افسردگی

افسردگی یا همان Depression یکی از اختلالات خلقی طبقه بندی شده بوده که با احساس فقدان، خشم و غم و اندوه همراه است و باعث مختل شدن فعالیت های روزمره فرد می شود. افراد به روش های مختلفی افسردگی را تجربه می کنند. افسردگی ممکن است در کار روزانه شما مشکل ایجاد کند و میزان بهره وری شما را کاهش بدهد. همچنین می تواند بر روابط و برخی از حالت های جسمی شما تاثیر گذارد.

اختلالات خلقی

در تعریف خلق باید گفت، احساس درونی نافذ و پایداری که در آن درک و نگرش فرد نسبت به خود، دیگران و در کل نسبت به محیط اطراف عمیقا تحت تاثیر قرار می گیرد.

پنهان بودن افسردگی

افسردگی در حقیقت بیماری بسیار شایع عصر ماست و در تمامی جهان روندی فزاینده دارد. این در حالی است که حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی یا از بیماری خود بی خبرند یا بیماری آن ‌ها چیزی دیگر تشخیص داده شده است. افسردگی یک بیماری اختصاصی نیست بلکه در تمام سنین و همه نژادها، هم در زنان و هم در مردان ظاهر می‌شود. افسردگی بیماری ساده‌ ای نیست بلکه انواع گوناگون دارد به طوری که در بعضی افراد به صورت‌ هایی ظاهر می ‌شود که ما عموما آن‌ ها را افسردگی نمی‌ شناسیم. افسردگی پس از آنکه درمان شد غالبا باز می ‌گردد.

عوارض افسردگی چیست

عوارض افسردگی

عوارض افسردگی

افسردگی بالینی، از دیدگاه عملکرد‌های اجتماعی بیش از دیگر بیماری‌ های مزمن، بیمار را ناتوان می ‌کند. افسردگی مسائل گوناگونی به همراه دارد. غالبا افسردگی بالینی، بیمار را دچار آشفتگی اندیشه، آشفتگی عاطفی، تغییر رفتار و بیماری ‌های جسمانی می ‌کند. غیر از مسائل پزشکی و اندوه که بسیار شایع است، فرد مبتلا به افسردگی خود را در کار‌ها مورد تبعیض و از نظر اجتماعی مطرود و حتی منفور خانواده خودش می ‌بیند. گاهی انزوای همراه افسردگی، بیمارانی را که وضعی درمان پذیر ندارند را به دوری از مردم یا به سوی مرگ سوق می ‌دهد. درباره افسردگی خبر‌های خوشی نیز وجود دارد، بیشتر انواع افسردگی قابل درمان اند.

اختلال افسردگی اساسی

در مطالعات اخیر مشخص شده است که اختلال افسردگی اساسی در بین تمامی اختلالات روانپزشکی، بیشترین شیوع را در کل دوران زندگی افراد دارد. این آمار نشان دهنده آن است که این بیماری بسیار شایع و رایج است. افسردگی در حقیقت یک نوع بیماری بوده که دارای عوارض روانی بسیار فراوانی بر روی انسان می باشد و می توان از شایع ترین تبعات آن، میل به خودکشی را نام برد. یکی از انواع بیماری افسردگی “اختلال افسردگی اساسی” بوده که بیماری بسیار شایعی است و منجر به اختلالات گسترده در عملکرد فرد شده و در چند دهه اخیر هزینه‌ های گزافی را به سیستم بهداشت عمومی تحمیل کرده است.

اختلال افسرگی پنهان

اختلال افسرگی

این اختلال روان ‌پریشی می‌ تواند با احساسات منفی، تظاهر فرد به خلق افسرده، اضطراب، تحریک ‌پذیری، احساس گناه، کاهش بهره ‌وری، کاهش کیفیت زندگی همراه بوده و درنهایت به افکار یا رفتار خودکشی منجر شود. روانشناسان بر این باورند که افراد مبتلا به افسردگی اساسی، حداقل به مدت دو هفته دچار مشکلاتی از قبیل غمگینی، نا امیدی، بی‌حوصلگی، کاهش اشتها، کاهش عملکردهای اجتماعی، شغلی و تحصیلی، فقدان لذت و علاقه از فعالیت ‌های مربوطه، فقدان میل جنسی، اختلال خواب و کاهش انرژی می ‌شوند. این اختلال ممکن است خفیف باشد ولی در برخی موارد ممکن است فرد را به حد ناتوانی رسانده و با اختلالات مرتبط با مواد همراه باشد.

افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی در مقایسه با افراد سالم در تفسیر احساسات از طریق خلق ‌و خو، مشکل دارند. با شدت یافتن افسردگی، عملکرد شناختی آنان نیز کاهش می ‌یابد و تعصبات آن‌ ها نسبت به احساسات منفی حتی در هنگام بهبود، همچنان ادامه دارد. برای درمان افسردگی اساسی از داروهای مختلفی استفاده می ‌شود. ولی تلاش ‌های بسیاری برای رفع این مشکل از طریق روش ‌های غیردارویی نیز وجود دارد که استفاده از هیپنوتیزم و تکنیک موسوم به هیپنوتراپی یکی از آن‌ ها است. در اینجا به برری اثربخشی هیپنوتراپی بر افسردگی می پردازیم:

 هیپنوتراپی

روانشناسان در حقیقت هیپنوتیزم را به عنوان فعل و انفعالی دو طرفه تعریف می ‌کنند که در آن شرکت کننده به تلقین ‌های هیپنوتیزم کننده واکنش نشان می ‌دهد. از دیدگاه بالینی، فواید پزشکی و درمانی هیپنوتیزم، به ویژه در کاهش درد و اضطراب و حتی کاهش علائم زوال عقل اثبات گشته است.

هیپنوتیزم کننده، فرد را هیپنوتیزم نمی ‌کند بلکه به عنوان یک مربی یا راهنما عمل می ‌کند که وظیفه اش کمک به هیپنوتیزم شدن فرد مورد نظر است. اغلب به نظر می ‌رسد افراد در حالت هیپنوتیزم خواب‌ آلود و حواس ‌پرت می ‌باشند، اما در واقع آن ها در حالتی کاملا هشیار به سر می ‌برند. هیپنوتیزم اغلب به عنوان حالتی شبیه خلسه توصیف شده است. با این وجود، بهتر است آن را به عنوان حالتی در نظر گرفت که ویژگی ‌های آن شامل تمرکز حواس، تلقین پذیری بالا و تخیلات واضح می ‌باشد.

هیپنوتراپی بر افسردگی

تاثیر هیپنوتراپی بر افسردگی

تاثیر هیپنوتراپی بر افسردگی

در راستای تحقیقات روانشناسی درباره اثربخشی هیپنوتراپی بر افسردگی، محققان به این نتیجه رسیده اند که  هیپنوتراپی منجر به کاهش اختلالات روان‌ شناختی نظیر اضطراب امتحان در دانشجویان، کاهش اختلال خواب در زنان، درمان سندروم روده تحریک پذیر بیماران مبتلا به مشکلات گوارشی، درمان بیماران مبتلا به درد مزمن و درمان گر گرفتگی در بیماران مبتلا به سرطان سینه شود.

این محققان در تبیین نتایج حاصله می ‌افزایند که تلقینات هیپنوتیزمی، ابزار قدرتمندی هستند که به ‌خودی ‌خود می‌ توانند تغییراتی از قبیل شناختی، جسمانی، ادراکی، فیزیولوژیکی، درونی و حرکتی در افراد ایجاد کنند. این تلقینات می ‌توانند به افراد افسرده کمک کنند تا احساسات و تجاربشان را در زمینه‌ های رفتاری، عاطفی، شناختی و فیزیولوژیکی به شکل مثبت تغییر دهند. همچنین محققان در زمینه اثربخشی هیپنوتراپی بر افسردگی، بر این باورند که هیپنوتراپی شناختی می ‌تواند منجر به کاهش علائم افسردگی اساسی در بیماران وابسته به مواد مخدر شده و در نهایت به بهبودی آن‌ ها بی انجامد.