هیپنوتیزم

امروزه روش های درمانی جدید کم کم در حال جایگزین با روش های درمانی قدیمی هستند. بیماری می تواند شما را ناخوشایند جلوه دهد، عوارض جانبی بیماری نیز شما را ناتوان کند.

در کنار علم پزشکی روشی درمانی به نام هیپنوتیزم است که با تسلط بر ذهن است که به رفع بیماری کمک میکند. هیپنوتیزم می تواند در درمانهای روانشناسی مورد استفاده قرارگیرد. شاید اینگونه به نظر رسیده است که هیپنوتیزم عملی برای سرگرمی است ولی کارایی هیپنوتیزم به عنوان یک علم بیشتر از سرگرمی و تفریح است.

هیپنوتیزم در کنار ایجاد بازتاب، بازتابهای قبلی و منفی را از بین می‌برد. پریشانی‌هایی که در اثر واکنش‌ها بوجود آمده باشند، تنها راه از بین بردن آنها ایجاد بازتابهای جدید و مثبت از طریق هیپنوتیزم می‌باشد. به همین خاطر است که قیمت هیپنوتیزم ممکن است تا حدودی نسبت به سایر روش های درمانی و روانکاوی بالا باشد.

فواید و عوارض هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی

تفاوت هیپنوتیزم با خواب

هیپنوتیزم حالتی شبیه خواب است ولی خواب نیست و با آن فرق دارد. فرد هوشیار است ولی هوشیاری اش متمرکز در یک حیطه خواص می باشد. محرک‌های پیرامونی در این حالت کمترین تاثیر را روی او دارند و سطح تمرکز نیز بسیار بالا می‌رود و تلقین پذیری بیش از حد فرد در این حالت به همین دلیل می باشد. در اینجا به این نکته اشاره کنیم که افرادی که خیلی خیالباف هستند از سطح تلقین پذیری بالایی برخوردارند.

هیپنوتیزم برای بهبود روان و سلامت کمک و کارایی بالایی دارد و به سلامت و رفاه شما توجه می کند. هیپنوتیزم می تواند به عنوان یک روش روانشناختی مورد استفاده قرار گیرد. با کمک در تغییر رفتار و احساسات میتوانید به آرامش و درک آن رسید. هیپنوتیزم شامل آموزش و پیشنهاداتی برای بهزیستی کلی است که در طی جلسات به بیمار و مراجعه کننده داده می شود.

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی نوعی درمان است که از هیپنوتیزم به عنوان یک درمان مستقل یا تکمیلی استفاده می کند که می تواند از راه های گوناگونی به نفع شما باشد. به عنوان یک اصل، هیپنوتیزم همراه با دیگر درمانها مورد استفاده قرار میگیرد، نه لزوما بطور انفرادی. در هیپنوتیزم درمانی تمرکز بالای فرد موجب افزایش تلقین پذیری می شود که می توان افکار مختلف را به بیمار القا نمود، در این عمل تلقین پذیری فرد بیش از حد نرمال می‌شود.

برای هیپنوتیزم شدن سه پیش نیاز اساسی وجود دارد:

 • باید مایل به هیپنوتیزم شدن باشید
 • باید به اینکه هیپنوتیزم روی شما قابل انجام است باور داشته باشید
 • باید توانایی آرام شدن و تمدد اعصاب را داشته باشید
هیپنوتیزم درمانی روش های مختلفی دارد که با توجه به نیاز فرد مورد استفاده قرار میگیرد

انواع هیپنوتیزم

فواید هیپنوتیزم

 • رفع بی خوابی و خوابیدن

اگر بی خوابی داشته باشید، هیپنوتیزم می تواند به اندازه کافی شما را آرام کند تا شما را به راحتی راحت بخوابد. در مقابل، مشکلات ناشی از خوابیدن را نیز حل میکند تا به یک زندگی نرمال دست پیدا کنید. با توجه به اینکه هیپنوتیزم خود رفتن به حالت خواب است میتوان تاثیرش را کاملا برای در درمان بی خوابی درک کرد.

 • درد مزمن

هیپنوتیزم میتواند رفع درد کند. بدین معنی که با روشهای درمانی خاص دردهای ناشی از ناراحتی هایی چون میگرن، آرتروز، سرطان، کمردرد و دردهای مزمن دیگر رفع کند.

