درمان با هیپنوتیزم

هیپنوتراپی یا درمان با هیپنوتیزم در دو شاخه مهم پزشکی و روان‌شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیپنوتراپی به خودی خود درمانگر یک بیماری نیست بلکه مکمل درمانی است. افراد با هیپنوتراپی می‌توانند تغییرات بزرگی در زندگی خود ایجاد کنند. حوزه وسیعی از افکار ذهنی ما، احساسات، برداشت‌ها و رفتارهای ما در حوزه هیپنوتیزم و هیپنوتراپی هستند و می‌توانند درمان یا به طور کامل رفع شوند.
هیپنوتراپی مزایایی دارد که در کمتر راهکارهای روان‌شناسانه و آرامش‌بخش می‌توان یافت. به همین دلیل در سال‌های اخیر مورد توجه پیشرفته‌ترین کلینیک‌های دنیا مورد استفاده قرار گرفته و رویکردی کاملا مطمئن و کم خطر در تغییر افکار و ذهنیت‌ها برای درمان بیماری‌های روانی، عادت‌های بد و تغییر رفتارهای نهادینه شده در ضمیرناخودآگاه افراد است.
در این مقاله می‌خواهیم مزایای مهم هیپنوتراپی یا درمان با هیپنوتیزم را بررسی کنیم تا بفهمیم چرا این‌قدر مورد استقبال افرادی است که می‌خواهند زندگی معمولی نداشته و تغییرات بزرگی در زندگی خود بدهند:

۱- ترک عادت‌های بد

یکی از مزایای بزرگ هیپنوتیزم درمانی، ترک عادت‌های بدی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، زیاد غذا خوردن، بی‌خوابی و نظایر این‌ها است. ترک عادت‌های بد یکی از روش‌های فرار از یک زندگی عادی است. حتی اگر ۶۰ سال است که مشغول کشیدن سیگار هستید، با هیپنوتراپی به راحتی می‌توانید آن را ترک کنید. در یک تحقیق مشخص شده ۹۵ درصد افرادی که برای ترک سیگار با هیپنوتراپی اقدام کردند، موفق به انجام این کار شدند، حتی اگر زیاد به سیگار کشیدن در یک روز وابسته بودند.

درمان با هیپنوتزیم تراپی

هیپنوتزیم تراپی

هیپنوتراپی در ضمیرناخودآگاه بیمار یا افراد یک رابطه‌های منفی با عادت بد ایجاد می‌کند. مثلا، اگر زیاد سیگار بکشید، دهان شما خشک شده و باعث تشنگی زیاد می‌شود. همین رابطه منفی باعث می‌شود به طور عادی عادت‌های بد را کنار بگذارید.

۲- اصلاح عادات‌ غذایی و لاغری

یکی از دستاوردهای بزرگ هیپنوتراپی در حوزه اصلاح عادت‌های غذایی، کاهش ولع غذا خوردن یا دوست داشتن یک غذای خاص مانند پیتزا و فست‌فودها، رفتن به سوی لاغری و کاهش وزن است.

اصلاح عادات منفی با هیپنوتیزم

اصلاح عادات منفی

هیپنوتیزم درمانی می‌تواند طوری ضمیرناخودآگاه شما را برنامه‌ریزی کند که به سادگی یک رژیم غذایی مناسب را اجرا کرده و تناسب اندام بهتری پیدا کنید. هیپنوتراپی از سوی دیگر باعث از بین رفتن ترس‌هایی مانند ترس از ورزش یا عادت نداشتن به ورزش می‌شود.

۳- استرس را کاهش می‌دهد

به گزارش موسسه هیپنوتیزم درمانی امریکا، بیشترین مراجعه‌کنندگان به کلینیک‌های این کشور برای هیپنوتراپی، افرادی هستند که از استرس‌ها و اضطراب‌های بی‌مورد و ناگهانی خود خسته شده‌اند. تقریبا موفقیت این روش در کاهش استرس و دریافت آرامش بیشتر تضمینی و نزدیک به ۱۰۰ درصد است. اگر علاقه‌ای به مصرف دارو برای کاهش استرس ندارید؛ اگر می‌خواهید وسواس‌ها و برخی رفتارهای ذهنی تولیدکننده استرس را از بین ببرید و یک دیدگاه و نگرش مثبت‌تر و آرام‌تر پیدا کنید؛ سراغ هیپنوتراپی بروید.

۴- درمان دردهای مزمن

می توان با قاطعیت اعلام کرد که هیپنوتراپی درمان هر دردی است؛حتی دردهای مزمن!

درمان دردهای مزمن با هیپنوتیزم

درمان دردهای مزمن

مبتلایان به دردهای مزمن انواع روش‌ها و اقدامات جدی برای درمان خود را انجام می‌دهند اما شاید دیگر نیازی به آن‌ها و صرف هزینه‌های زیادی نباشد. براساس تحقیقات موسسه WebMD، هیپنوتراپی می‌تواند دردهای مزمن را درمان و باعث فراموشی آن‌ها شود.
در حقیقت، این دردها در مغز و ذهن شما هستند و نه در بخش‌هایی از بدن که در آن‌جا احساس درد می‌کنید. بنابراین، منطقی است که روش‌های هیپنوتیزم درمانی می‌تواند این دردها را مدیریت و به طور کامل از بین ببرد.

