اصطلاح هیپنوتیزم، از کلمه هیپنوس یونانی که به معنی خواب است، گرفته شده است. اولین بار در اوایل قرن ۱۸ میلادی توسط یک فیزیکدان آلمانی به نام مشمر استفاده شد. او اسم این عمل را مگنتیت حیوانات گذاشته بود و معتقد بود که بین تمام موجودات زنده یک سیگنال نامرئی وجود دارد که توسط آن می‌توان بر رفتار موجودات و مخصوصا انسان تاثیر وارد کرد.

تصویری از هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم

کارکرد هیپنوتیزم

هیپنوتیزم ابزاری است که برخی از درمانگران برای کمک به افراد در رسیدن به حالت آرامش کامل، استفاده می کنند. در طی یک جلسه، پزشکان معتقدند که ذهن آگاه و ناخودآگاه قادر به تمرکز روی تکرارهای کلامی و تصاویر ذهنی است. در نتیجه ذهن برای پذیرش پیشنهادات باز می شود و آماده پذیرش برای تغییر است.

درمان با هیپنوتیزم یا همان هیپنوتراپی برای خیلی ناهنجاری های رفتاری انجام می گیرد مانند، ناخن جویدن، مسواک زدن و سیگار کشیدن که درباره درمان چاقی هم می تواند موثر باشد. که در این مقاله به صحبت درباره آن می پردازیم.

سخن درباره اینکه آیا هیپنوتیزم به کاهش وزن کمک می کند و تاثیر هیپنوتراپی بر لاغری واقعیت دارد؟

به دلیل نبودن شواهد علمی کافی کمی سخت است، ولی در اینجا با بررسی و شکافتن موضوع لاغری با هیپنوتیزم امیدواریم تا حدودی پاسخ خود را دریابیم.

هیپنوتیزم حالت جذب و تمرکز درونی مانند قرار گرفتن در یک خلسه است. هیپنوتیزم معمولاً با کمک متخصص هیپنوتیزم با استفاده از تکرار کلامی و تصاویر ذهنی انجام می شود.

وقتی دچار هیپنوتیزم هستید، توجه شما بسیار متمرکز است و بیشتر به پیشنهادات پاسخ می دهید. و تغییرات رفتاری که می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند، دیده می شود.

سوالات مربوط به تاثیر هیپنوتراپی بر لاغری

 1. آیا هیپنوتیزم به کاهش وزن کمک می کند؟
  تحقیقات نشان می دهد که استفاده از آن در ترکیب با رژیم غذایی مغذی، ورزش روزانه و سایر روشهای درمانی ممکن است کمک کند. برای ارزیابی میزان استفاده از هیپنوتیزم برای کاهش وزن قابل توجه تر، تحقیقات بیشتری لازم است.
 2. موفقیت در درمان با هیپنوتیزم چقدر است؟
  طبق گزارش های انجام شده، هیپنوتیزم با موفقیت ۹۳٪ با جلسات کمتر از روان درمانی و رفتاری برخوردار است.
 3. احساس خواب در هیپنوتیزم چگونه است؟
  حالتی که افراد به طور معمول احساس هیپنوتیزم بودن را توصیف می کنند این لست که، در حین هیپنوتیزم درمانی در حالت آرام جسمی و روحی هستند و آنها قادر به تمرکز عمیق بر آنچه که در مورد آن فکر می کنند هستند.
 4. آیا هیپنوتیزم برای همه مناسب است؟
  هیپنوتیزم  ممکن است برای شخصی که علائم روانی دارد، از جمله توهم و هذیان یا برای کسی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند، مناسب نباشد.
انجام هیپنوتیزم برای درمان

کاربرد هیپنوتیزم

هیپنوتراپی برای لاغری و مدیریت وزن

با مطالعاتی که انجام شده است سیر تغییر وزن وابسته به اثرات مثبتی است که هیپنوتیزم بر روان و رفتار شخص هیپنوتیزم شونده می گذارد، نشان داد که بیمارانی که هیپنوتیزم می شوند، سیری بهتر و کیفیت زندگی بهتر دارند.

در واقع ایده این است که ذهن تحت تأثیر تغییر عاداتی مانند پرخوری قرار گیرد. با این حال، می خواهیم بدانیم که دقیقاً چقدر مؤثر است که هنوز هم موردی برای بحث است. اینها ممکن است مکانیسم هایی باشند که هیپنوتیزم می تواند بر وزن تأثیر بگذارد. باز هم برای درک کامل نقش احتمالی هیپنوتیزم در مدیریت وزن، مطالعات بیشتری لازم است.

