تصویری از هیپنوتیزم

شاید بعضی از هیپنوتیزم تصویری در ذهن دارند که در فیلم ها و سالن های نمایشی دیده اند. و حالتی مثل یک سرگرمی و حالتی شبیه فیلم های ترسناک در نظر می گیرند.

برخلاف آنچه که بعضی از نحوه هیپنوتیزم می پندارند، شما کنترل رفتار خود را از دست نمی دهید در واقع شما به طور کلی از این امر آگاه هستید و به یاد می آورید که چه اتفاقاتی در زمان هیپنوتیزم رخ می دهد.

همه ما یک حس کنجکاوی به هیپنوتیزم داریم و بارها خواسته ایم آن را امتحان کنیم و سر از واقعیت آن برداریم. اما واقعا هیپنوتیزم چیست؟ آیا هیپنوتیزم ضرر دارد؟

قدرت هیپتوتیزم

هیپنوتیزم

تصویر درست از هیپنوتیزم

به دلیل آنکه هنوز تصویر درستی از ماهیت و واقعیت هیپنوتیزم نمی دانیم، شاید به غلط فکر کنیم که هیپنوتیزم اثرات بری بر روی ما گذاشته یا خواهد گذاشت. در حالی که هیپنوتیزم نه برای درمان و نه حتی بدتر شدن، تا این حد نمی تواند اثرگذار باشد. اگر تعریف ما از درمان این باشد که اگر تعریف ما از درمان این باشد که یکسری علائم به طور موقت از بین بروند مثل اینکه فرد دچار پرخوری عصبی یا یکسری اضطراب باشد، هیپنوتیزم می‌تواند در این موارد موثر باشد.

اما اگر از درمان انتظار دیگری داریم تا یک تغییر ساختاری و بنیادی در فرد به وجود بیاید و این علائم برگشت نداشته و دائمی باشند، در این مورد باید گفت، هیپنوتیزم نمی‌تواند کاری کند.

سوالات مربوط به آیا هیپنوتیزم ضرر دارد؟

 1. هیپنوتیزم تا چه حد اثر دارد؟
  هیپنوتیزم نه برای درمان و نه حتی بدتر شدن، تا حد زیاد و فوق انتظار، نمی تواند اثرگذار باشد.
 2. آیا هیپنوتیزم می تواند به شما آسیب برساند؟
  خیر هیچ آسیبی نمی رساند. اگر به دست متخصص انجام شود بسیار نتیجه مطلوبی به دست می آید.
 3. آیا خواب هیپنوتیزمی ضرر دارد؟
  در حالی که خواب هیپنوتیزم به طور کلی بی ضرر محسوب می شود و ممکن است به عنوان یک ابزار مکمل خواب برای برخی از افراد مزایای خفیفی داشته باشد.

آیا هیپنوتیزم همان خواب است؟

هیپنوتیزم شبیه خواب است ولی با خواب فرق دارد. در واقع حالتی است که فرد به یک حالت خلسه می رسد که آگاهی اش به محیط کمتر می شود و تمرکزش بر موضوع پیشنهادی شدت می یابد. تلقین پذیری فرد افزایش یافته و هیپنوتیزم از همین حالت بهره جسته و یکسری القائاتی را به فرد می دهد. در واقع افزایش القائات به دلیل کاهش تاثیر محرک های بیرونی است.

فرق هیپنوتیزم و خواب

هیپنوتیزم و خواب

آیا هیپنوتیزم ضرر دارد؟

بعضی بعد از انجام عمل هیپنوتیزم و پس از آنکه بیدار شدند، ممکن است احساس کنند که بدتر شده اند و حس خوبی نداشته باشند. این حالت می تواند به دلیل آن باشد که فرد، انتظار بیشتری از هیپنوتیزم داشته است. در واقع کارایی هیپنوتیزم بسیار ساده است و نه اثر بهبودش و نه حتی اثر مخربی از هیپنوتیزم، فوق تصور نمی تواند اعمال کند.

این نکته قابل توجه است که، فرد بیرونی نمی تواند حالت خلسه را به زور در فرد ایجاد کند، بلکه فرد در این حالت نه تنها بر قدرت انتخاب و اراده اش تسلط دارد، بلکه کنترل تمامی قوای ذهنی اش را هم دارا است.

