هیپنوتیزم

کلمه هیپنوتیزم که از ریشه یک واژه یونانی به معنی خواب گرفته شده، شیوه ای است که در آن بیمار، تغییراتی در احساسات، ادراکات، افکار یا رفتارش را تجربه می کند. هیپنوتیزم کننده نمی تواند حالت خلسه را به زور در فرد تولید کند. در این حالت فرد هیپنوتیزم شونده نه تنها بر قدرت انتخاب و اراده اش تسلط دارد بلکه کنترل تمامی قوای ذهنی اش را هم داراست. هیپنوتیزم جزو روش های مکمل درمان بوده و می توان در کنار درمان دارویی از آن استفاده کرد تا هم کیفیت درمان و هم کنترل بیماری با سرعت بیشتری انجام شود.

عوارض و اثرات منفی هیپنوتیزم

بزرگترین ترسی که در رابطه با هیپتوتیزم وجود دارد این است که هیپنوتیزم شما را وادار به انجام اعمال پست و غیر اخلاقی کند. اما بدانید هیپنوتیزم نمی تواند شما را وادار به انجام کاری کند که در حالت عادی انجامش نمی دهید.

فرضیه های بی شماری بر این مبنا شکل گرفته اند که ممکن است دانسته یا نادانسته به فرد تلقیناتی برای آسیب زدن به خودش داده شود، یا ممکن است فرد فریب خورده و جرمی مرتکب شود. از آن جا که در تمام مدت هیپنوتیزم، قدرت انتخاب وجود دارد و قانون حفاظت از خود، اجازه نمی دهد که فرد تلقین مضر را قبول کند، هیچ کس تا به حال با هیپنوتیزم صدمه ندیده است و تا به حال موردی ثبت شده از چنین اتفاقی وجود ندارد.

ماهیت هیپنوتیزم چیست

ماهیت هیپنوتیزم

در طی هزاران آزمایش هیپنوتیزم به عمل آورده شده، در تمامی مواردی که تلقین نامناسبی به فرد داده شده، یا فرد تلقین را رد کرده یا کاملا از خلسه هیپنوتیزمی خارج شده است. ذهن ناخودآگاه شما در حین هیپنوتیزم، مورد درخواست مخاطب قرار می گیرد و چون اخلاقیات شما در آن جای گرفته، از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون می باشید. زمانی هیپنوتیزم می تواند خطرناک باشد که فرد الکل مصرف نموده باشد.

ماهیت هیپنوتیزم

به علت اینکه بسیاری از مردم ما تفکر نادرستی درباره ماهیت هیپنوتیزم دارند، به اشتباه این باور را دارند که انجام هیپنوتیزم روی آن‌ ها تاثیر بسیار وحشتناکی گذاشته یا خواهد گذاشت، در صورتی که هیپنوتیزم به این اندازه اثر گذار نیست، نه در جهت بهبود، نه در جهت بدتر شدن. اساسا کارایی هیپنوتیزم بسیار ساده است، اما به دلیل ابهامی که در این روند وجود دارد، خیلی‌ ها که دانش علمی در این مورد نداشتند، مسئله را به صورت اغراق آمیزی مطرح می کنند.

وقتی فرد در حالت خواب هیپنوتیزمی است، اتفاق خاصی در او رخ نمی ‌دهد، فقط فرد در حالتی است که تلقین‌ پذیری بالایی دارد، در این وضعیت بستگی دارد که به فرد چه القائاتی شود که حالش بهتر شود یا بدتر. اینکه بعضی ‌ها بعد از خارج شدن از حالت هیپنوتیزم احساس می‌کنند بدتر شده ‌اند، می ‌تواند به این دلیل باشد که انتظارات خارق ‌العاده‌ای از هیپنوتیزم دارند و وقتی می ‌بینند که حالتشان مطابق با خواسته ‌هایشان نبوده احساس بدی می ‌کنند.

دیدگاه فرد هیپنوتیزم شونده

در هیپنوتیزم باید فرد هیپنوتیزم شونده معتقد باشد که هیپنوتیزم به سلامتش کمک می کند و برایش سودمند است. در هیپنوتیزم نمی توان فردی را به زور هیپنوتیزم کرد زیرا فرد متوجه اوضاع است و می تواند کنترل اوضاع را به دست بگیرد. در حالت هیپنوز، احتمال سوء استفاده از فرد کاهش می یابد زیرا فرد درآن هوشیارتر است.

عوامل ایجاد عوارض بر اثر هیپنوتیزم

هر چند که هیپنوتیزم خطرات چندانی ندارد و استفاده از آن هم جای نگرانی را ایجاد نمی کند ولی گاهی در شرایط خیلی خاص می تواند اثرات منفی را روی افراد داشته باشد. در واقع اثرات منفی هیپنوتیزم به نحوه استفاده اشتباه از آن بر می گردد. این اشتباهات معمولا از راه های زیر ایجاد می شوند:

عوارض بر اثر هیپنوتیزم چیست

عوارض بر اثر هیپنوتیزم

عدم خروج کامل از خلسه پس از اتمام جلسه هیپنوتیزم

بعد از اتمام هیپنوتیزم باید حتما دستورات و نکات خروج از حالت خلسه گفته شود، در غیر این صورت فرد تا مدت زمان طولانی عوارش گیجی و خوب آلودگی را احساس می کند. دستور خروج از حالت خلسه ظرف چند ثانیه صورت می گیرد ولی انجام آن برای رسیدن به سطح عادی هوشیاری بسیار لازم و ضروری است. هنگام خروج شما از خلسه ممکن است اندکی احساس گیجی و و سردرگمی کنید اما این حالت دوام زیادی نمی آورد و برطرف می شود. احساس اضطراب پس از هیپنوتیزم نیز به علت اثر بخشی درمان است.

استفاده از تلقینات نامناسب

یکی دیگر از عوارض هیپنوتیزم مربوط به انواع تلقینات غیر حرفه ای و غلط توسط شخص هیپنوتیزم کننده می باشد. تلقینات باید به صورت واضح و با توضیح درست و کامل بیان شود.

برانگیخته شدن شدید احساسات

در حین کار درمانی با هیپنوتیزم باید مراقب بود که شخص بیمار با یادآوری دوره های بحرانی زندگی خود دچار رفتارهای غیر قابل کنترل و برانگیخته شدن شدید احساسات و عواطف در طی بازگشت حافظه به برخی از مراحل زندگی نشود.

مشکلات اعتقادی

یکی دیگر از مشکلات و عوارض هیپنوتیزم بازگرداندن فرد به خاطرات گذشته و ایجاد انحرافات اعتقادی می باشد. به عنوان مثال ساخت خاطرات کاذب توسط مغز انسان و یا حتی ساخت خاطرات دروغین و ساختگی در مورد دوران کودکی فرد به صورت نا آگاهانه و ذهنی می تواند آثار مخربی بر انسان بگذارد.

اثرات منفی هیپنوتیزم برای سلامتی

هدف هیپنوتیزم بهبودی تندرستی شما در بلند مدت است اما لازم است افراد هیپنوتیزم شونده سابقه پزشکی خود را با هیپنوتیزم کننده در میان بگذارند تا مشکل و عوارض هیپنوتیزم برای سلامتی آن ها پیش نیاید. در صورت داشتن تفکرات توهم آمیز و یا استفاده از الکل و مواد مخدر امکان خطر وجود دارد.