هیپنوتیزم

هیپنوتیزم تکنیکی برای تمرکز حواس، با بهره ‌گیری از روش ‌های علمی اثبات‌ شده است و می ‌تواند به انسان در دستیابی به ضمیر ناخود آگاهش کمک کند. فرد هیپنوتیزم شده تقریبا شبیه فرد خوابیده است و بدن او ریلکس و چشمانش بسته است. البته در همه موارد hypnosis هم این گونه نیست که فرد چشمانش بسته باشد.

این یکی از شیوه‌ های کار پزشکان، روانپزشکان و روان‌ شناس است و بر پایه‌ اصول پزشکی و روان‌شناسی انجام می ‌شود. کسی که hypnosis را انجام می ‌دهد باید دارای گواهینامه‌ علمی هیپنوتیزم باشد.

هیپنوتیزم چیست

هیپنوتیزم

این یک روش و یک ابزار است و یک هدف نیست. شاهکار  ایجاد آرامش است و با این حربه به جنگ ریشه ای و بنیادی با بیماری های اضطرابی می رود و در ابتدا هم با همین ویژگی متولد و شناخته شده است. از همان ابتدا روی سخن hypnosis ضمیر ناخود آگاه بوده و اکنون هم مهمترین مخاطب هیپنوتیزم همین ضمیر ناخود آگاه است.

هیپنوتیزم، حالتی بین خواب و بیداری

بیداری معمولی یک حالت مغزی است. کسی که بیدار است می بیند، می‌ شنود و به محیط واکنش نشان می دهد. خواب طبیعی نیز یک حالت دیگر مغزی است که در آن کلیه فعالیت های درونی اندام های بدن به صورت طبیعی صورت می گیرد. مغز فردی که خوابیده نسبت به محیط واکنش خاص از همان نوعی که فرد بیدار است، نشان نمی دهد. مثلا فردی که خوابیده واکنشی نسبت به صحبت هایی که اطرافیانش می کنند نشان نمی دهد. هر حسی که از بیرون می آید باید از آستانه ای بالاتر باشد تا فرد خوابیده بتواند به آن واکنش نشان دهد. اگر فرد خوابیده را آرام صدا کنند بیدار نمی شود اما اگر با صدای بلند خطاب شود چون از آستانه خوابیدن بالاتر است، واکنش نشان می دهد و بیدار می شود.hypnosis حالتی است بین خواب و بیداری که در این حالت مغز در یک حالت آماده قرار دارد.

حالت خواب و بیداری چیست

حالت خواب و بیداری

هیپنوتیزم در بیداری

همانطور که از نام  hypnosis بیدار پیدا است، روشی است که در حالت بیداری رخ می دهد. هیپنوتیزم در حالت بیداری هم امکانپذیر است. خیلی از مردم فکر می کنند که هیپنوتیزم در حالت ناهشیار ما رخ می دهد و مانند خواب بوده و در آن از محیط اطراف خود آگاهی نداریم. بهتر است بدانید که چنین تفکری به هیچ عنوان درست نیست.

هیپنوتیزم توجه فرد را به موضوعی متمرکز می کند، به طوری که موضوعات دیگر حواس او را پرت نمی کند. حال اگر بتوانیم در حالت بیداری این قابلیت را داشته باشیم، هیپنوتیزم در بیداری انجام می شود. در این حالت مغز برای تغییر بسیار آماده بوده و حواس و تمرکز ما به یک موضوع معطوف می باشد.

دلیل ایجاد هیپنوتیزم در بیداری

فلسفه به وجود آمدن هیپنوتیزم در بیداری یا خواب مصنوعی این بود که متاسفانه بسیاری از مردم باورهای نادرستی درباره هیپنوتیزم دارند و آن را یک کار خارق ‌العاده می ‌دانند که انسان را اسیر دست خوابِ مصنوعی گر می‌ کند و آن ها فکر می کردند که در حین هیپنوتیزم اختیار خود را به طور کامل از دست می دهند، اما هیپنوتیزم در حقیقت، یک پدیده طبیعی مغز انسان است، همان‌ طور که خواب و بیداری وضعیت‌ های مختلف و طبیعی مغز انسان هستند.

در این روش با تمهیداتی که بکار می رود، علاوه بر اینکه شما عمق مناسب hypnosis
را برای درمان لمس و حس می کنید و به آن عمق و خلسه مورد نیاز جهت درمان وارد می شوید، اما از زمان و مکان منفک نمی گردید و اراده تان سلب نمی شود. با هوشیاری که دارید هر لحظه که بخواهید می توانید از خلسه خارج شوید، هرچند که اگر اینکار را بکنید روند درمان قدری به تاخیر می افتد و قدری درمان طولانی تر می شود. با انجام هیپنوتیزم در بیداری خیالتان راحت می شود و اعتمادتان جلب می گردد و درک می کنید که اراده و اختیار در دست خودتان است.

کاربردهای هیپنوتیزم در بیداری

خوابِ مصنوعیدر بیداری یک روش درمان خوشایند و ارزشمند برای زندگی بهتر و آرامشی دل انگیز است. افزایش اعتماد به نفس، افزایش خلاقیت ویژه هنرمندان، تمرکز فکر، رفع اضطراب، استرس، افسردگي، پرخاشگري، ترس هاي ناشناخته مانند فوبيا، وسواس، لكنت زبان، حملات پانيك یعنی ترس و هراس، اختلالات خواب، خجالت و كمروئي، ترك سيگار، رها سازی خاطرات ناخوشایند، تصویر سازی ذهنی و درمانی، درمان بیماری های جسمی با منشاء عصبی، سردرد های تنشی و میگرن، دردهای عصبی قفسه سینه، فشارخون عصبی و تنگی نفس عصبی، تقویت حافظه، رفع اضطراب از امتحان و …از درمان های موثر و کارآمد هیپنوتیزم بیدار است.

کاربردهای هیپنوتیزم در بیداری

کاربردهای هیپنوتیزم در بیداری

جلسات درمانی هیپنوتیزم در بیداری

وقتی که شما غرق در عمل و یا تفکری می شوید، به طوری که از محیط اطراف خود نا آگاه هستید در حقیقت در حال تجربه هیپنوتیزم در بیداری می باشید. حال در جلسات درمانی هیپنوتیزم بیدار، به علت استفاده از تکنیک های خاص، عمق hypnosis شما را بیشتر می شود. در جلسات روان درمانی بوسیله تکنیک های خاص، تمرکز افراد بر احساسات، افکار و تجارب درونی اش بسیار کامل می باشد. به همین طریق است که تغییر سریعی در افکار مخرب و احساسات دردناک گذشته رخ می دهد.