همه ما حالات روحی منفی را تجربه کردیم. ناامیدی، استرس، اضطراب، عصبانیت، دل شکستگی و ترس چیزهایی هستند که هر فردی در زندگی تجربه کرده است. اما تفاوت افراد موفق با افراد شکست خورده از همین احساسات روحی و ذهنی آغاز می‌شود. افرادی که دارای قدرت ذهنی بالا و روحیه قوی هستند؛ سعی می‌کنند این احساسات را کنترل کرده و بهتر مدیریت کنند ولی افراد ضعیف، شکست خورده و ناموفق در این احساسات غرق می‌شوند و همچون مانعی از حرکت آن‌ها جلوگیری می‌کنند.

شاید با خود بگویید ترس، عصبانیت و دل شکسته چه ارتباطی با موفقیت در زندگی و کار دارند ولی من به شما خواهم گفت چگونه افراد قوی می‌توانند بهتر از هر فرد دیگری متوجه شوند در ذهن‌شان چه می‌گذرد و احساسات خود را پردازش کرده و بر آن‌ها غلبه کنند.

اگر می‌خواهید فردی قدرتمند از نظر ذهنی باشید؛ سراغ این ۸ عادت زیر بروید:

 

۱- افکار منفی را پر و بال نمی‌دهند

به زبان خودمانی می‌شود: «بش فکر نکن». این دقیقا یک عادت و خصلت افراد موفق است. وقتی فکری، احساسی، اتفاقی، حرفی و رفتاری آن‌ها را آزار می‌دهد؛ دوباره و دوباره بدان فکر نمی‌کنند. دایم با خود واگویه ندارند و به این فکر منفی پروبال نمی‌دهند. افراد قوی سعی می‌کنند به سراغ منبع این مشکل بروند و آن را حل کنند و اگر رفع نشد؛ از مواجه با آن خودداری کنند. من و شما خوب می‌دانیم پروراندن افکار منفی و دایما بازتولید آن‌ها چقدر ذهن را مسموم و کاری بیهوده است که انرژی زیادی از ما می‌گیرد و باعث سلب تمرکز می‌شود.

 

۲- افکارشان را درگیر تردیدها و غریبه‌ها نمی‌کنند

تصور کنید چراغ سبز شده و شما ماشین را در دنده می‌زنید تا حرکت کنید. هنوز چند متری وارد چهارراه نشده‌اید که یک ماشین دیگر به سرعت از چراغ قرمز عبور می‌کند و اگر به موقع ترمز نکنید؛ یک تصادف بزرگ منتظر شما است. مسئله اینجا است؛ شما چه‌کار می‌کنید؟ شروع به بدگویی و فحش دادن می‌کنید؟ دنبالش راه می‌افتید تا نشانش دهید خطا کرده؟ حس انتقام‌جویی دارید؟ یا اینکه به راه خود در کمال آرامش ادامه می‌دهید و اصلا فراموش می‌کنید چه اتفاقی افتاده است؟ این آخری عادت افراد موفق است. ذهن خود را درگیر یک رفتار بد، رانندگی مناسب، اشتباه غریبه‌ای و صحبت فردی بی‌اهمیت نمی‌کنند. نباید عیوب یا رفتار دیگران ذهن شما را اذیت کند.

 

۳- اراده را تمرین می‌کنند

من هم مانند شما قبول دارم که تکرار عادت‌های بد خیلی ساده است ولی ترک آن‌ها و رفتن به سوی عادت‌های خوب بسیار سخت است. ما همیشه در یک جنگ و نزاع میان وسوسه‌های درست و نادرست هستیم؛ جنگ میان خوب و بد که ارادی دارای قدرت ذهنی بالا، همیشه پیروز این نبردها هستند. آن‌ها دایما اراده خود را تمرین می‌کنند تا قوی‌تر شوند.

 

۴- دوستان را با دقت انتخاب می‌کنند

تجربه هر دو نوع دوست را دارم و مطمئن هستم شما هم تجربه‌های مشابهی دارید. دوستانی که افکار منفی و سمی دارند و انگار ماموریت دارند انگیزه، انرژی و اراده شما را شل کنند ولی دوستانی هم هستند که صحبت کردنشان، رفتارشان و حرکاتشان آرامش‌بخش و انرژی‌زا است. افراد قوی ذهن همیشه دنبال انتخاب دوستان خوب هستند.

 

۵- سخاوتمند هستند

بیل گیتس می‌گوید اگر روزی من بخشش نکنم؛ هرگز شاد نخواهم بود. بخشش و انجام کارهای خیرخواهانه را یک راز موفقیت و خوشبختی خود می‌داند. سخاوتمند باشید و نگران کمبودها یا کم آوردن‌ها نباشید. افراد دارای روحیه قوی، آن‌قدر اعتماد به نفس دارند که ببخشند و نگران نباشند.

 

۶- خوب همدلی می‌کنند

من می‌گویم افرادی به شدت عاطفی و دارای هوش هیجانی بالا هستند. وقتی مهارت خوب گوش کردن؛ همراهی کردن و همدلی داشته باشید؛ می‌فهمید مردم چه مشکلاتی دارند و چرا این رفتار را می‌کنند. افراد قدرتمند و موفق می‌دانند هر فردی یک احساس متفاوت با دیگران دارد و باید براساس احساساتش با او ارتباط‌گیری کنند.

 

۷- از بدن خود مراقبت می‌کنند

تا بدن قوی نداشته باشید؛ فکر داشتن ذهنی قوی و روحیه‌ای محکم را فراموش کنید. باز هم به یکی دیگر از رازهای خوشبختی بیل گیتس اشاره می‌کنم: «بیشتر ورزش کنید تا سالم‌تر و قوی‌تر باشید.» باید مواظب خوردن، خوابیدن، سلامت جسمی و تندرستی خود باشید. ورزش روزانه جزو عادت‌های همیشگی افراد موفق است. البته، مواظب هم هستند در تناسب اندام گرفتار افراط و تفریط نشوند.

 

۸- در دل کینه‌ای ندارند

من فرد موفقی سراغ ندارم که کینه‌ای باشد. اگر شما سراغ دارید؛ به من هم معرفی کنید. کینه همانند یک بیماری می‌تواند ذهن و روح شما را بخورد و منشا انواع صدمات، آسیب‌ها و ناراحتی‌ها شود. یک مانع بزرگ بر سر راه خوشبختی است و اعتماد به نفس‌تان را می‌گیرد. ترسو می‌شوید و دوست ندارید با دیگران صاف و صادق باشید. افراد قوی ذهن اصلا سراغ حس‌هایی مانند کینه و انتقام نمی‌روند.

 

شاید تعجب کرده باشید چرا برای عادت‌های افراد قوی ذهن موارد بالا را گفتم. این یک حقیقت بزرگ است که افراد موفق و قدرتمند لزوما نباید باهوش، ثروتمند، مدیر یک شرکت بزرگ یا دارای عادت‌های استثنایی مانند فقط ۴ ساعت خوابیدن در شبانه‌روز باشند. رعایت عادت‌هایی مانند بالا سریعا شما را تبدیل به فردی قدرتمند می‌کند که بعد راه برای موفقیت باز می‌شود.