چرا به اراده قوی نیاز داریم؟ آیا نمی‌شود بدون داشتن اراده و پشتکار به موفقیت رسید؟ اراده ضعیف چه نتایجی برای ما به همراه خواهد داشت؟ من که هوش و استعداد زیادی دارم و برایم ثابت شده از اکثر مردم ذهنی قوی‌تر دارم؛ یک برنامه‌ریزی کامل و بلندمدت دارم و ده‌ها ایده ناب کسب‌وکاری خلاقانه در مغزم است؛ آیا به اراده و پشتکار هم نیاز دارم؟ کدام فرد موفق در دنیا بدون تقویت اراده به آرزوهایش رسیده است؟

اراده چیست؟

شاید بسیاری از ما به طور زبانی باور داشته باشیم که باید یک اراده قوی و پشتکار خستگی‌ناپذیر داشته باشیم ولی در عمل هیچ‌گاه به آن نرسیم. وقتی تصمیم می‌گیری که از روز شنبه ورزش کنی و باشگاه بروی ولی هیچ‌وقت این اتفاق نمی‌افتد. تصمیم گرفتی رژیم بگیری ولی باز هم رژیم خود را می‌شکنی. قصد کردی صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوی، به موقع درس‌هایت را بخوانی، کمتر بازی کنی و در اینترنت وقت بگذرانی، سال‌ها است که می‌خواهی برای خودت کار کنی و کسب‌وکاری راه بیندازی تا ایده‌های درون ذهنت را عملی کنی، دوست داری کتاب بخوانی یا بیشتر به خانواده برسی، درآمد بیشتری داشته باشی تا رفاه زندگی بالاتری برای خانواده رقم بزنی یا به دیگران کمک کنی …

تعریف اراده

اراده چیست

اینها همه نمونه‌هایی از اراده ضعیف هستند یا بهانه‌هایی برای سرپوش گذاشتن به عدم اراده و پشتکار تو. «کلی مک‌گونیگال» روان‌شناس دانشگاه استنفورد، در کتابش به نام «غریزه‌ی اراده» می‌نویسد: «اراده رقابت میان دو بخش درونی ما است. بخشی که به اهداف بلندمدت فکر می‌کند؛ آرزو و رویا و برنامه دارد و بخش دیگری که لذت‌های آنی و خوشحالی‌های در لحظه را دوست دارد.»
مغز ما استعداد زیادی برای به چالش کشاندن اراده ما است. براساس انرژي، استرس، طرز تفکرتان، باورهایتان  و اهداف‌تان، مغز دنبال گریزراه‌هایی برای فرار از کار و پشتکار پیدا می‌کند و به طور غیرارادی فردی ضعیف می‌شویم.
اگر همیشه براساس لذت‌های آنی و خوشحالی‌های امروز تصمیم بگیریم و رفتار کنیم؛ به هیچ دستاورد بزرگی در آینده و درازمدت زندگی خود نمی‌رسیم.

راه تقویت اراده

تقویت اراده

در حقیقت، می‌خواهیم به این سوال جواب دهیم که چرا به «اراده قوی» نیاز داریم؟ اراده نقشی مهم در موفقیت شغلی و تحصیلی، سلامت جسمی، ارتباطات، میزان درآمد، کسب ثروت و همه‌چیز دارد.
بیشتر اوقات مردم برای رسیدن به موفقیت همه‌چیز دارند جز اراده ولی تصور می‌کنند هیچ‌چیزی ندارند یا اراده!!!

رابطه اراده با مغز

اراده رابطه مستقیمی با بخش‌هایی از مغز ما دارد؛ آن هم بخش‌هایی که تصمیم‌های سرنوشت‌ساز، باورهای عمیق و قدرت ذهنی ما را تعیین می‌کنند. یافته‌های جدید علوم اعصاب نشان می‌دهند اراده با سه بخش از مغز ما در ارتباط است. تمام این بخش‌ها در قشر جلویی مغز (PFC) ما قرار دارند. این بخش‌ها عبارتند از:

۱- نیروی «من می‌توانم» در قسمت بالای سمت چپ قشر جلوی مغز

۲- نیروی «من نمی‌توانم» در قسمت بالای سمت راست قشر جلوی مغز

۳- نیروی «من می‌خواهم» در قسمت زیرین و میانی قشر جلوی مغز

اولی باعث می‌شود به فعالیت‌های استرس‌زا، سخت و خسته‌کننده مشغول باشید. نیروی دوم کمک می‌کند به خواسته‌‌ها و افکار منفی جواب منفی بدهید و نیروی سوم باعث پیگیری اهداف، ترغیب به رسیدن به خواسته‌ها و یادآوری چیزهایی که دوست دارید در آینده به دست بیاورید؛ می‌شود.

