنوتیزم سنتی است. این شامل فرار از فیلتر آگاهانه و اجازه دادن به این که اطلاعات به طور مستقیم به ناخودآگاه برسد، است.

هیپنوتیزم پنهانی را به عنوان “نوعی از دستکاری ذهن” که به عنوان هیپنوتیزم مکالمه شناخته می شود، تعریف می کند. نکته اصلی ارتباط با ذهن ناخودآگاه شخص است، بدون اینکه شخص خاصی متوجه آن شود. برای کسب مهارت در هیپنوتیزم کلامی یا همان هیپنوتیزم پنهان باید با یک سری تکنیک ها آشنا شویم و راه های اثر گذاری با کلام و صحبت را بیاموزیم.

در هیپنوتیزم پنهان، با روش های گفتاری به بهترین وجه می توانیم قدرت تسخیر در دیگران را به دست بیاوریم. این روش هایی که گاه به آن هیپنوتیزم کلامی نیز گفته می شود، هدفش تاثیرگذاری روی افراد است بدون آنکه متوجه شوند. روش هیپنوتیزم پنهانی روشی است که در آن فرد بدون آگاهی از آنها هیپنوتیزم می شود.که معمولاً در یک مکالمه انجام می شود.

سوالات مربوط به هیپنوتیزم پنهانی

 1. هیپنوتیزم کلامی چیست؟همان هیپنوتیزم پنهانی است. هیپنوتیزم کلامی، نوعی هیپنوتیزم از جنس گفتگو است که با کلام و صحبت می تواند تاثیری روی هر مخاطبی داشته باشد و با افراد ارتباط عمیقی برقرار کند.
 2. هیپنوتیزم درمانی چیست؟هیپنوتیزم درمانی نوعی درمان است که از هیپنوتیزم به عنوان یک درمان مستقل یا تکمیلی استفاده می کند که می تواند از راه های گوناگونی به نفع شما باشد.
 3. تفاوت هیپنوتیزم با خواب در چیست؟هیپنوتیزم حالتی شبیه خواب است ولی خواب نیست و با آن فرق دارد. فرد هوشیار است ولی هوشیاری اش متمرکز در یک حیطه خواص می باشد. محرک‌های پیرامونی در این حالت کمترین تاثیر را روی او دارند و سطح تمرکز نیز بسیار بالا می‌رود و تلقین پذیری بیش از حد فرد در این حالت به همین دلیل می باشد.
هیپنو و هیپنوتراپی

هیپنوتیزم پنهانی

هیپنوتیزم کلامی

این ایده که شخصی بتواند ذهن ما را با استفاده از گفتار خود کنترل کند بسیاری از افراد را نادیده می گیرند. آنها فراموش می کنند که همه ما به صورت کلامی هیپنوتیزم شده ایم. تمام دوران کودکی ما اساساً دوره ای از هیپنوتیزم بود که طی آن باورهای اطرافیانمان را بدست آوردیم. بنابراین تا زمانی که قدرت تفکر آگاهانه خود را حفظ کنید، خوب خواهید بود.

تکنیک های هیپنوتیزم پنهان

 • تکنیک اول: تکنیک جاسازی شده است. جمله اینکه، (احساس آرامش بیشتری می کنید) در حین مکالمه می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
 • تکنیک دوم: استفاده از نشانه های کلامی یا حرکات بدنی است. مثل مکث یا تغییر صدا دادن یا بیان صورت و زبان بدن. در مثال بالا، فرمان تعبیه شده “احساس آرامش بیشتری می کنید” مشخص می شود. در این تکنیک، ناخوداگاه تحت تاثیر کلام قرار می گیرد.
  برای آنکه بیان خوبی داشته باشید، باید واژگان خود را تقویت کنید. کتاب بخوانید و از کلماتی که بار منفی دارند، استفاده نکنید. سعی کنید که با کلامتان به طرف مقابل انرژی دهید و حال او را با واژگان و جملاتی که انتخاب می کنید، بهتر نمایید. این یکی از بهترین شیوه های هیپنوتیزم کردن افراد از طریق کلام است.
 • تکنیک سوم: ایجاد یک رهنمون ضمنی است. رهنمود ضمنی، به محض راحت شدن، چند نفس عمیق خواهید کشید.
  بخشنامه ضمنی دارای سه بخش است: ۱) مقدمه ای لازم برای زمان (“به محض …”)؛ ۲) پیشنهاد ضمنی (“… شما راحت می شوید …”)؛ و ۳) پاسخ رفتاری (“… شما چند نفس عمیق خواهید کشید.”).
 • تکنیک چهارم: شناسایی و شناختن افراد است که بسیار مهم است. شما باید سن، نام و شخصیت و میزان صمیمیت فرد را با خود بسنجید. برای اینکه فرد جذب شما شود و از شما فراری نشود این نکته بسیار مهم است. به طور مثال، شما شروع به شوخی های مختلف با او می کنید که این در مورد شخصیت وی هم حائز اهمیت است و اگر شخصیتی شوخ طبع نداشته باشد، از شما دوری خواهد کرد.
تکنیک گنگ هیپنوتیزم کلامی

تکنیک گنک هیپنوتیزم کلامی

 • تکنیک پنجم: مثبت اندیشی است. به جای آن که از ناراحتی ها و یا مشکلات بگویید، از زیبایی ها و خوبی ها و نکات مثبت صحبت کنید.
 • تکنیک ششم: مدیریت لحن است. باید لحن خود را با توجه به حال شخص، هماهنگ کنید. لحن مناسب را پیدا کرده و مدیریت کنید.
 • تکنیک هفتم: بر روی تن صدایتان کنترل داشته باشید. تن صدایتان را باید با توجه به شرایط محیط هماهنگ کنید.
 • تکنیک هشتم: نوع نشستن است. بهتر است برای جذب افراد، همان گونه بنشینید که آنها می نشینند. مثلا با شنیدن کوچکترین صدایی، جهت سرتان را از طرف شخص مقابل عوض نکنید.
 • تکنیک نهم: تکنیک گنگ است. استفاده از سخنرانی های مبهم روشی متداول است که بسیاری از رهبران، دیکتاتورها و دیگر رهبران تشنه قدرت، بر توده مردم ایجاد کرده و هیپنوتیزم می کنند. بسیاری از رهبران به اصطلاح بزرگ سیاسی چیزی جز مربیان ماهر نیستند. به یک انتخاباتی که برگزار می شود دقت کنید و به نوع کلمات و شیوه بازی با کلمات دقت کنید که چگونه کسب رای می کنند.

به طور کلی متذکر می شویک که بیان و کلمات قادر هستند:

 1. تحریک قوا تخیل افراد کنند.
 2. تصویر سازی اجسام در ذهن کنند.
 3. فعال کردن هم زمان چند حس با هم کنند.
 4. ایجاد جوامع فکری واحد و مختلف کنند.
 5. پیوند دو چیز که با هم هم خوانی ندارند.

مطالب مرتبط را در ادامه مشاهده کنید

 

هیپنوتیزم از راه دور

 

هیپنوتیزم بیدار

 

هیپنوتیزم اریکسونی چیست؟