همه ما دوست داریم در هر کاری بهترین باشیم و بالاترین کارایی و توانایی خود را نشان دهیم. بسیاری اوقات ما لیاقت بهترین بودن را داریم و از بالاترین استعدادها و توانایی‌ها برای قرار گرفتن در سکوی نخست هر کاری را بهره‌مند هستیم ولی عوامل درونی مانند استرس و اضطراب، افکار منفی، افسردگی و یاس و ناامیدی، نجواهای ذهنی و احساسات مخرب مزاحم هستند و نمی‌گذارند از کنترل ذهن و تمرکز کامل برخوردار باشیم.
در نتیجه، آن هدفی که داریم محقق نمی‌شود و قابلیت‌های ما برای دیگران مشخص نشده و بروز پیدا نمی‌کنند. خودمان می‌دانیم که بهترین هستیم ولی نمی‌توانیم آن را در دنیای بیرون ثابت کنیم. از قدرت و انرژی‌های درونی خودمان با خبر هستیم ولی همیشه کمی عدم تمرکز یا اندکی حواس‌پرتی و آشفتگی ذهنی باعث می‌شود به هدف نزنیم.

کنترل ذهن و تمرکز

کنترل ذهن

گاهی اوقات دیده می‌شود مردم برای رفع این مشکل و افزایش تمرکز خود دست به دامان داروها و قرص‌ها می‌شوند که قطعا اشتباه است. همین‌طور، برخی افراد سراغ روش‌های نادرست و آسیب‌زایی برای افزایش تمرکز و دقت ذهنی می‌روند که توسط روان‌شناسان و متخصصان اصلا توصیه نمی‌شوند. ما در این مقاله یک روش کاملا علمی، مدرن و کاربردی برای افزایش تمرکز و کنترل ذهن پیشنهاد می‌دهیم.

تمرکز چیست و چرا به آن نیاز داری؟

تمرکز چیه؟ وقتی بتونی توجه و اراده‌ات را با هم همسو و در یک جهت و برای یک موضوع خاص استفاده کنی؛ یعنی تمرکز داری!

تمرکز چیست؟

تمرکز چیست

تمرکز باعث میشه کنترل توجه خودت را داشته باشی و بتونی تمام قدرت ذهنت را روی یک موضوع، شی و فکر متمرکز کنی و افکار دیگر از سرت بیرون رانده شوند. وقتی تمرکز می‌کنی؛ دیگر نباید هیچ ایده، احساس، فکر و هیجانی درون سرت جولان بده و دیگه از این شاخه به اون شاخه نپری.

تمرکز باعث میشه شما کارایی و بهره‌وری بیشتری داشته باشی؛ به انرژی مضاعفی دست پیدا کنی و زمان در اختیار تو باشد. وقتی زمان را در اختیار خود بگیری، دیگر همه کاری می‌توانی انجام بدی و مشکل کمبود وقت یا هدر رفتن زمان را نداری. خیلی از ما ایده‌های بزرگی در سر داریم ولی به خاطر نداشتن تمرکز و توجه یا عدم مدیریت زمان موفق به انجامش نمی‌شیم.

وقتی تمرکز می‌کنی فقط باید یک ایده و فکر در ذهن تو باشد و فقط مشغول انجام یک کار باشی.

مهارت افزایش تمرکز و کنترل ذهنی

یک سوال: آیا افزایش تمرکز یک رفتار و عادت و مهارت ذاتی و طبیعی است یا اکتسابی و قابل یادگیری؟

تو جزو آن دسته از افراد نباش که به اشتباه فکر می‌کن برای افزایش تمرکز نیازی به تمرین و آموزش و یادگیری نیست. همه ما برای فرمان دادن به ذهن و تسلط بر اراده و توجه خود نیاز به آموزش و تمرین داریم.

اگر تو هم جزو افرادی هستی که نمی‌توانی کنترل ذهنت را داشته باشید و فقط روی یک موضوع توجه کنی؛ پس نیاز به تمرین برای افزایش تمرکز و رفتن به دنبال روش‌هایی برای تمرکز بیشتر داری. وقتی موفق به این کار شوی؛ پی خواهی برد که این تمرکز چقدر بر موفقیت‌های تو خواهد افزود و نتایج آن در کار و زندگیت کاملا مشهود می‌شود.

مهارت افزایش تمرکز و کنترل ذهنی چیست

مهارت افزایش تمرکز

ممکن است تو به ظاهر از تمرکز و توجه کافی برخوردار باشی و مثلا با چشمان خودت روی یک موضوع و شی تمرکز کنی ولی درون ذهنت هنوز افکار و احساسات دیگری باشند که باعث شوند تمرکز واقعی نداشته باشی. بسیاری از مردم دچار این اشتباه می‌شوند و تصور می‌کنند به اندازه کافی دقت و تمرکز دارند ولی این‌طور نیست؛ چون تمرکز واقعی یک فرآیند کاملا آگاهانه و عمدی است. تو باید هر زمان که اراده کنی، برای مدت زمان مشخصی ذهن خود را روی یک موضوع و کار متمرکز کنی. تمرکز واقعی و کامل چند ثانیه‌ای نیست و باید بتوانی چندین ساعت روی یک کار تمرکز داشته باشی تا آن‌گاه ببینی این کار چقدر برایت لذت‌بخش می‌شود و هرگز خسته یا دلسرد نمی‌شوی. تمرکز کردن یک کار خوشایند و رضایت‌بخش است و انرژی‌های مثبتی به سوی شما روانه می‌کند. تمرکز و دقت یک صفت الهی است و نیروهای شیطانی همیشه دنبال حواس‌پرتی انسان هستند.

