هیپنوتراپی

هیپنوتراپی به شاخه ای از هیپنوتیزم گفته می شود که با ورود به مراقبه یا خلسه، تلقین های مد نظر را مستقیم به ذهن ناخودآگاه فرد تزریق می کند. Hypnotherapy کاربرد هیپنوتیزم در درمان اختلالات روانشناختی بوده و البته کاربرد مدرن Hypnotherapy تلقین های مثبت جهت بهبود کارایی فردی است.

هیپنوتراپی در تهران فی النفسه درمان نیست و لازمه درمان با هیپنوتیزم، ایجاد تلقینات مستقیم درمانی است. Hypnotherapy استفاده از قدرت تلقین برای دسترسی به لایه های عمیق تر فكر به منظور گذاردن تأثیر مثبت در الگوهای ذهنی و رفتاری یك فرد است.

هیپنوتیزم از دیدگاه فروید

زیگموند فروید معتقد است ذهن انسان به سه ناحیه مجزا از نظر هوشیاری تقسیم می ‌‌شود: هوشیار، نیمه ‌هوشیار ‌(ناخودآگاه)، ناهوشیار. اندیشیدن درمورد هر بخش از ذهن در مقیاسی عمیق می‌ تواند سودمند باشد:

هیپنوتراپی فروید

Freud Hypnotherapy

ذهن آگاه و هوشیار

فروید باور داشت که آگاهی ذهن بالاترین و کم عمق ‌ترین بخش ذهن است و مسئول حس ‌هایی است که ما مستقیما از آن ‌ها آگاهیم مانند میزان استرس.

ذهن نیمه ‌هوشیار (ناخودآگاه)

بیشتر اوقات زیر هوشیاری است، یعنی سطحی عمیق‌ تر. از ‌این‌ رو به‌آسانی دردسترس نیست و نحو‌ه‌ احساسات ما یا واکنش ‌های ما را در موقعیت‌ ها و رویدادهای مشخص براساس آنچه که درگذشته از طریق تجربه آموخته ‌ایم، کنترل می‌ کند. همچنین عملکردهای ضروری بدن مانند تنفس را تنظیم و کنترل می‌ کند.

ذهن ناهوشیار

عمیق‌ ترین بخش ذهن ماست که دسترسی به آن خیلی مشکل ‌تر است و شامل خاطرات و حوادث آسیب‌ زاست. هیپنوتیزم در این بخش از ذهن، منجر به یک حالت آرامش می ‌شود و در بخش‌ های عمیق ‌تر ذهن‌ نفوذ کرده و به بازنویسی یا مجددا برنامه‌ ریزی کردن ناخودآگاه ذهن می ‌پردازد.

روش درمان با هیپنوتراپی

با پذیرش این اصل که انسان مجموعه ای از جسم، روان و روح است به این حقیقت می رسیم که با تقویت روان می توان جسم بیمار را نیز نیرویی تازه بخشد یا به اصطلاح در کالبد او روح تازه ای دمید. انسان در تمامی لحظات، آگاهانه یا ناآگاهانه در جستجو و تلاش برای یافتن و حفظ تعادل و توازن است. هر گاه نیرویی این توازن و تعادل را بر هم زند، نیرویی متضاد در وجود شخص ایجاد می شود که تقابل آن با نیروی بیرونی موجب بروز بیماری های جسمی یا آشفتگی و اضطراب روحی خواهد شد.

روش درمان هیپنوتراپی

Hypnotherapy treatment

اما پریشانی های روحی بر خلاف ناراحتی های جسمی قابل رویت نیستند و حتی در برخی موارد یک آشفتگی روحی خود را به صورت یک بیماری جسمی آشکار می کند و تا زمانی که عامل روحی اولیه از بین نرفته است، بیماری جسمی ناشی از آن نیز درمان نمی پذیرد.

مراحل هیپنوتراپی

سه مرحله مهم در هیپنوتیزم وجود دارد:

مرحله مقدماتی

‌ شخص در مرحله مقدماتی توجه كامل را به كلمات یا تصاویری كه تراپیست معرفی می كند، می دهد.

مرحله القاء (‌جدا كردن)

شخص آگاهی عادی و محیطی اش را از دست می دهد.

مرحله عمیق سازی

در این مرحله فرد به تراپیست پاسخ می دهد.

خود هیپنوتیزم

تمام هیپنوزها نهایتا خود هیپنوتیزم هستند و تراپیست یک واسطه است. در Hypnotherapy هر کسی می تواند با الگو گرفتن از یک هیپنوتراپیست، مراحل را یاد گرفته و با کمی تمرین به راحتی کار Hypnotherapy خود را انجام دهد. با هیپنوتیزم بیماران می توانند ریلكسیشن و تغییرات علائم حیاتی را تجربه كنند. هیچ هیپنوزی اتفاق نمی افتد مگر این كه فرد بخواهد در این برنامه شركت كند. فرد معمولا خیلی عادی وارد مرحله هیپنوز می شود.

حالت خلسه در هیپنوتراپی

برای انجام هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی، لازم است که بدن و ذهن خود را آرام کنیم. به آرام شدن بدن و پرت شدن حواس از محیط اطراف، حالت خلسه می گویند. وارد شدن به حالت خلسه، نشانه های مخصوص به خود را داشته که البته وجود یکی از این نشانه ها کافی است:

کم شدن سرعت تنفس، آرام شدن ضربان قلب، کرخت و سنگین شدن بدن، ایجاد حس تمرکز شدید به موضوع مورد بحث و شفاف دیدن تجسم ها و رویاها. حالت مراقبه نوع ضعیف تر حالت خلسه بوده و فقط جسم شما را آرام می کند و تمرکز را بر روی مطلب مورد نظر بیشتر می کند.

حالت خلسه هیپنوتراپی

Ecstasy in hypnotherapy

کاربردهای هیپنوتراپی

موارد استفاده از هیپنوتراپی در تهران شامل كاهش اضطراب، كاهش هر نوع سردرد از نظر شدت و فرکانس وقوع، كنترل افسردگی، كنترل درد، تقویت تاثیر اقدامات درمانی، كنترل، كمك به كنترل عادت ها و افزایش آرامش، كنترل درد، كاهش خونریزی در طی جراحی می باشد.

ریسك ها و خطرات در هیپنوتراپی

Hypnotherapy نزد یك درمانگر متخصص بی خطر است بنابراین:

هرگز نباید به وسیله فرد آماتور انجام شود. برای هیپنوتراپی در تهران به درمانگر متخصص مراجعه کنید.

نباید Hypnotherapy برای بیماری روانی شدید و اختلال شخصیتی ضد اجتماعی انجام بگیرد.

چنانچه فرد در طی جلسه به علت رویاروئی با ریشه های احساسی عدم تعادل های ناخودآگاه دچار ترس و نگرانی زیاد یا پرخاشگری شود، درمانگر او را به خاطرات خوشایند هدایت می كند و جلسه را خاتمه می دهد.

بعضی افراد ممكن است تجربه گیجی بعد از جلسه را حس كنند. در این صورت فرد باید بعد از پایان جلسه به آرامی دراز بكشد تا این حالات برطرف گردد و درمانگر تا پایان كامل جلسه در كنار فرد می ماند.