حال سوال این است که آیا هیپنوتیزم ضرر دارد؟ هیپنوتیزم هیچگونه اثرات مخرب و آسیب دهنده ای برای فرد ندارد، فقط ممکن است به دلیل نحوه کار کردن اشتباه، باعث بروز یکسری مشکلاتی شود.

بروز مشکلاتی ناشی از بی تجربه گی فرد هیپنوتیزم کننده

 1. عدم خروج کامل از خلسه پس از اتمام جلسه هیپنوتیزم
 2. استفاده از تلقینات نامناسب
 3. برانگیخته شدن شدید احساسات و عواطف در طی بازگشت حافظه به برخی از مراحل زندگی
هیپنوتیزم و هیپنوتراپی در محیط بیرونی

هیپنوتیزم و حالت درونی

حالت خلسه در هیپنوتیزم

به طور معمول در هیپنوتیزم، پزشک معمولاً پس از بحث در مورد افکار، انتظارات و اهداف فرد، فرد را به حالت خلسه مانند راهنمایی می کند. هنگامی که فرد در آن وضعیت قرار دارد، درمانگر با بیمار صحبت خواهد کرد و ممکن است از آنها بخواهد تا تجسم خود را انجام دهند.

شاید صحبت های زیادی درباره اینکه، ممکن است از فرد هیپنوتیزم شونده خواسته های غیر معقول درخواست شود و مجبور به انجام کارهای غیر اخلاقی شود، باشد. نکته قابل ذکر است که  این ذهن ناخودآگاه شما است که هنگام هیپنوتیزم مورد درخواست قرار می گیرد و از آن جایی که اخلاقیات شما درآن جای گرفته، شما کاملا از انجام عملی بر خلاف اراده خود مصون هستید.

هزاران آزمایش به عمل آورده شده و در تمامی موارد، هنگامی که تلقین نامناسبی به فرد داده می شود یکی از این دو اتفاق روی می دهد:

 • یا فرد تلقین را رد می کند.
 • یا کاملا از خلسه هیپنوتیزمی خارج می شود.

تجربه افراد درباره هیپنوتیزم

افراد با شیوه های متفاوتی به هیپنوتیزم پاسخ می دهند. برخی تجربه شان را به عنوان تغییر حالت هوشیاری توصیف می کنند. عده ای هیپنوتیزم را ب عنوان حالت نرمالی از توجه متمرکز شده توصیف می کنند که در آن احساس راحتی و آرامش بسیاری دارند.

به طور کلی، صرف نظر از اینکه افراد چگونه و تا چه درجه ای به هیپنوتیزم پاسخ دهند، اغلب آنها این تجربه را خوشایند توصیف می کنند.

هیپنوتیزم درمانی و هیپنوتراپی

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم درمانی

هیپنوتیزم و هیپنوتراپی این امکان را برای کمک به درمان شرایط پزشکی شما بدون نیاز به درمانهای تهاجمی یا داروهای اضافی فراهم می کند.

درمانگران، هیپنوتیزم را یک گزینه درمانی بی خطر و دارای حداقل عوارض جانبی می دانند. اگرچه ممکن است برای همه مؤثر نباشد، هیپنوتیزم درمانی همان چیزی است که به عنوان یک درمان مکمل شناخته می شود. فرد می تواند علاوه بر سایر روشهای درمانی برای افسردگی از هیپنوتیزم درمانی نیز استفاده کند تا احساس کلی بهزیستی، بلند کردن خلق و خو و تقویت احساس امیدواری را تقویت کند.

فرد مبتلا به افسردگی احساسات زیادی را تجربه می کند. طبق گفته دانشگاه نیوهمپشر، هیپنوتیزم درمانی می تواند به فرد کمک کند یاد بگیرد که احساس اضطراب، استرس و غم را کاهش داده و یا بهتر کنترل کند. همچنین از هیپنو تراپی برای درمان رفتارهای منفی که می تواند افسردگی فرد را بدتر کند استفاده می شود. این رفتارها ممکن است شامل سیگار کشیدن و ضعف غذا خوردن و خواب باشد.

توصیه می شود افرادی که می خواهند هیپنوتیزم را امتحان کنند، یک درمانگر یا متخصص مراقبت های بهداشتی را انتخاب کرده و دارای مجوز باشند.