روش‌های افزایش تمرکز

چه روش‌هایی برای افزایش تمرکز و کنترل ذهنی وجود دارد و کدام‌یک مفیدتر است؟

گفتم تمرکز کردن نیاز به تمرین و آموزش دارد. مثلا باید یاد بگیری هر روز برای خود یک برنامه‌ریزی داشته باشی و بدانی امروز چه کارهایی باید انجام دهی. هرگز هم‌زمان مشغول چند کار با هم نشوی و تمام عوامل حواس‌پرتی و ایجاد افکار متفاوت را از خودت دور کنی. اینترنت و گوشی تلفن همراه از جمله چیزهایی هستند که باعث سلب تمرکز می‌شوند. به محیط کارت اهمیت بدهی و سعی کنی محیطی با آرامش و تمرکز بالا برای خودت ردیف کنی. اهداف کوتاه‌مدت، بلند‌مدت و میان‌مدت داشته باشی و همیشه کارهایت را اولویت‌بندی کنی؛ نه اینکه هر کدام دم دست بود را انجام دهی و از بقیه غافل شوی!

اینها ترفندهایی هستن که باعث افزایش تمرکز و مدیریت ذهن می‌شوند ولی آیا انجام همین‌ها کافی است؟ ابدا این‌طور نیست. اکنون در جهان انواع روش‌ها و متدهای علمی برای افزایش تمرکز ذهن انسان مانند مدیتیشن و پومودورو استفاده می‌شود که یکی از بهترین نمونه‌های آن استفاده از تکنیک‌های هیپنوتیزم است.

اگر بخواهی در یک آزمون ورودی، مصاحبه کاری و شغلی، کنکور و نظایر این‌ها شرکت کنی یا در صدد گرفتن یک پروژه بسیار مهم و حساس هستی؛ به افزایش تمرکز و قدرت توجه ذهنی بسیار بیشتر آنچه که در بالا اشاره شد؛ نیازی داری و هیپنوتیزم می‌تواند این خواسته تو را برآورده کند.

افزایش تمرکز با هیپنوتیزم

یکی از کاربردها و مزایای اصلی هیپنوتیزم و هیپنوتراپی برای افزایش بسیار زیاد توجه و تمرکز است. هیپنوتیزم دروازه‌ای برای دسترسی به ضمیرناخودآگاه تو و به دست گرفتن کنترل آن، برنامه‌ریزی ذهن و بیرون رانده افکار و احساسات منفی و متفرقه است. تو با هیپنوتیزم می‌توانی ذهن خود را برای توجه و تمرکز روی یک موضوع و کار خاص برنامه‌ریزی کنید و دیگر اجازه ندهی فکر و احساس دیگری مزاحم تو شود.

مثلا، می‌تواند ذهن خود را برای کنکور سراسری یا شرکت در آزمون پرستاری و فوق تخصص پزشکی برنامه‌ریزی و به یک قدرت و توجه بسیار بالا دست پیدا کنی.

خودهیپنوتیزمی و گوش دادن به فایل‌های هیپنوتیزم می‌تواند دقیقا اراده و توجه شما را روی یک فرکانس قرار دهد و امواج مغزی شما را به سوی حالت آلفا ببرد تا از مزایای بیشماری مانند برنامه‌ریزی برای هر لحظه و ساعت خود سود ببری.

شاید باورت نشود ولی پس از اینکه تمرکز ذهنیت افزایش پیدا کرد؛ متوجه می‌شوی حافظه قوی‌تری داری، زمان پاسخ‌گویی تو به پرسش‌ها سریع‌تر شده و زمان یادآوری خاطرات، کلمات و عبارت‌ها کمتر شده است. فرمول‌ها، جملات و متن‌هایی که تا پیش از این نمی‌توانستی به خاطر بسپاری، اینک با یک بار خواندن و مرور برای همیشه در ذهنت باقی می‌مانند و هر لحظه اراده کنی هم در ذهن تو یادآوری می‌شوند. از اشتباهات غیرعمدی و حواس پرتی تو کاسته می‌شود و ایده‌های جدیدی به ذهنت می‌رسد که تا پیش از این اصلا درباره‌شان فکر نکردی.
برای افزایش مهارت‌های موسیقی، تعمیرگاهی، نقاشی، داستان‌نویسی، آموزش زبان و کارهای خلاقانه دستی و حتی تصمیم‌گیری‌های  مدیریتی و رهبری کسب‌وکارها نیاز به تمرکز بالا داریم و هیپنوتیزم درمانی در این زمینه شگفت‌انگیز عمل می‌کند. در کتاب‌های هیپنوتیزم درمانی، داستان‌های خارق‌العاده‌ای از مردم عادی روایت شده که با هیپنوتیزم توانستند قدرت ذهنی خود را صد برابر کنند و تبدیل به یک آدم خاص و موفق شوند.