هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک وضعیت روانشناختی و فیزیولوژیک است؛ نوعی ورود از ضمیر خودآگاه به ناخودآگاه است که به دو صورت خودهیپنوتیزم و دگرهیپنوتیزم اجرا شدنی است . تقریباً همه در طول شبانه‏ روز بارها هیپنوتیزم را تجربه‏اش کرده‏ اند؛ مثلاً حین صحبت با تلفن آدمها کاملاً غرق صحبت و افکار خویش‏اند و متوجه نمی‏شوند چه کسی صدایشان می‏زند، چه کاری از او می‏خواهند و چه واکنشهایی حین شنیدن سخنان از خود نشان می‏دهند یا زمانیکه غرق مطالعه‏ کتاب، گوش‏کردن به موسیقی، تماشای فیلم یا هر فعالیت دلخواهشان‏ هستند در حالت هیپنوتیزم طبیعی و ناخودآگاه قرار گرفته‏اند .

تاریخچه علم هیپنوتیزم

علم هیپنوتیزم

در هیپنوتیزم خودآگاه بخش عمده‏ افکار، هیجانات و رفتارهای سوژه ریشه در ناخودآگاه ذهنش دارد، اما او متوجه آنها نمی‏شود و تمام حواسش به هیپنوتیزور و کلمات اوست که می‌تواند تغییرات زیربنایی در سوژه به‏ وجود آورد .

تاریخچه علم هیپنوتیزم

نظرات زیادی درباره اینکه چه کسی هیپنوتیزم را شروع کرد وجود دارد؛ تحقیقات نشان می‌دهد پیدایش این علم به گذشته های دور برمی‏گردد و اولین کسی که در این زمینه کار کرد ” آنتوان مِسمر ” بود. در آن سالها هیپنوتیزم به معنای خواب مصنوعی یکی از رشته‌های رفتار درمانی و کلاً « بریف‏ درمانی » شناخته میشد و نقش مهمی در درمان ایفا می‌کرد .

هیپنوتیزم اریکسونی

اما دکتر میلتون اریکسون، درمانگر ارشد هیپنوتیزم طبی در جهان، اعتقاد داشت ذهن ناهوشیار همیشه در حال شنیدن است و کلمات چه در حالت خلسه و چه حالت طبیعی اثر خود را روی ناخودآگاه می‌گذارند . فرد مراجعه‏ کننده برای هیپنوتیزم قطعاً درباره‏ مطالب برنامه‏ریزی‏ شده آگاهی کامل دارد، اما جمله‌های هیپنوتیزور باید در راستای باورها و ارزش‌های فرد باشد تا او بتواند این جمله‏ ها را بپذیرد . اگر مخالف باورش باشد یا به‏ گونه­ای باشد که منطقش فعال، هوشیار و حساس شود، سریع از حالت هیپنوتیز بیرون می‌آید . در اصل هیپنوتیزم اریکسونی نوعی همراهی و همکاری میان سوژه و عامل برای برنامه‏ ریزی ذهنی مورد توافق بود و برای اریکسون مهم بود مراجعان وی شاهد ارتباطی دوطرفه باشند .

تعریف هیپنوتیزم اریکسونی

هیپنوتیزم اریکسونی درمانی یک رشته است که به مخزن منابع ناخودآگاه هر فرد دسترسی می دهد. بنابراین ، به لطف ابزارهای زیادی که در اختیار پزشک قرار دارد ، فرد دوم در روند تغییر و یادگیری مورد نظر شخصی که با او مشورت می کند ، همراه می شود. هیپنوتیزم اریکسون یکی از موثرترین و گسترده ترین شاخه های هیپنوتیزم درمانی است. روش درمانی در این نوع هیپنوتیزم به این صورت است که  پزشک گوش می دهد ، او شیوه صحبت کردن و رویکرد خود را با فرد دریافت کننده آن تطبیق می دهد. از استعاره ها ، حکایات و پیشنهادات غیرمستقیم برای اعمال مقاومت در برابر تغییر استفاده می کند و به فرد اجازه می دهد تا برای اجرای تغییرات مورد نظر به منابع نا خودآگاه خود دسترسی پیدا کند.

