این سوالی است که بسیاری از مردم درباره استفاده از هیپنوتیزم می‌پرسند. این روزها هیپنوتیزم در زندگی روزمره مردم نقش حیاتی یافته است و بسیاری از آن‌ها دنبال رفع مشکلات روانی و اختلالات ذهنی خود با این روش هستند. هیپنوتیزم یک روش نوین برای بهبود سلامتی و زندگی مردم است ولی سوالات زیادی هم در جامعه طرح می‌کند:

هیپنوتیزم چیست و کاربردهای آن‌ها در چه حوزه‌ها و مشکلات روحی و جسمی است؟

هیپنوتیزم با هیپنوتراپی چه تفاوتی دارد؟

چه افرادی می‌توانند هیپنوتیزم کنند؟

هیپنوتیزم‌گرها باید مجوز فعالیت داشته باشند؟ صرف داشتن یک مجوز کافی است؟

متخصصان روان‌شناسی و روان‌پزشکی می‌توانند هیپنوتیزم درمانی کنند؟

آیا خود افراد می‌توانند خودشان را هیپنوتیزم کنند؟

تفاوت هیپنوتیزم چیست

هیپنوتیزم چیست

بسیاری از مردم هیپنوتیزم (Hypnosis) را با هیپنوتراپی (Hypnotherapy) یکسان می‌دانند اما هریک از این دو تعریف و کاربردهای کاملا متفاوتی دارد. اگرچه میان این دو اصطلاح و تکنیک مشترک‌های زیادی هست و هر دو به روش‌هایی برای تغییر ذهنیت و ضمیرناخودآگاه افراد اشاره می‌کنند ولی تفاوت‌های ذاتی و عملی مشهودی دارند. در این مطلب می‌خواهیم درباره تفاوت‌های بارز هیپنوتیزم با هیپنوتراپی صحبت کنیم و بگوییم دقیقا این تفاوت‌ها چه هستند.

تفاوت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

ساده‌ترین راه برای بیان تفاوت واقعی بین هیپنوتیزم و هیپنوتراپی تعریف درست آن‌ها است. تعریف این دو اصطلاح می‌تواند ارتباط‌شان با ذهن و هوشیاری را مشخص کند.

هیپنوتیزم به زبان ساده یک حالت آگاهی، هوشیاری و فهم است که ذهن را برای پذیرش تلقین‌ها، پیشنهادات باز و آزاد می‌گذارد. دقیقا همانند ذهنیتی که ما روزانه بارها در هنگام رویاپردازی، تماشای فیلم، خواندن یک کتاب یا خواب دیدن تجربه می‌کنیم.

تفاوت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی چیست

تفاوت هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

هیپنوتراپی که در برخی مواقع «هیپنوتیزم درمانی» نیز گفته می‌شود؛ یک روش درمانی است که متخصص‌های هیپنوتیزم و همین‌طور خودتان برای استفاده از تکنیک‌های هیپنوتیزم به کار می‌گیرید تا برخی باورهای غلط و اشتباه در ذهن، افکار و احساسات منفی و اختلالات روحی را در ذهن و زندگی تغییر دهند.

کاربردهای هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

کاربردهای هیپنوتیزم

در یک قیاس برای تشریح بیشتر تفاوت‌های این دو اصطلاح، می‌توان یک باغ را در نظر گرفت. هیپنوتیزم همانند کاشت بذر و آبیاری آن برای جوانه زدن و رشد گیاهی سالم و تندرست است. هیپنوتراپی از بین بردن علف‌های هرز و هرگونه گیاه مضر و ناخواسته از سراسر باغ است.

کاربردهای هیپنوتیزم و هیپنوتراپی

با هیپنوتیزم یک روند القا و تلقین درست مانند کاشت بذر در دل خاک انجام می‌شود. شما کاملا در وضعیت ذهنی هوشیاری هستید و با آمادگی و پذیرش ذهنی، تاییدات و پیشنهادات مثبت را دریافت می‌کنید تا در زندگی خود تغییراتی انجام دهید. شما می‌توانید خودتان اقدام به هیپنوتیزم کنید یا اینکه توسط یک درمان‌گر به صورت آرام و هوشیارانه این پیشنهادات را وارد ذهن کنید.

نتیجه نهایی هیپنوتیزم یک ذهن آرام، یک احساس دلپذیر و فکری باز برای رسیدن به ایده‌های جدید و تحولات رفتاری است.

هیپنوتراپی کاربردهای متفاوتی دارد و اگرچه جایگزینی برای مراقبت‌های پزشکی یا درمان‌های حرفه‌ای بیماری‌ها توسط متخصصان پزشکی نیست ولی یک روش مبتنی بر هیپنوتیزم برای کمک به درمان و بهبود سریع‌تر یک بیماری یا سوءرفتار و ذهنیت از طرق مخلف است.

