هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک روش درمانی بدون هر گونه داروی شیمیایی است که به درمان بیماریهای مختلفی از شاخه روانی میپردازد. درمان بسیاری از بیماری ها از جمله اختلالات هیجانی عاطفی میپردازد.

واژه هیپنوتیزم

واژه هیپنوتیزم از واژه یونانی hypnos به معنای «خواب» گرفته شده است، ولی در هیپنوتیزم علاوه بر نیروی تفکر، امکان صحبت، قضاوت، محبت، راه رفتن و غیره نیز وجود دارد.

در واقع هیپنوتیزم شاخه ای از علم روانشناسی است که در آن به وسیلهٔ تلقین، شخص از حالت هوشیاری خارج و در تسلط شخص هیپنوتیزور در می آید. شبیه خواب آلودگی و القایی و ارادی است و در آن هشیاری و آگاهی هیپنوتیزم شونده بسیار افزایش می یابد.

قدرت هیپنوتیزم

هیپنوتیزم راهی برای دسترسی به ناخوداگاه است. که برای آرام سازی و و درمان اضطراب و بی خوابی استفاده میشود. تحقیقات روی کورتکس مغز نشان میدهد که در هیپنوتیزم، مغز تحت شرایط نوروفیزیولوژی جدیدی قرار می گیرد.قدرت هیپنوتیزم آنچنان بالاست که در هنگام زایمان با خود تلقینی برای کاهش دردهای زایمان نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

از لحاظ بالینی هیپنوتیزم قادر است که تاثیر مهمی ایجاد کند و در کادر درمانی استفاده بسیاری شود. با این‌ که ۱۰۰ درصد طبیعی و نرمال است، اما هم‌چنان یکی از جذاب ترین پدیده‌های ذهن بشر است.

قدرت هیپتوتیزم

قدرت هیپنوتیزم در درمان

آیا هیپنوتیزم نوعی خواب است؟

ابتدا چنین بود که هیپنوتیزم شکل غیر طبیعی « خواب گردی» است. خواب گردی پدیده ای است که در حین خواب اتفاق می افتد و فرد دست به حرکاتی می زند و صحبت هایی می کند که در بیداری خاطره ای از آن به یاد ندارد.

از آن جا که خواب گردی در زمان خواب رخ می دهد این برداشت اشتباه شکل گرفت که هیپنوتیزم  نوعی خواب است. عامل دیگری که به این تفکر دامن زد مشاهده فرد هیپنوتیزم شونده با چشمان بسته در عکس ها و فیلم ها بود. ثبت امواج مغزی در حالت هیپنوتیزم نشان داده است این امواج با امواجی که در حالت خواب به وجود می آید متفاوت است. در واقع در زمان هیپنوتیزم فرد به خواب نمیرود و فقط برای تمرکز بیشتر چشمانش بسته می باشد.

سوء استفاده از علم هیپنوتیزم

هیپنوتیزم علمی است که در بسیاری از موارد و مراحل زندگی مورد استفاده قرار میگیرد ولی بعضی از افراد مانند ساحران از آن سوء استفاده کرده و برای فریب مردمان را سحر و جادو خوانند.

اقسام هیپنوتیزم به سه گونه عمده تقسیم می شوند.

 • تلقینی: تلقین درمانی زمانی است که برای تغییر دادن طرز فکر، احساس و کردار به فرد تلقینات ساده ای القا شود تا مشکل او اینگونه حل گردد.
 • پسرفتی: در پسرفت درمانی فرد باید خاطرات گذشته خود را بیاد بیاورد، تا به علت مشکلات کنونی، پی ببرد.
 • تحلیلی: در تحلیل درمانی متخصص ذهن ناخودآگاه فرد را تحلیل کند تا مشکلات او حل شود.

هیپنوتیزم درمانی

در هیپنوتیزم درمانی تمرکز بالای فرد موجب افزایش تلقین پذیری می شود که می توان احساس یا افکار مختلف را به بیمار القا نمود، در این عمل میزان تلقین پذیری فرد بیش از حد نرمال می‌شود.

هیپنوتیزم کاملا به فرد وابسته است و اگر فرد علاقه نشان نداده و حالت خودکنترلی نسبت به تلقینات ایجاد کند درمان جواب نداده و اختلال ایجاد میشود. همچنین حوصله درمانی جزو درمان حساب شده و نبودش منجر به شکست درمان می شود.