درباره میلتون اریکسون

میلتون اریکسون

درباره اریکسون

دکتر میلتون هایلند اریکسون (۱۹۸۰-۱۹۸۰) یک روانشناس مدرن و متخصص در درمان مدرن است. تأثیر وی در دنیای هیپنوتیزم چشمگیر است. امروزه اکثریت قشر متخصصان هیپنوتیزم از نوعی درمان و روش های دیگر اریکسونی استفاده می کنند. وی در اوایل قرن بیستم در نوادا (ایالات متحده آمریکا) متولد شد، دوران کودکی وی دچار اختلالاتی مانند کوری رنگ، نارساخوانی و عدم درک ریتم شد. اریکسون در ۱۷ سالگی به حالت اغما رفت و فلج شد.
به نظر می رسد که اریکسون برای کسی که سرنوشتش انقلابی در عمل هیپنوتیزم باشد نامزد علم هیپنوتیزم باشد بعید نیست. اریکسون در ویلچر خود متقاعد شد که می تواند با هیپنوتیزم فلج را بر طرف کند، پس تمام وقت خود را صرف تحریک ذهنی اندام خود کرد (با انجام خود هیپنوتیزمی) و پس از ماه ها تلاش برای کسب مهارت های حرکتی خود، با کسب موفقیت به آموزش این رویکرد پرداخت.
وی پس از گذشت این مرحله  روانپزشک شد و با استفاده از رویکرد خود، که برای اولین بار روی خودش آزمایش شد ، خصوصاً از نظر مدیریت درد، روان درمانی را وارونه کرد.

درمان با هیپنوتزم اریکسونی

زمینه های استفاده از هیپنوتیزم درمانی بسیار گسترده و اغلب شگفت آور است. در حال حاضر هیپنوتیزم اریکسونی در سه سطح تأثیر دارد.
در سطح جسمی: ​​بر روی تظاهرات روانی، مدیریت درد، اختلالات پوستی، آماده سازی برای زایمان و غیره

از نظر رفتار: اعتیاد (تنباکو ، الکل و غیره)، مدیریت اضافه وزن و کاهش وزن، تهیه و بهبود کیفیت خواب، بهبودی بدنی برای ورزشکاران، کمرویی، فوبیا و غیره.

از نظر رشد شخصی و عاطفی: مدیریت استرس و احساسات، آمادگی برای مسابقات، امتحانات، مصاحبه شغلی، پشتیبانی در حین تغییر شغلی، اعتماد به نفس و عزت نفس، پیشرفت خلاقیت و …

باید در نظر داشت که حتی اگر مشاهده شود که هیپنوتیزم می تواند تأثیر زیادی در بازگشت به سلامتی بیماران داشته باشد، این عمل درمانی ندارد. هیپنوتیزم به بیمار اجازه می دهد تا به منابع طبیعی خود متصل شود و ظرفیت های بهبودی خود را بهبود بخشد. این جایگزین یک پیگیری پزشکی سازگار نیست.

جلسه هیپنوتیزم چگونه است

جلسه هیپنوتیزم

جلسه هیپنوتیزم چگونه است؟

یک جلسه بسته به تمرین کنندگان تقریبا حدود یک ساعت طول می کشد. به این صورت است که ابتدا با پزشک صحبت می شود که فرد هدف جلسه خود را تعیین می کند. این روش درمانی معمولاً با یک مرحله آرامش به نام “القایی” آغاز می شود ، که منجر به حالت فشار خون بالا ، به نام “وضعیت هوشیار شده” می شود. توجه داشته باشید! منظور در این مورد خواب یا از دست دادن هوشیاری نیست.
در این حالت، فرد در حالت هوشیاری بیش از حد می شنود، گویی اسیر فیلم می شود. سپس، پزشک از تصاویر و داستانهای پیشنهادی برای هدایت فرد به سمت هدف خود استفاده می کند. در طول جلسه ، فرد تحت هیپنوتیزم هر آنچه را که پزشک به او می گوید می شنود و حتی می تواند با او تعامل داشته باشد. زمان حل یک مشکل به هر شخص بستگی دارد ، به همین دلیل نباید برای تعیین تعداد جلسات لازم برای رسیدن به هدف تعیین شده، از صحبت کردن با پزشک خود دریغ کنید. این رویکرد برای همه افراد در نظر گرفته شده است ، به جز افرادی که از روان پریشی رنج می برند.

