هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک روش درمانی موثر و شاخه ای از علم روانشناسی است که به دلیل عدم دخالت هیچ گونه داروی شیمیایی و بدون هر عوارضی می تواند سلامت بیمار را تضمین نموده و به درمان بسیاری از بیماری های روانی و اختلالات هیجانی و عاطفی وی بپردازد.

 فرآیند درمان با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم در ایجاد و خلاقیت یک تمایل و توانایی خلاصه می‌شود که باید در فرد هیپنوتیزم شونده پدید آید. او باید بتواند از صحبتهای هیپنوتیزور و در ذهن روشن و فعال خود تصویری زنده و واضح بسازد و تمام تخیلات و تمرکز ذهنی خود را تنها در این راستا تجهیز و تمرکز بخشد. مطالبی که هیپنوتیزور به او ارائه می‌دهد ممکن است حقایقی قطعی یا سمبولیک باشند. این تصویری که از هیپنوتیزم ارائه گردید، با پدیده‌هایی که به صورت خودجوش در جریان زندگی روزمره ما بوجود می‌آیند، مطابقت می‌کنند. یعنی مواقعی که ما شدیداً توسط جریاناتی که در اطراف ما می‌گذرد، جذب می‌شویم.

 فرآیند درمان با هیپنوتیزم چیست

فرآیند درمان با هیپنوتیزم

 

هیپنوتیزم چگونه ممکن می شود

شما تا به حال در زندگی روزمره خود بارها حالت خلسه یا از خود بی خود شدن را تجربه کرده اید. در حالاتی که وقایعی ، به اصطلاح ، ذهن ما را تسخیر می‌کنند. در این لحظات ما موقتاً آنچه را در اطرافمان می‌گذرند، فراموش می‌کنیم. برای مثال کسانی که مرحله نهایی یک مسابقه فوتبال را در تلویزیون مشاهده می‌کنند، تمام وجود خود را بر روی بازی متمرکز می‌سازند و نسبت به همه چیز ، از جمله اینکه به چه صورتی روی مبل قرار گرفته ‌اند یا این که همسرشان آنها را برای صرف غذا صدا می‌کند، بی توجه می‌گردند.

مثالی دیگر برای تفهیم بیشتر درباره عملکرد هیپنوتیزم می تواند این داستانی باشد که برای اکثر ما اتفاق می افتد. بسیاری از ما در برخی از موقعیتها ، حالت عدم احساس درد یا حالت بی حسی را تجربه کرده‌ایم. مثلاً موقعی که عمیقاً مجذوب یک داستان پلیسی می‌شویم، برخی دردهای سبک بدنی را حس نمی‌کنیم. در بعضی از موقعیت ها از جمله در لحظاتی که عمیقاً مجذوب صحبتهای دوستی می‌شویم، ممکن است صدای زنگ یا صدای فردی که مستقیماً ما را صدا می‌کند را نشنویم. عکس این حالت هم وجود دارد. در لحظاتی از زندگی تمام توجه خود را معطوف به احساس نامطبوعی کرده‌ایم. مثلا انتظار درد روی صندلی دندانپزشک یا توجه برای احساس بو یا طعمی ناخوشایند و حصول این احساس در پی آن خواهد بود. در لحظاتی که فردی قانع شده یا به او تلقین شده که از عهده کار خاصی بر نمی‌آید، نمی‌تواند به خوبی آن کار را هر چند ساده و آسان هم باشد، انجام دهد.

خود هیپنوتیزم

هیپنوتیزم چگونه ممکن می شود

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی در معالجه اکثر بیماریهای جسمی، روانی، عاطفی، هیجانی و . . . همچنین در درمان ضربه ها روانی، اضطراب، افسردگی،ترس های ناشناخته یا فوبیا مشکلات رفتاری، و … تاثیرات موثر و مهمی دارد. لذا در سالهای اخیر، در کشورهای مختلف علاقه مردم در زمینه هیپنوتیزم درمانی افزایش شگرفی پیدا کرده است.  در هیپنوتیزم درمانی  درمانگر برای کمک به درمان یک بیماری یا تقویت یک صفت مطلوب بیمار را یاری می کند تا در حالت هیپنوز قرار گیرد و تلقیناتی با هدف درمان به بیمار ارائه می شود. به این نوع هیپنوتیزم،هیپنوتیزم بالینی، Clinical Hypnotism می گویند. لازمه آن این است که درمانگر بلد باشد.  چگونه فرد را به سمت هیپنوز راهنمایی کند و چه نوع تلقیناتی به او ارایه دهد. “هیپنوتیزم درمانی” یا “هیپنوتراپی” یک روش درمان است که در یک مرحله یا مراحلی از آن ازهیپنوتیزم استفاده می شود.

خود هیپنوتیزم درمانی

در این روش کافی است بیمار طی ۲ یا ۳ جلسه ، طریقه استفاده از خود هیپنوتیزم درمانی و نحوه درمان و تلقین به خود را بیاموزد. پس از آن می تواند با روشی که یاد گرفته خودش را در خلسه هیپنوتیزمی قرار دهد و در این شرایط، به صورت ذهنی ، متن تلقین را مرور کند و یا به نوار صوتی که پس از چند دقیقه سکوت. (مدت لازم برای رسیدن او به حالت خود هیپنوتیزم) متن تلقین را پخش می کند ، گوش دهد. در این وضعیت ، بیمار بدون نیاز به مراجعات مکرر به مطب پزشک و صرف هزینه گزاف ، خودش این برنامه درمانی را انجام می دهد.

تاثیر هیپنوتیزم

تجربه خواب هیپنوتیزم می تواند به طور چشمگیری در افراد مختلف متفاوت باشد. برخی از افراد هیپنوتیزم شده احساس می کنند که در حالت هیپنوتیزم احساس جدا شدن یا آرامش شدید میکنند، درحالیکه برخی دیگر حتی احساس می کنند که اعمال آنها خارج از اراده آگاهانه آنها اتفاق می افتد. افراد دیگر ممکن است کاملاً آگاه و قادر به انجام گفتگوها در حالی که تحت هیپنوتیزم هستند، باشند.

چه افرادی هیپنوتیزم می شوند

در حالی که بسیاری از مردم فکر می کنند که نمی توانند هیپنوتیزم شوند، تحقیقات نشان داده است که تعداد زیادی از افراد قابلیت هیپنوتیزم شدن را دارند.

  • پانزده درصد افراد نسبت به هیپنوتیزم بسیار پاسخگو هستند.
  • کودکان زمینه بیشتری برای پاسخگویی به هیپنوتیزم دارند.
  • تقریباً ده درصد از بزرگسالان هیپنوتیزم را دشوار یا غیرممکن می دانند.
  • افرادی که می توانند به راحتی در خیالات جذب شوند، بسیار پاسخگوی هیپنوتیزم هستند.
  • اگر به هیپنوتیزم علاقه دارید، مهم است که به یاد داشته باشید که با یک ذهن باز به تجربه نزدیک شوید. تحقیقات نشان داده است افرادی که به هیپنوتیزم دید مثبت دارند، تمایل به پاسخ دادن بهتر دارند.