۵- بهبود الگوهای خواب

یکی از حوزه‌های کاربردی روش‌های هیپنوتیزم درمانی در ایجاد الگوهای خواب سالم و خوب، رفتن به خواب عمیق، درمان بی‌خوابی‌ها و عادت‌های نامناسب خوابیدن است. خواب تاثیر بسیار زیادی در کیفیت زندگی انسان‌ها دارد و خواب سالم و به اندازه می‌تواند بهره‌وری کاری را چندین برابر کند.

بهبود عملکرد کیفیت خواب

بهبود کیفیت خواب

دسته‌ای از افراد ناموفق در کار و زندگی بدون اینکه متوجه باشند؛ فقط دارند از خواب نامناسب و ناکافی ضرر می‌کنند. براساس گفته‌های کلینیک مایو در ایالات متحده، هیپنوتراپی می‌تواند مغز شما را برای پیروی از الگوهای خواب آرامش‌بخش در طول شب آموزش دهد.

۶- درمان افسردگی

مزیت دیگر هیپنوتیزم درمانی، تنظیم فرآیندهای فکری افراد است. مثلا، اگر شما دچار افسردگی، یاس و ناامیدی هستید و همیشه از احساس منفی رنج می‌برید؛ با هیپنوتراپی به نتایج مثبتی برسید و آن را جایگزین هرگونه دارو و قرص کنید.

درمان افسردگی با هیپنوتیزم

درمان افسردگی

گزارش‌های جهانی موسسه سلامتی با هیپنوتراپی نشان می‌دهد در سال‌های اخیر بیماران افسرده بیشتری به سوی روش‌های مبتنی بر هیپنوتیزم درمانی ابراز تمایل کرده‌اند و روان‌شناسای نیز از این رویه استقبال می‌کنند.

۷- درمان سندروم روده تحریک‌پذیر

سندروم روده تحریک‌پذیر بسیار ناراحت‌کننده است و در برخی شرایط باعث فلج و ناتوانی فرد می‌شود.

درمان سندروم روده تحریک‌پذیر با هیپنوتیزم

درمان سندروم روده تحریک‌پذیر

به گزارش موسسه About IBS، هیپنوتیزم درمانی به کمک این افراد آمده و باعث اتمام رنج‌ها و دردهای بیماران IBS می‌شود.
جالب اینجا است که هیپنوتیزم درمانی باعث تسکین علایم اولیه و ثانویه مانند حالت تهوع و کمردرد می‌شود. همین‌طور، علایم اضطرابی که در اغلب این افراد در کنار علایم گوارشی ظاهر می‌شود را هم از بین می‌برد.

۸- برنامه‌ریزی و احساس رضایت

با هیپنوتراپی می‌تواند برای زندگی شخصی و کاری خود برنامه‌ریزی هدفمند و درستی داشته باشید و از زمان استفاده بهتری ببرید که در نهایت باعث آرامش و احساس رضایت شما می‌شود.

برایجاد نامه‌ریزی و احساس رضایت

برنامه‌ریزی و احساس رضایت

ضمیرناخودآگاه طوری برنامه‌ریزی می‌شود که تجربه‌های تازه‌تری به دست بیاورد و شهامت بیشتری در اجرای برنامه‌ها داشته باشد. بسیاری از موفقیت‌ها حاصل همین برنامه‌ریزی برای رسیدن به اهداف و پیمودن روش‌های تازه و نو است.

۹- درک روشن‌تر و بهتر آرزوها و نیازها

افرادی که دنبال لذت بردن بیشتر از زندگی هستند؛ باید درک روشن‌تر و دقیقی از آرزوها و خواسته‌های خود داشته باشند. این درک بهتر از آرزوها و خواسته‌ها باعث پیشرفت کردن، آزمایش راه‌های جدید، تغییر دادن عادت‌های قدیمی که شاید بد هم نباشند ولی مانعی بر سر راه موفقیت‌ها هستند و رسیدن حس‌های خوب و عالی و در نهایت لذت بردن از زندگی می‌شود.

ایجاد درک روشن تر

درک روشن‌تر و بهتر آرزوها و نیازها

یکی از مزایای استفاده از تکنیک‌های هیپنوتراپی همین لذت بردن از زندگی با رسیدن به چشم‌اندازهایی شفاف از آینده شخصی و کاری است.

۱۰- فعال شدن نیروهای درونی

درون ذهن هر فردی هزاران نیروی غیرفعال قدرتمند جمع شده‌اند که مجال آزاد شدن پیدا نکردند. هیپنوتراپ‌ها می‌توانند این نیروهای درونی را کشف و شکوفا کنند. آزاد شدن این نیروها با استعداد و قابلیت‌های جدید همراه می‌شود و باعث حل شدن مسئله‌هایی از زندگی خواهد شد که تا پیش از این غیرممکن بود.

فعال شدن نیروهای درونی با هیپنو تراپی

فعال شدن نیروهای درونی

درهای بسته باز می‌شوند و مشکلات یکی پس از دیگری حل خواهند شد. فرد با کمک ضمیرناخودآگاهش می‌تواند نیروهایش را به سوی یک هدف متمرکز کند و از توانایی‌هایش برای دادن رنگ و بوی قشنگ‌تری به زندگی سود ببرد.