هیپنوتیزم میتواند بیماری های روان تنی را درمان و بیمار را بر بیماری خود مسلط کند. سردردهای دوره ای، آسم های اولیه، خلق های بین روز و عادت هایی که بیماری را به دنبالش دارد توسط هیپنوتراپیست ها قابل درمان هستند.

هیپنوتیز تراپی

هیپنوتیزم درمانی

فواید هیپنوتیزم

در هیپنوتیزم فرد به حالت خلسه و یا خواب رفته و حالتی است که هر فرد علاقه به یکبار امتحان کردن آن را دارد.از فواید هیپنوتیزم می‌توان درمان بسیاری ناراحتی‌های روانی را نام برد. به ‌خصوص در هنگام خود هیپنوتیزم، که شخص می‌تواند به‌وسیلهٔ تلقین، تغییرات مثبتی را در اعمال و رفتار و روحیات خود به وجود آورد.

 • ترک عادت‌های بد: مانند سیگار کشیدن
 • کاهش وزن و حفظ آن:  هیپتونیزم با تغییر چارچوب مغز عمل میکند پس میتواند در این زمینه نیز مفید باشد. در واقع فرد میل به خوردن زیاد را با علم هیپنوتیزم از دست میدهد. و ذهنش طوری هدایت شود که به سمت غذاهای سالم روی آورد.
 • درمان استرس: برای کسانی که علاقه ای به مصرف دارو ندارند ولی علاقه به ترک عادت بد ذهنی دارند میتواند بسیار مفید باشد. شخص کم کم قطب مثبت و مقابل استرس را جذب میکند و آرامش را به سمت خود می آورد.
 • بهبود سلامت خواب: با توجه به اینکه هیپنوتیزم خود رفتن به حالت خواب است میتوان تاثیرش را کاملا برای در درمان بی خوابی درک کرد.
 • هیپنوتیزم و ورزش: افراد ورزشکار مثل مایکل جوردن از این علم برای بهبود فعالیت های ورزشی خود استفاده کرده اند و بهره جسته اند. با هیپنوتیزم ورزشکاران فضای مسابقه را در ذهنشان بازسازی میکنند.
 • درمان افسردگی: هیپنوتیزم به تنظیم فرایند افکار کمک میکند که برای درمان اضطراب و افسردگی بسیار کارامد است.
 • افزایش حافظه: هیپنوتیزم برای تقویت حافظه بسیار موثر است. از اینرو برای دانشجویان و دانش آموزان که نیاز به حفظ مطالب درسی دارند بسیار مفید است.
فواید هیپنوتیزم

فواید هیپنوتیزم

چند باور غلط در باره هیپنوتیزم درمانی
 • فقط افراد کم هوش هیپنوتیزم میشوند:  قابلیت هیپنوتیزم شدن استعدادی است که افراد مختلف به میزان متفاوتی از آن برخوردارند که ارتباطی با هوش آن ها ندارد.
 • هیپنوتیزم ذهن مغز را تضعیف میکند: هیپنوتیزم باعث تقویت ذهن و امواج آلفا و تتا میشود.
 • ممکن است فرد هیپنوتیزم شونده از خواب بیدار نشود: برخی به اشتباه فکر میکنند که هیپنوتیزم رفتن به کما است که فرد ممکن است بیدار نشود. این باور کاملا اشتباه است که در بالا توضیح دادیم.
 • ممکن اسن هیپنوتیزور نتواند شما را بیدار کند: چون بیدار کردن به قدری ساده است که به تکنیک پیچیده ای نیاز ندارد و آموزش آن فقط چند دقیقه طول می کشد.
 • هیپنوتیزم همان خواب است: در بالا توضیح دادیم که این باور کاملا غلط است و امواج مغز فرد خواب با فرد در حالت هیپنوتیزم فرق دارد.

متاسفانه هیپنوتیزم درمانی در ایران مانند سایر کشورها جهان متداول نیست و علت آن آشنایی نداشتن مردم با این روش است زیرا بیشتر این روش را به عنوان یک سرگرمی میشناسند و با قدرت و فواید درمانی آن آشنایی ندارند.

هزینه هیپنوتیزم درمانی

هزینه هیپنوتیزم درمانی با توجه به موضوعات متفاوت درمان فرق دارد. برای اینکه با جدیدترین متد و روش، تغییر افکار و باورهای ضمیر ناخوداگاه داشته باشید با ما در ارتباط باشید.