عملکرد هیپنوتیزم بر مغز

عملکرد هیپنوتیزم

هیپنوتراپی به افراد کمک می‌کند زودتر به زندگی عادی خود برگردند. هیپنوتراپی می‌تواند برای درمان استرس و کاهش اضطراب‌ها، تحمل و مدیریت درد، کمک به بهبود عضلات آسیب‌دیده، کاهش علائم اختلالات رفتاری، ترک سیگار، کنار آمدن با احساسات و تروماهای شخصی است.

هیپنوتراپی یک گزینه درمانی برای بهبود بیمار است و اساسا با هیپنوتیزم متفاوت است. ممکن است یک فرد هیچ‌گونه مشکلی در زندگی نداشته باشد ولی برای دریافت حس بهتر و ذهنی آرام‌تر سراغ هیپنوتیزم برود ولی در هیپنوتراپی ابتدا سراغ بیماری یا مشکل روحی، ذهنی و جسمی را می‌گیرند. در هیپنوتراپی از روش‌های مختلفی برای درمان بیمار استفاده می‌کنند که لزوما شاید مشابه هم نباشد. مثلا، دو فرد سیگاری به روش‌های مختلفی هیپنوتراپی می‌شوند.

چه افرادی می‌توانند از هیپنوتیزم و هیپنوتراپی استفاده کنند؟

هرکسی می‌تواند بدون نیاز به کمک دیگران از هیپنوتیزم استفاده کند. این یک تکنیک نسبتا ساده است؛ به سادگی انجام فعالیت‌های روزانه‌ای مانند تماشای فیلم و کتاب خواندن، مشغول بازی فکری شدن و به خواب رفتن. کافی است از دستورات گفته شده در راهنماها و فایل‌های صوتی هیپنوتیزم مو به مو پیروی کنید تا در وضعیت آرامش‌بخش و آگاهانه بهتری قرار بگیرید. به هر حال، فرد دیگری هم می‌تواند شما را هیپنوتیزم کند که هیپنوتیست گفته می‌شود.

اما برای هیپنوتراپی به کمک افرادی که هیپنوتراپیست گفته می‌شوند؛ نیاز دارید. این افراد آموزش دیده و کاملا در کار خود متخصص هستند. افرادی که می‌خواهند هیپنوتیزم درمانی یا همان هیپنوتراپی کنند؛ علاوه بر اینکه باید دانش و علوم این مهارت را کاملا مسلط باشند؛ غالبا در حوزه‌های دیگری مانند روان‌شناسی، ذهن‌آگاهی، مشاوره و درمان دارای گواهی‌نامه، تحصیلات دانشگاهی و مدارک لازم هستند.

کاربرد هیپنوتیزم چیست

کاربرد هیپنوتیزم

این مهارت‌ها به هیپنوتراپیست اجازه می‌دهد پیش از شروع هیپنوتراپی، با طرح یک سری پرسش‌ها و مشاورهای عمیق ذهنی، بتواند مناسب‌ترین روش‌های مراقبت از بیمار را یافته و به بالاترین تاثیرگذاری در هیپنوتراپی برسد. بیشتر افرادی که هیپنوتراپی می‌کنند؛ در کنار پزشکان و متخصصان درمانی و بیمارستانی کار می‌کنند تا بتوانند به بیماران در درمان بیماری، تحمل دردها و رنج‌ها ناشی از عمل جراحی یا طول درمان کمک کنند.

در اینجا باید به نکته مهمی اشاره کنیم و آن اینکه نباید هرگز هیپنوتیزم و هیپنوتراپی با هیپنوتیزمی که برای سرگرمی استفاده می‌شود؛ اشتباه گرفته شود. هیپنوتیزمی که برای سرگرمی استفاده می‌شود و فرد را به خواب می‌برد تفاوت‌های بنیادی زیادی با هیپنوتیزم مورد بحث ما دارد.

آیا هیپنوتیزم و هیپنوتراپی برای شما مناسب هستند؟

هر کجا که اختلالات ذهنی و درگیری‌های فکری باشد؛ تکنیک‌های هیپنوتیزم و هیپنوتراپی می‌توانند وارد شده و روند کار را مثبت کنند. بارها و بارها ثابت شده هر فردی از هیپنوتیزم و هیپنوتراپی استفاده کرده است؛ نتایج بهتری به دست آورده و سریع‌تر روندهای درمان بیماری خود را پشت سر گذاشته است.

مثلا، تقریبا سراسر جهان پذیرفته‌اند که در بیماری سندروم روده تحریک‌پذیر (IBS) هیپنوتراپی موثرتر از دارو درمانی است. روش‌های درمانی مبتنی بر هیپنوتیزم بی‌خطر و بدون عوارض جانبی هستند و برعکس؛ آرامش و خواب بیشتری به بیمار تحمیل می‌کنند.