شاید زیاد کلمه «عزت نفس» را شنیده باشی ولی درک درستی از نداشته باشی. عزت نفس چیه و چه تاثیری بر زندگی فردی و اجتماعی ما داره؟ بالا بردن عزت نفس چه اثراتی روی زندگیت داره و چرا باید برای شناخت خود سراغ شناخت عزت نفس بروی؟

سوالی بپرسم: آیا بین عزت نفس و موفقیت ما سرکار ارتباطی هست؟ مثلا عزت نفس بالا باعث بهبود روابط و ارتباطات کاری و تجاری ما می‌شود؟ عزت نفس باعث افزایش قدرت مدیریت و رهبری ما می‌شود؟ ممکن است تو در ابتدای زندگی عزت نفس بالایی داشتی ولی به مرور و در پی رخ دادن حوادثی عزت نفس خود را از دست داده باشی؟ چطور می‌توانی دوباره این عزت نفس را در بزرگ‌سالی به دست بیاوری؟

عزت نفس چیست؟

همان‌طور که گفتم بسیاری از مردم دقیقا نمی‌دانند عزت نفس چیه و به چه دردی می‌خوره. عزت نفس را با اعتماد به نفس اشتباه می‌گیرند و از عواقب آن بی‌خبر هستند. اگر عزت نفس نداشته باشی و به آن اهمیت ندهی، به راحتی تن به عذرخواهی‌های بیجا می‌دهی؛ قضاوت‌های منفی داری و مدام دیگران را با خود مقایسه می‌کنی و بعد نتیجه می‌گیری از تو بهتر هستند و باید خودت را سرزنش کنی.
حتی بدتر از اینها؛ وقتی از خودت بدت می‌آید؛ مثلا از بدن یا افکار و احساسات خود تنفر داری؛ وسواس زیادی داری هر کاری را بی‌نقص انجام دهی و بیش از حد حساس هستی؛ دائما استرس و اضطراب داری و نگرانی کسی یا چیزی هستی؛ زود به زود عصبانی می‌شوی و دیگران را ناراحت می‌کنی یا برعکس مدام تلاش می‌کنی دیگران را خوشحال کنی؛ عزت نفس پایینی داری و همین عوامل باعث عدم موفقیت و اعتماد به نفس تو شدند.
عزت نفس را نباید با اعتماد به نفس اشتباه بگیری. عزت نفس مفهومی بسیار بزرگ‌تر، گسترده‌تر و عمیق‌تر است. ممکن است تو اعتماد به نفس بالایی داشته باشی ولی عزت نفس نداشته باشی.

عزت نفس چیست

عزت نفس

عزت نفس به زبان ساده ارزش و منزلتی است که برای خود قائل هستی. احساس ارزشمندی و احساس شایستگی در درون تو یعنی عزت نفس داری! وقتی احساس می‌کنی به درد بخور هستی و می‌توان کاری را درست انجام دهی و برای خودت ارزش زیادی قائل هستی؛ وقتی کارهای خود را با کارآمدی بالا انجام می‌دهد و برای انجام این کار ارزش قائل هستی؛ عزت نفس بالایی داری که یک ویژگی بسیار مثبت است.
عزت نفس ترکیبی از اعتماد به نفس و احترام به خود است. افرادی که عزت نفس دارند؛ عمیقا و از درون باور دارند توانایی‌ها و شایستگی‌های زیادی برای رسیدن به موفقیت و شادی و خوشبختی در زندگی دارند. آن‌ها احساس می‌کنند لیاقت دارند بهترین شغل‌های دنیا را داشته باشند؛ بیشترین پول و درآمد را داشته باشند؛ بهترین ماشین و خانه و همسر و دوست و خانواده را داشته باشند و برای رسیدن به آرزوها و اهداف خود شایسه هستند.

شکستن مرزهای موفقیت

عزت نفس و شکستن مرزهای موفقیت

با این تعریف ها واضح است که چرا نیاز به عزت نفس داری. آیا بدون عزت نفس می‌توان موفق بود و به آرزوهایت رسید؟
در حقیقت بین عزت نفس تو و کارایی تو رابطه مستقیمی وجود دارد. هرچقدر عزت نفس خود را افزایش دهی؛ کارهایت را درست‌تر و موفق‌تر انجام می‌دهی و در نتیجه به جاهای بهتری می‌رسی. لازمه اینکه فرد موفقی باشی این است که ابتدا و در گام نخست عزت نفس بالایی داشته باشی.

عزت نفس و شکستن مرزهای موفقیت

برای رسیدن به عزت نفس باید موانع و محدودیت‌های ذهنی را برداری. اینکه از پدر و مادر فقیر یا بیماری متولد شدی، اینکه هیچ استعداد و توانایی و شایستگی نداری؛ اینکه فکر کنی هیچ‌وقت نمی‌توانی پول‌دار شوی یا مدیر یک شرکت بزرگ شوی یا همسری شایسته برای خودت پیدا کنی. اگر در اعماق وجودت، در ته ذهنت خودت را فردی بدبخت و شوربخت و ضعیف و بی‌لیاقت می‌دانی؛ هرگز به موفقیتی نمی‌رسی چون عزت نفس پایینی داری. اگر بیشتر نگران شکست‌هایت هستی یا تجربه‌های جدیدی که به دست می‌آوری و دنباله‌رو حرف و پندهای دیگران هستی؛ عزت نفس خودت را کشتی و تا وضع به همین منوال است؛ هرگز تغییر نخواهی کرد.