آموزش هیپوتیزم اریکسونی

آموزش هیپوتیزم

آموزش هیپوتیزم اریکسونی

چه کسی می تواند تمرین هیپنوتیزم  داشته باشد؟ پزشک متخصص هیپنوتیزم اریکسونیان فردی واجد شرایط است که آموزش های تئوری و عملی و سپس گواهینامه را دریافت کرده است. برای تمرین هیپنوتیزم اریکسونی نیازی به پزشک نیست زیرا این امر شامل مفاهیمی است که تاکنون از دارو خارج شده اند. همچنین باید به خاطر داشته باشید که هیپنوتیزم برای بهبودی نیست بلکه برای حمایت از فرد است.
مانند میلتون اریکسون ، ما اغلب متوجه می شویم که متخصص هیپنوتیزم افرادی هستند که قبل از انجام این کار تجربه زندگی دیگری ، اغلب متراکم را تجربه کرده اند. پزشکان بیشتر اوقات در تمرین خود از آن استفاده می کنند که این امر باعث می شود هر درمانگر خاص شود. بنابراین متخصص هیپنوتیزم غالباً متخصص در زمینه ای است که خودش با موفقیت با آن مبارزه کرده است.

نظر متخصصان درباره هیپنوتیزم

آلیا پکیچ

متخصص هیپنوتیزم عقیده دارد که هیپنوتیزم اریکسونی به ارزشهای شخص و محیط او بسیار احترام می گذارد. این یک روش سریع، انعطاف پذیر، غیرمستقیم (از طریق تجسم تصویر) و رویکرد غیر تهاجمی است. این سرچشمه روان درمانی های مختصر مدرن مانند برنامه نویسی زبان شناسی (NLP) و درمان های سیستمیک است. با این حال، هیپنوتیزم جایگزینی برای پزشکی نیست. این یک رویکرد مکمل است. لازم به یادآوری است که فقط پزشکان می توانند تشخیص دهند، توصیه کنند یا تجویز کنند.

لیونل ورنیوز متخصص هیپنوتیزم

او بر این باور است که هیپنوتیزم اریکسون راهی شگفت انگیز، لذت بخش و سریع برای تغییر آنچه دیگر نمی خواهید و سرانجام تغییر آن است. به طور کلی ، سه جلسه برای دستیابی به اهداف تعیین شده کافی است. نتایج اغلب غافلگیرکننده است ، و آنرا تبدیل به رشته ای می کند که بعضاً درک نمی شود. بیایید بگوییم که هیپنوتیزم گاهی اوقات می تواند دانه های ماسه کوچکی را که مسدود می کند، از بین ببرد تا دستگاهی که فکر می کردیم خراب شده دوباره جادو شود حتی اگر این ارتباط جادویی نباشد بلکه علمی باشد.
سرانجام ، یک جلسه هیپنوتیزم در اکثر اوقات یک لحظه شگفت انگیز استراحت و فرار با اغلب احساساتی است که تا مدت ها به خاطر می آوریم زیرا خیلی راحت است که بتوانیم به چیزهایی که هستیم دوباره وصل شویم. فکر می کردند گم شده اند یا فراموش شده است.

در آخر توجه داشته باشید که هنگام مشاوره نگرش شخصی وجود دارد. شما باید متواضع و انعطاف پذیر باشید، تا آنجا که ممکن است با خود صادق باشید تا آنچه انتظار دارید برای هدایت درمانگر در پپیشرو باشد. این روش خیلی بیشتر از چیزی است که ما در باره آن اطلاعات به دست آورده ایم.