هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، حالتی از ذهن انسان است که در آن، ذهن بر روی موضوع خاصی متمرکز شده، آگاهی محیطی کاهش می یابد، تغییرات مفیدی در امواج مغزی ایجاد شده و تلقین پذیری در مورد موضوعات مشخص شده و مورد توافق فرد افزایش می یابد. هیپنوتیزم به دو بخش دگر هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم تقسیم بندی می شود.

خود هیپنوتیزمی چیست

خود هیپنوتیزم

دگر هیپنوتیزم

در روش دگر هیپنوتیزم درمانگر یا عامل با توجه به یک مسئله خاص یا بیماری که توسط بیمار مطرح می شود، به انجام هیپنوتیزم می پردازد. این روش بازدهی بالایی دارد و با توجه به تجربه و دانش درمانگر کسب نتیجه می تواند متفاوت باشد.

خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزمی عملی است که توسط خود فرد صورت گرفته و فرد خودش را هیپنوتیزم می کند. درحقیقت در این فرآیند نقش هیپنوتیزور و هیپنوتیزم شونده را یک نفر ایفا می کند. در این روش فرد با قرار دادن خود در حالت موج ذهنی آلفا تلاش می کند پس از تن آرامی به عمق ناخودآگاه نفوذ کند و ذهن خود را مجددا برنامه ریزی کند.

تفاوت دگر هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم را می توان هر روز و حتی روزی چند بار انجام داد، در صورتیکه جهت انجام دگر هیپنوتیزم باید به محل درمانگر مراجعه شود و دفعات مراجعه اصولا هفته ای یک جلسه است.

تفاوت دگر هیپنوتیزم و خود هیپنوتیزم

تفاوت دگر هیپنوتیزم

در روش دگر هیپنوتیزم خلسه و احساس آرامش عمیق تر از خود هیپنوتیزم است ولی با تمرین زیاد در خود هیپنوتیزم می توان عمق خلسه را افزایش داد.

در جلسات دگر هیپنوتیزم معمولا خود هیپنوتیزمی نیز آموزش داده می شود تا فرد بیمار این کار را در منزل به دفعات انجام داده و روند درمان را تسریع کنند.

کاربردهای خود هیپنوتیزم

خود هیپنوتیزم باعث کاهش استرس و اضطراب و غلبه بر ترس ها و حتی درمان افسردگی طبیعی و پس از زایمان می شود.

می توان با این عمل عادات بد مانند سیگار را ترک کرد.

حتی می توان با خود هیپنوتیزم روی پر خوری و کاهش وزن هم تمرکز کرد.

درمان زود انزالی و اختلالات جنسی نیز از دیگر کاربردهای خود هیپنوتیزم است.

از دیگر کاربردهای خود هیپنوتیزم تقویت اعتماد به نفس، بالا بردن عزت نفس و خود باوری می باشد.

با کمک خود هیپنوتیزم می توان باورهای منفی و افکار خود تخریب گر و خاطرات ناراحت کننده و آزاردهنده را از بین برد.

از دیگر کاربردهای خود هیپنوتیزم حل اختلالات خواب و افزایش کیفیت آن است.

خود هیپنوتیزم به بهبود و اصلاح تصویر ذهنی نیز کمک می کند.

مراحل خود هیپنوتیزم

فرآیند خود هیپنوتیزمی شامل ۵ مرحله می باشد که در اینجا به شرح این مراحل می پردازیم:

آرامش و شل کردن ماهیچه ها

ابتدا باید تمام اتفاقات و مشکلات ذهنی و جسمی خود را رها کرده و چند نفس عمیق بکشید. بعد از آن خود را در بالاترین سطح آرامش ببینید. کف پاهای خود را روی زمین قرار داده و چشم های خود را ببندید. تصور کنید انرژی مثبت زیادی از کف پا وارد بدن شما شده و شروع به گرم کردن بدن شما می کند. البته روش های مختلفی در تن آرامی وجود دارد که می توانید از آنها هم استفاده کنید به عنوان مثال می توانید به پشت دراز بکشید. در حالی که تنفس و ضربان قلب خود را منظم می کنید، صدای خود را در پایین ترین سطح قرار دهید، به طوری که فقط خودتان آن را بشنوید و به خود بگویید در حال جذب آرامش هستم.

تصویر سازی ذهنی چیست

تصویر سازی ذهنی

رهاسازی و تصویر سازی ذهنی

از قدرت تجسم ذهنی خود استفاده کرده و تمامی اندام های بدن خود را در حال دریافت انرژی و کم کم در حال وارد شدن به منطقه آرامش تصور کنید. خود را در یک موقعیت دلخواه و خوشایند همراه با لذت از آن تجسم کنید و سعی کنید که به تمام جزئیات آن دقت کنید و از آن لذت ببرید. این تصویرسازی کمک می کند تا بتوانید با سرعت بیشتر وارد مرحله آلفا شوید. مثلا می توانید خود را در حال قدم زدن در ساحل دریا و یا جنگل و کوهستان ببینید و آن را بطور واقعی مجسم کنید.

مشخص کردن موضوع هیپنوتیزم

قبل از شروع خلسه، ابتدا باید موضوع هیپنوتیزم را به طور واضح برای خود مشخص کنید. این مرحله بسیار مهم است زیرا اگر ندانید که درباره چه مسئله ای می خواهید خود هیپنوتیزم را داشته باشید، طبیعتا در حین اجرا ذهن شما به هر سو خواهد رفت و موفقیتی کسب نخواهد کرد. در این مرحله با استفاده از اصل تلقین، تصور کنید پلک های شما سنگین شده اند و با استفاده از اصل شمارش معکوس به عمق خلسه دست یابید. می توانید از شمارش اعداد شروع کنید و با خود بگویید با هر شماره عمق خلسه من بیشتر و بیشتر می شود.

تلاش برای رفع مشکلات

هنگامی که دیدید در حالت بین خواب و بیدار هستید، می توانید سئوال مربوطه را از ضمیر ناخودآگاه خود بپرسید. حتی می توانید به گذشته سیر کنید و علت ترس و اضطراب خود را ریشه یابی کنید. در هر صورت این مرحله به شما کمک می کند تا مشکلات روحی خود را از زاویه ای دیگر ببینید و از طریق ناخودآگاه که همان منبع قدرت است بتوانید آن را رفع کنید. ممکن است در میانه تمرین به خواب بروید لذا در این حالت مقاومت از خود نشان ندهید و از خواب خود لذت ببرید.

خروج از مرحله خلسه و بازگشت به حالت عادی

پس از اینکه توانستید به خلسه دست یابید می توانید خود را در جا به جایی از عمق زمین به سطح آن تصور کنید. با بالا آمدن آن، هر لحظه خلسه شما کاهش می یابد. در این حالت با خود بگویید من آماده خروج از خلسه هستم و با حالتی شاد و بانشاط چشمان خود را باز می کنم.