افزایش عزت نفس با هیپنوتیزم

افزایش عزت نفس

خوش‌بختانه، عزت نفس با تمرین و پشتکار و اراده و تغییر ذهنیت قابل تقویت است. تو می‌توانی همه این افکار منفی و ضعیف‌کننده، همه این محدودیت‌های درونی و محیطی ظاهری را از بین ببری و با تمام وجود باور پیدا کنی شایسته داشتن بهترین‌ها در دنیا هستی. لیاقت رسیدن به همه اهداف و آرزوهای خود را داری و هیچ‌کسی به اندازه تو لیاقت رسیدن به این اهداف و آرزوها را ندارد.

تو باید به جایی برسی که هر روز در درونت احساس کنی شدیدا خودت را دوست داری!

بدن، چهره، افکار و توانایی‌هایت را دوست داری و از همه بهتر و برتر هستی!

خدا به تو چیزهایی داده است که به هیچ موجود دیگری روی زمین اهدا نکرده است!

ویژگی‌های خوبی داری و اطرافیان تو هم این ویژگی‌ها را می‌دانند و به تو افتخار می‌کنند و تو هم ویژگی‌های خوب آن‌ها را خوب می‌بینی و ارزش می‌گذاری!

قدرت رشد و پیشرفت و یادگیری هر چیزی را داری!

هر چیزی که برای موفقیت یک انسان نیاز است؛ در تو جمع شده و فقط باید اراده داشته باشی تا به آن‌ها برسی!

افزایش عزت نفس با هیپنوتیزم

یکی از روش‌های افزایش عزت نفس و رسیدن به باورهایی که در بالا گفتم؛ استفاده از تکنیک‌های هیپنوتیزم و هیپنوتراپی است. به طور کلی، هیپنوتیزم روش درمانی علمی برای تقویت باورها و تغییر ذهنیت‌ها است.

راه افزایش عزت نفس با هیپنوتیزم

افزایش عزت نفس با هیپنوتیزم

هر موضوعی که به ذهن و ضمیرناخودآگاه تو مربوط می‌شود؛ در دایره کاربردهای هیپنوتیزم است و یکی از آن‌ها افزایش عزت نفس است. تمام موانع و محدودیت‌های رسیدن به عزت نفس بالا در ذهن تو است و نه بیرون از درون خودت. هیپنوتیزم می‌تواند الگوی ذهنی تو را اصلاح کند و همه باورهای منفی و بد ضمیرناخودآگاهت را با افکار مثبت و رشد دهنده جایگزین کند.
پس از شنیدن فایل‌های خودهیپنوتیزم و تکرار این تمرین احساس می‌کنید فردی شادتر و خوشبخت‌تر هستی؛ دوست داری بیشتر عشق بورزی و دیگران را دوست داشته باشی؛ احساس می‌کنی قدرت زیادی درونت جمع شده و قادری کارهای بزرگی انجام دهی؛ احساس می‌کنی از خودت و زندگیت راضی هستی و برای این رضایت‌مندی حاضری دست به هر کاری بزنی.
به خودت و باورهای ایمان و اعتماد داری و دائم خودت را با دیگران مقایسه نمی‌کنی. دیگران در نظر تو بی‌ارزش می‌شوند؛ به این معنی که مهم نیست چقدر پول و ثروت و قدرت دارند؛ این تو هستی که مهم‌تری و باید هر چیزی که می‌خواهی را به دست بیاوری.

راه پرورش عزت نفس

پرورش عزت نفس

وقتی چنین باورهایی در اعماق وجودت پرورش پیدا می‌کنی؛ درهای جدیدی به روی زندگی خوب و موفقیت باز می‌کند و عملکرد تو صد برابر و شاید هزار برابر بیشتر و بهتر می‌شود. از فردا که سرکار می‌روی انگار فرد دیگری هستی و کارهایت را طور دیگری انجام می‌دهی. به هر چالش و مسئله‌ای عاقلانه نگاه کرده و ابدا احساس ترس نداری! به جای تسلیم شدن؛ دنبال ایده‌ها و روش‌هایی برای مبارزه و رفع مشکل می‌گردی چون اعتقاد داری که می‌توانی از پس هر کاری برآیی و این همان اثر هیپنوتیزم و تقویت عزت نفس در درون تو است.
به همین خاطر است که می‌گویم اگر عزت نفس پایینی داری؛ انتظار هیچ موفقیتی را نداشته باشد و هیچ اتفاق خوبی برایت رخ نمی‌دهد ولی اگر عزت نفست را تقویت کنی و آن را پرورش دهی؛ حالا چیزی نیست که دور از دستان تو باشد.