کاهش وزن معمولاً با رژیم و ورزش به بهترین وجه حاصل می شود. اگر رژیم و ورزش را امتحان کرده اید اما هنوز در تلاش برای رسیدن به هدف کاهش وزن خود هستید، می توانید لاغری با هیپنوتیزم را امتحان کنید. تکیه بر هیپنوتیزم کاهش وزن به تنهایی بعید است که منجر به کاهش وزن قابل توجهی شود، اما استفاده از آن به عنوان مکمل کلی سبک زندگی ممکن است ارزش قابل توجهی برای این امر داشته باشد.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که فقط برای حمایت از هیپنوتیزم صرفاً برای کاهش وزن تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. بخش عمده ای از آنچه شما می یابید مربوط به هیپنوتیزم در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش یا مشاوره است. این ها با هم و به عنوان مکمل یکدیگر هستند که تاثیری چشمگیر در کاهش وزن دارند. پس می توان گفت که تاثیر هیپنوتراپی بر لاغری، هم درسطح فیزیولوژیک و هم در شیوه و رفتار زندگی موثر است.

درمان با هیپنوتراپی

از آنجایی که انسان مجموعه ای از جسم، روح و ذهن است، می توانیم به این نتیجه برسیم که با تقویت ذهن می توان جسم و روح سالمی داشت و هر سه برای داشتن یک انسان سالم در ارتباط هستند.

هیپنوتیزم درمانی از تمرکز شدید و توجه متمرکز برای دستیابی به حالت افزایش آگاهی استفاده می کند که گاهی اوقات یک خلسه خوانده می شود. توجه شخص به حدی در این حالت متمرکز شده است که هر اتفاقی که در اطراف فرد می افتد به طور موقت مسدود شده یا نادیده گرفته می شود. این حالت طبیعی است، ممکن است فرد توجه خود را با کمک یک درمانگر آموزش دیده روی افکار یا وظایف خاص معطوف کند.

اینگونه می توان گفت که، در هیپنوتراپی برای لاغری، تصویر سازی ذهن و تلقین است که شیوه زندگی و عادات فرد را تغییر می دهند تا به هدف تعیین شده دست یابند.

تصویری از انجام هیپنوتراپی برای لاغری

هیپنوتراپی لاغری

نظر پزشکان و  روانشناسان درباره هیپنوتیزم

اگرچه هیپنوتیزم بحث برانگیز بوده است، اما اکثر پزشکان در حال قبول هستند که می تواند یک روش درمانی موثر و مؤثر برای طیف گسترده ای از شرایط، از جمله درد، اضطراب و اختلالات خلقی باشد.

رشد علم هیپنوتیزم

ممکن است شما فقط در فیلمها به خواب هیپنوتیزم فکر کنید ولی در حقیقت، در زندگی واقعی از هیپنوتیزم برای کمک به افراد مبتلا به افسردگی، اختلالات گوارشی و سایر مشکلات بهداشتی استفاده می شود. از آنجا که هیپنوتیزم می تواند به افراد در مدیریت و در موارد بهبود بیماری کمک کند، این علم و فرآیند در حال تبدیل شدن به بخش متداول برنامه های درمانی است. روز به روز مطالعات درباره شکافتن بیشتر حقیقت این روش درمانی ذهنی در حال پیشرفت است.

محدودیت هیپنوتیزم برای بعضی افراد

ممکن است هیپنوتیزم برای شخصی که علائم روانی دارد، از جمله توهم و هذیان یا برای کسی که از مواد مخدر یا الکل استفاده می کند ، مناسب نباشد.

لاغری با هیپنوتیزم با تاثیر بر ذهن شما می تواند عادات و رژیم درست غذایی را جایگزین عادات بد و اشتباه کند و با کاهش هیجانات منفی اشتهای شما را به سمت خوردن کور کند. شما با هیپنوتراپی برای لاغری می توانید با دستیابی به عادات درست غذایی به وزن و اندام مطلوبتان برسید.

مطالب مرتبط را در ادامه مشاهده کنید

 

هیپنوتراپی لاغری

 

کاربرد هیپنوتیزم و هیپنوتراپی