 • ترک عادت های بد

هیپنوتیزم به ترک عادت های بدی که مدتها همراه ما بودند مانند سیگار کشیدن کمک بسیاری کند و با روش های درمانی و ذهنی ترک آن را موجب شود.

 • کاهش وزن

با عملکرد روی ذهن توجه را روی تغییر رفتار، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم یا ورزش بیشتر، جلب کرده تا در پی آن کاهش وزن صورت گیرد.

تلقین درمانی بطور کلی پیرامون تغییر رفتار شما در آینده میباشد.  در این نوع هیپنوتیزم به شما تلقیناتی داده میشود که درآینده میبایست اجرا گردند. این تلقینات بمنظور اینکه بتوانند تاثیر مفید طولانی مدت داشته باشند، نیاز دارند در یک دوره چند جلسه ای تقویت گردند. همچنین هیپنوتیزم درمانهای با تجربه مطالب و CD های صوتی تدارک می بینند تا  خودتان به تقویت تلقینات بپردازید.

 • رفع استرس

ممکن است بیماران با رسیدن به حالت آرامش عمیق از طریق هیپنوتیزم، میزان استرس خود را کاهش دهند علاوه بر این، هیپنوتیزم می تواند به بیماران در ایجاد تغییر در سبک زندگی سالم کمک کند. هیپنوتیزم به دلیل توانایی اش در مهار قدرت های ذهن، غالباً برای تسکین اضطراب به سایر روش های پزشکی مانند جراحی، اسکن یا حتی زایمان به نام اضطراب حالت استفاده می شود.

برای کسانی که علاقه ای به مصرف دارو ندارند و مایل به ترک عادت بد ذهنی میباشند میتواند مفید باشد. شخص کم کم قطب مثبت و مقابل استرس را جذب میکند و آرامش را به سمت خود می آورد.

رفع بی خوابی و خوابیدن ز جمله فواید و مزایای هیپنوتیزم می باشد

فواید هیپنوتیزم

عوارض هیپنوتیزم

یکی از سوالات رایج، درباره عوارض و مضرات هیپنوتیزم است. این روش عوارض خاص و قابل تاملی ندارد ولی گاهی میتواند روی بعضی افراد اثر منفی گذارد.

 • خروج ناقص از خلسه

اجرای دستور خروج کامل از حالت خلسه بسیار مهم است. اگر این مرحله به درستی انجام نشود ممکن مشکلاتی پیش رو آورد.  خروج ناقص از خلسه، گیجی و خواب آلودگی را تا مدت ها گریبانگیر شخص خواهد بود و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری کامل دارد را دچار خطر میکند. مثلا اگر با همان حال رانندگی صورت گیرد خطر تصادف را ممکن است به همراه داشته باشد.

 • عدم رعایت تلقینات درست و حرفه ای

اگر تلقینات درست و حرفه ای انجام نشود ممکن است نتایج اشتباه و غیر قابل قبولی را بدهد. مثلا شخصی برای چاق شدن و درمان لاغری آنقدر بخورد که بالا بیاورد.

 • مشکل برانگیختگی عاطفی

ممکن است فرد حین هیپنوتیزم خاطراتی از گذشته را به یاد آورد و خیلی واضح آن اتفاقات را بار دیگر در ذهنش بازسازی کند و  رفتاری غیر قابل کنترل از خود نشان دهد. در این حالت فقط یک هیپنوتراپیست حرفه ای میتواند از پس این اتفاق برآید و همه این جوانب را در نظر بگیرد و اصولی درمان صورت پذیرد. بهتر است افراد غیر حرفه ای وارد حیطه درمانی هیپنوتیزم نشوند.

 • مشکلات اعتقادی

برای توضیح میتوانیم بگوییم که مثلا شخص با رفتن به گذشته اش، خیال رفتن به گذشته را میکند و ممکن است اینگونه پندارد که تناسخ وجود دارد.

آیا هیپنوتیزم خطرناک است؟

ممکن است ترس ازهیپنوتیزم  را داشته باشیم که وادار به انجام کارهای غیر اخلاقی و پست شویم. اما این نکته قابل ذکر است که  این ذهن ناخودآگاه شما است که هنگام هیپنوتیزم مورد درخواست قرار میگیرد و از آن جایی که اخلاقیات شما درآن جای گرفته، شما کاملا از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون هستید. تنها هنگامی هیپنوتیزم خطرناک است که فرد تحت تاثیر الکل، مست باشد.