رابطه اراده با مغز چیست

رابطه اراده با مغز

این سه بخش با کمک هم اراده من و شما را می‌سازند. هنگامی که این بخش‌ها به هر دلیلی از کار بیفتند یا انرژی و فعالیت کافی برای انجام درست کارشان را نداشته باشند؛ اراده ما ضعیف می‌شود و توانایی یا حوصله هیچ کار مهم و با ارزشی را نداریم.
این‌طوری است که اراده چیزی بسیار مهم‌تر از یک تصمیم و باور است. فقدان انرژی کافی در این نواحی مغز می‌تواند عامل بسیاری از شکست‌های ما باشد.
برعکس، تقویت این نواحی مغز و افزایش انرژی آن‌ها باعث می‌شود اراده قوی‌تر و محکم‌تری داشته باشیم و هیچ مانعی پیش‌روی ما برای رسیدن به خواسته‌هایمان وجود نداشته باشد.

تقویت اراده با هیپنوتیزم

اراده نیز مانند عضلات بدن ما نیاز به رسیدگی و تقویت و رشد دارد. هر روز باید اراده را قوی‌تر کنیم چون ممکن است در اثر استفاده از آن و خودکنترلی‌ها، خسته و ضعیف‌تر شود؛ باز هم مانند عضلات که بر اثر ورزش و فعالیت بدنی روزانه خسته می‌شوند و نیاز به استراحت و تقویت دارند.
گفتیم اراده به طور مشخص با قشر جلویی مغز و نواحی مشخصی کار دارد و هیپنوتیزم هم کنترل مغز و ذهن است. هیپنوتیزم اجازه می‌دهد شما تلقین‌هایی که می‌خواهید را وارد قشر جلویی مغز خود کنید و انرژی لازم برای بخش‌های مختلف پیش‌راننده اراده و پشتکار را به دست بیاورید.

راه تقویت اراده با هیپنوتیزم

تقویت اراده با هیپنوتیزم

فایل‌ها و محصولات خودهیپنوتیزمی کمک می‌کنند ناحیه‌های تاثیرگذار بر اراده را تقویت کنید و به خواسته‌های خود برسید. در خودهیپنوتیزمی به خود تلقین می‌کنید:

من با اراده قوی و پشتکار زیاد می‌توانم به همه اهدافم برسد.

من هر کاری که اراده کنم را می‌توانم انجام دهم.

من با اراده قوی خود می‌توانم هر چیزی که دوست دارم را به دست بیاورم.

من بزرگ‌ترین کارها را با یک اراده قوی آغاز می‌کنم و با همین انرژی و انگیزه به پایان خواهم رسانید.

من اجازه نمی‌دهم تنبلی، سستی، خوشی‌های زودگذر، افکار منفی و لذت‌های آنی مانعی بر سر راهم باشند.

من قدرت برنامه‌ریزی طولانی‌مدت و اجرای آن را دارم.

من تمامی عوامل و تحریک‌های درونی بازدارنده و برهم زننده تعادل و آرامشم را از بین می‌برم.

من می‌خواهم در جایگاه بهتری نسبت به وضعیت کنونی‌ام باشم و باید برای آن تلاش مضاعفی داشته باشم.

خود هیپنوتیزمی چیست

خود هیپنوتیزمی

این تلقین‌ها و الهامات توسط خودهیپنوتیزمی کمک می‌کنند همیشه اراده قوی برای حرکت کردن به سوی آینده روشن داشته باشید. تقویت اراده یک کار توقف‌پذیر نیست و باید دائما ادامه پیدا کند. به همین دلیل، متخصصان هیپنوتیزم توصیه می‌کنند هفته‌ای چند بار فایل‌های خودهیپنوتیزمی مربوط به تقویت اراده را گوش کنید تا همیشه در بالاترین سطح از انرژی مغزی و ذهنی برای رسیدن به خواسته‌ها و اهداف خود باشید.