هیپنوتیزم، موضوعی است که بسیاری از  متخصصان و کارشناسان درباره آن اختلاف نظر دارند. به گفته ی بسیاری از متخصصان  هیپنوتیزم یک امر تخیلاتی است . برای این که ما متوجه شویم که آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد و یا یک امر تخیلاتی و وابسته به توهمات ذهن انسانها است. بررسی هایی را انجام داده ایم . در این مقاله ما قصد داریم به بررسی موضوع هیپنوتیزم خواب بپردازیم و بررسی کنیم که آیا این موضوع واقعیت دارد یا خیر، اگر شما هم به دنبال یافتن این موضوع هستید پس این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

هیپنوتیزم چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده است که آیا هیپنوتیزم واقعیت دارد؟ ابتدا باید بدانیم که هیپنوتیزم در کلمه چیست و به چه حالتی هیپنوتیزم می گویند. هیپنوتیزم یک امر رازآلود است که برای عموم مردم شفاف سازی نشده است. وهمین عدم شفافیت برای بسیاری از افراد سودجو موقعیتی را ایجاد کرده است، که بتوانند اخاذی هایی را انجام دهند.

هیپنوتیزم خواب چیست؟

هیپنوتیزم چیست؟

هیپنوتیزم  در کلمه به معنای خواب مصنوعی یا خواب مغناطیسی  گفته می شود. یا به عبارتی دیگر هیپنوتیزم  یک خواب مصنوعی است که شخص به خواب می رود. این خواب تحت کنترل یک سوم شخص است. که از او در مورد برخی از اتفاق ها و رویداد ها پرسش می کند و از او می خواهد پاسخ هایی را بدهد.
خواب مصنوعی در علم کاربرد بسیار زیادی دارد. بسیاری از روانشناسان خبره برای روانکاوی بسیاری از بیماران خود خواب مغناطیسی را انجام می دهند. که این کار باعث می شود ذهن بیمار روانکاوی شود. و در بسیاری موارد دیده شده که پزشک از طریق خواب مصنوعی توانسته است، مشکلات بیمار خود را متوجه شود. و مشکل او را حل نماید. به طور کلی هیپنوتیزم دارای درجات و تقسیم بندی هایی است که در حالت های مختلف انجام می شود.

حالت های هیپنوتیزم

  • حالت هوشیار یا خودآگاه
  • نیمه هوشیار
  • بدون هوشیاری

حالت هوشیار

در این حالت فردی که به خواب مصنوعی می رود ادراک خود را تحت کنترل دارد همانطور که از اسمش مشخص است، فرد در این حالت کاملا هوشیار است و  می تواند درباره افکار خود تصمیم بگیرد برای نمونه فرد می تواند که تصمیم بگیرد آب بنوشد یا خیر و یا درباره نوع حرف زدن خود تصمیم می گیرد.

نیمه هوشیار

در این موقعیت، فرد ارتباط خود را با ذهن  از دست می دهد. یا به عبارتی فرد کارهایی  را انجام می دهد که بعد از گذشت زمانی آن ها را به یاد نمی آورد. برای نمونه می توان زمانی را گفت که یک فرد اضطراب بسیار زیادی را برای انجام یک کار بسیار مهم دارد. در آن موقعیت ممکن است فرد کارهایی را انجام دهد که فردای آن روز به یاد نیاورد که چه کارهایی را انجام داده است.

بدون هوشیاری

در این حالت فرد به یک خواب عمیق می رود و هیچ گونه کنترلی بر خود ندارد. در این موقعیت فرد توسط یک سوم شخص کنترل می شود. فرد سوم شخص سوالاتی را می پرسد که فرد فرو رفته در خواب پاسخ هایی را به او می دهد.

کاربرد هیپنوتیزم

هیپنوتیزم خواب کاربرد های بسیار زیادی دارد.  که اگر از آن درست و اصولی  توسط اساتید مجرب انجام شود می تواند، در کارهای بسیار مهمی مورد استفاده قرار گیرد.  خواب مصنوعی در امر پزشکی  می تواند فواید بسیار  زیادی داشته باشد.
بسیاری از روانشناسان  زمانی که با یک بیمار ویژه برخورد می کنند و نمی دانند علت بیماری یا مشکل پیش آمده چیست. اقدام به هیپنوتیزم کردن فرد بیمار می کند و پزشک از طریق خواب مصنوعی به ناخودآگاه فرد نفوذ می کند و سوالاتی را از فرد می پرسد.

کاربرد هیپنوتیزم خواب چیست

کاربرد هیپنوتیزم

بیمار زمانی که به خواب مصنوعی می رود حالت هوشیاری خود را ازدست می دهد و پاسخ هایی را می دهد که در واقع به طور عادی آن ها را به یاد نمی آورد.
با این کار پزشک به راحتی می تواند مشکل بیمار را پیدا و درمان کند. البته این نکته قابل ذکر است که هیپنوتیزم یک کار بسیار  پر ریسک و خطرناک است و نباید توسط افراد آماتور انجام شود در واقع هیپنوتیزم  برای روح و روان انسان استفاده می شود. که یک شخص به روح شخص دیگر نفوذ می کند از این رو لازم است توسط افراد متخصص و پزشکان  مجرب انجام شود که در صورت بروز هر مشکل کنترل شود.

عوارض  هیپنوتیزم خواب

همانطور که گفته شد  خواب مغناطیسی  یک موضوعی است که شخص به روح و روان شخص دیگر نفوذ پیدا می کند . اگر این کار توسط افراد آماتور انجام شود عوارضی را در پی خواهد داشت. از جمله عوارضی را که می توان نام برد عبارت اند از؛ خارج نشدن به طور کامل از خواب، بروز تلقینات نامناسب در  افکار انسان و  بروز آشوب های ذهنی  و احساسات بعد از بازگشت حافظه هستند.
هیپنوتیزم خواب به دور از واقعیت نیست چرا که این کار در علم پزشکی جایگاه خاص خودش را دارد. در واقع هیپنوتیزم یک خواب مصنوعی  کوتاه مدت است نه  توهمات و تخیلات ذهن انسان، این علم در روانشناسی کاربرد زیادی دارد.