هیپنوتیزم

هیپنوتیزم یک حالت طبیعی مغز است که طی این فرآیند مغز دچار تغییرات نورو فیزیولوژیک و الکترو آنسفالوگرافی و متابولیسم سلولی می شود و در نتیجه در حالت خلسه، پذیرندگی مغز زیاد می شود و کاهش آگاهی به محیط، بسته به موضوعی که فرد درمانگر به آن نیاز دارد، رخ می دهد. ضمن این که بدن نیز دچار تغییرات فیزیولوژیک می شود و آماده دریافت دستورات درمانگر است.

تفاوت هیپنوتیزم و خواب

هیپنوتیزم خواب نیست و حواس فرد سر جای خود باقی است و بسته به این که هدف از آن چه چیزی باشد، درمانگر مراحل هیپنوتیزم را تعیین و فرآیند خاص مورد نیاز را اجرا می کند. بنابراین تعبیرهایی که درباره شباهت حالت خلسه و خواب وجود دارد، از اساس نادرست است زیرا موقعیت مغز در حالت هیپنو با مغز در حالت خواب کاملا متفاوت است. مغز در حالت خلسه ۳ مرحله را طی می کند، جذبه، انفکاک و کاهش آگاهی محیطی این ۳ حالت، هم زمان در مغز اتفاق می افتد و نتیجه آن همان حالت خواب است.

کاربردهای هیپنوتیزم

از مهم ترین کاربردهای هیپنو حوزه درمان استفاده از آن در پزشکی و روان درمانی و استفاده از روش های روان درمانی است:

از طریق هیپنوتیزم درمانگر مشکلاتی مانند اضطراب را در فرد درمان می کند.حالت خالسه در پزشکی و روان درمانی، به کوتاه شدن دوره درمان و اثرگذاری بیشتر آن منجر می شود.در حیطه جراحی، Hypnosis به جای بی حسی و بیهوشی استفاده می شود. این روش برای بیمارانی که به هر دلیلی نمی توانند از خدمات بی حسی یا بیهوشی استفاده کنند، کاربرد دارد. در جراحی های مرتبط با زایمان، زایمان بی درد از طریق هیپنوز قابل اجراست. در بیماری های داخلی مانند سندروم روده تحریک پذیر عارضه دندان قروچه، سردردهای میگرنی و تنشی و اختلالات خواب هیپنوز کمک کننده است و نقش درمانی دارد. حالت خلسه حتی در افزایش کارایی و بهره وری افراد و بهبود کیفیت خواب و افزایش تمرکز موثر است.

کاربرد هیپنوتیزم چیست

کاربرد هیپنوتیزم

منع هیپنوتیزم

با این که Hypnosis در بسیاری از موارد کمک کننده است اما در بعضی موارد هم ممنوعیت دارد. در مبتلایان به سایکوز کاربرد آن ممنوع است و نه تنها مفید نیست بلکه مضر است. در افرادی که مصرف داروهای توهم زا با تجویز پزشک مصرف می کنند نیز Hypnosis کاربرد درمانی ندارد.

مبتلایان به اختلالات خلقی شدید مثل افسردگی شدید و مانیا نیز ممنوعیت استفاده از هیپنوتیزم دارند.

تعرفه روان ‌شناسی و مشاوره هیپنوتیزم

هیپنوتیزم باید توسط درمانگر با تجربه و ماهر انجام شود و افراد عادی غیر درمانگر حق استفاده از این شیوه را ندارند. قیمت هیپنوتیزم توسط درمانگر نسبت به نوع و موضوع هیپنوز  متفاوت است. برای آگاهی بیش‌ تر از قیمت های Hypnosis با ما تماس بگیرید.

روش های متفاوت هیپنوتیزم برای هر فرد

روش انجام هیپنوز برای هر فردی متفاوت از دیگری است. درمانگر Hypnosis در ابتدا باید آزمون های  هیپنوز پذیری از فرد بگیرد. با نتایج این تست ها که بسیار سریع و کوتاه است درمانگر در می یابد فردی که قرار است شود در کدام دسته قرار دارد:

دسته ای از افراد هیپنوز پذیری بالایی دارند. به سرعت به درجاتی از مراحل Hypnosis می رسند که می توان جراحی یا آنالیزهای روان شناختی روی آن ها انجام داد. در مقابل دسته ای از افراد قدرت هیپنوتیزم پذیری خوبی ندارند مانند مبتلایان به وسواس فکری، تیپ های شخصیتی گوشه گیر. عده ای هم بین این ۲ دسته قرار دارند و به تعداد جلسات بیشتر و تکنیک های عمیق سازی بیشتری نیاز دارند و باید قیمت هیپنوتیزم بیشتری نسبت به دسته اول پرداخت کنند.

روش های هیپنوتیزم

روش هیپنوتیزم

این جاست که اهمیت Hypnosis علمی توسط درمانگر آموزش دیده آشکار می شود و تنها او است که می تواند قدرت Hypnosis پذیری واقعی فرد را تشخیص دهد.

انواع هیپنوتیزم

هیپنوتیزم درمانی می تواند به دو کل متفاوت صورت گیرد:

دگر هیپنوتیزم درمانی

در این حالت، درمانگر پس از صحبت کردن با بیمار و ایجاد آمادگی ذهنی و روحی در او، در صورت نیاز بیمار به القای خلسه هیپنوتیزمی، او را به عمق مناسبی که برای برنامه درمانی اش مناسب باشد، می رساند و در این شرایط به هیپنوتیزم درمانی می پردازد.

خود هیپنوتیزم درمانی

در این روش کافی است بیمار طی ۲ یا ۳ جلسه، طریقه استفاده از خود هیپنوتیزم و نحوه درمان و تلقین به خود را بیاموزد. پس از آن می تواند با روشی که یاد گرفته خودش را در خلسه هیپنوتیزمی قرار دهد و در این شرایط، به صورت ذهنی، متن تلقین را مرور کند و یا به نوار صوتی که پس از چند دقیقه سکوت متن تلقین را پخش می کند، گوش دهد. در این وضعیت، بیمار بدون نیاز به مراجعات مکرر به مطب پزشک و صرف قیمت هیپنوتیزم کمتر، خودش این برنامه درمانی را انجام می دهد.

شرایطی انجام جلسات هیپنوتیزم درمانی

جلسه هیپنوز بیشتر از ۴۵ دقیقه طول نمی‌کشد که ۱۵ الی ۲۰ دقیقه اول به آماده کردن شخص برای حالت خلسه از طریق لحن تلقین ‌آمیز درمانگر می ‌گذرد.

بهتر است صندلی ‌ای که برای هیپنوز استفاده می ‌شود صندلی راحتی باشد که سوژه بتواند سرش را به آن تکیه دهد و احساس آرامش کند.

نیازی نیست سکوت محض وجود داشته باشد و در فضای معمولی با صداهای معمولی  ‌ای که آزاردهنده نباشند، می‌تواند انجام شود.

همچنین تا جایی که ممکن است بهتر است فضا نیمه روشن باشد و نوری که مستقیم به چشم بتابد مناسب نیست.