هیپنوتیزم

هیپنوتیزم حالتی طبیعی از ذهن است که طی آن، ذهن روی موضوع خاصی متمرکز می گردد، آگاهی محیطی کاهش می یابد، تغییرات مفیدی در امواج مغزی ایجاد می شود و تلقین پذیری در مورد موضوعات مورد توافق فرد افزایش می یابد. براساس آمار سازمان بهداشت جهانی، ۹۰ درصد جمعیت عمومی، توانایی هیپنوتیزم شدن دارند.

یک نمونه ساده از حالت هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، یک حالت کاملاً طبیعی ست که تقریباً همه، آن را تجربه نموده اند. به عنوان نمونه آن چه ما هیپنوتیزم حین رانندگی می نامیم، یک حالت هیپنوتیزمی خود به خود است، شما پشت فرمان می نشینید و تا مقصد به سلامت رانندگی می کنید. در حالی که غرق در افکار خویش هستید و به یاد نمی آورید چه زمانی از چهارراه عبور کردید و یا چه موقع به سمت خیابان مورد نظر پیچیدید گویی اتومبیل شما به طور خودکار هدایت می شود!
زمانی که غرق مطالعه ی یک کتاب، گوش کردن به موسیقی دلخواه، تماشای یک فیلم یا هر فعالیت مورد علاقه ی دیگری می شوید و ارتباط تان با محیط اطراف کاهش می یابد، در حالت هیپنوتیزم طبیعی قرار گرفته اید. در چنین حالتی ممکن است کسی شما را صدا بزند اما حتی متوجه او نشوید و صدایش را نشنوید.

تجربه حالت هیپنوتیزم

حالت هیپنوتیزم

مراحل هیپنوتیزم

ابتدایی ترین مرحله هیپنوتیزم پیدا کردن فردی است که خواستار هیپنوتیزم است. زیراکه افرادی که به آن اعتقادی ندارند هیپنوتیزم بسیار دشوار خواهد شد.
در مرحله اول باید در یک محیط  ساکت و آرام و حتی الامکان نیمه تاریک انجام گردد تا زمینه بیشتری برای حالت تمرکز ذهن که رکن اساسی حالت هیپنوتیزم است، فراهم شود .
مرحله بعدی برای انجام خودهیپنوتیزم ، شخص باید نیمه گرسنه باشد و بایستی کاملاٌ مراقب باشد که به هیچ وجه با معده پر ، تمرین خود هیپنوتیزم  نکند . البته گرسنگی بیش از حد هم ممکن است ذهن را به خود مشغول داشته و از ایجاد حالت خود هیپنوتیزم جلو گیری نماید. این است که می گوئیم باید جهت خود هیپنوتیزم شخص حالت نیمه گرسنه داشته باشد.

آرامش ایجاد کنید

شرکت کننده باید احساس امنیت و اسانی داشته باشد. اتاق باید تمیز بوده و نور کمی وارد اتاق شود. فرد را روی صندلی نشانده و وسایلی مانند تلویزیون یا افراد دیگر را از اتاق خارج کنید. وسایلی مانند تلفن یا ضبط صوت یا وسایل دیگر را خاموش کنید. اگر از بیرون سروصدا می آید پنجره را ببندید. به افرادی که با آن‌ها زندگی می کنید اطلاع دهید که نباید مزاحمتان شوند.

آگاهی دهید

اغلب افراد طبق انچه در تلویزیون دیده‌اند درباره هیپنوتیزم تصور متفاوتی دارند. در حقیقت هیپنوتیزم یک تکنیک ریلکس کردن است که باعث میشود به مشکلات خود تمرکز کرده و یا با ناخودآگاه خود آشنا شوند. در حقیقت ما در هنگام رؤیا دیدن و غرق شدن در موسیقی و فیلم هم به ناخودآگاه خود وارد می شویم. باید بدانید که در هیپنوتیزم حقیقی خوابیده یا بیهوش نیستید همچنین تحت نظارت یا فرمان کسی نیستید. و در آخر کاری که نمی خواهید را انجام نمیدهید.

هدف گذاری کنید

هیپنوتیزم افکار نگران کننده را کاهش داده و حتی سیستم ایمنی را تقویت میکند. اینکار می تواند بعنوان ابزاری برای افزایش تمرکز در زمان آزمون یا وقایع مهم یا کاهش استرس در اوقات نگرانی، استفاده می شود. درصورتی که هدف خود از انجام هیپنوتیزم را بدانید، نتیجه بهتری ازآن کسب خواهید نمود.

حالت خلسه چیست

حالت خلسه

حالت خلسه

با صدای آرام، آهسته و آرامبخش صحبت کنید. با صدای آرام، متمرکز و شمرده صحبت کنید. جملات خودرا طولانی‌تر ادا کنید. صدایتان طوری باشد که گویی میخواهید یک فرد ترسیده یا نگران را آرام کنید. در کل زمان هیپنوتیزم صدایتان بهمین صورت باشد. عده اي از کلمات مناسب برای آغاز عبارت‌اند از:

  • بگذار کلماتم روی تو اثر بگذارد و به همان صورتی که دوست داری تعبیرشان کن.
  • همه ی چیز امن و آرام است. با خیال آسان روی مبل بنشین ودر افکار خودت غرق شو.
  • چشم‌هایت سنگین شده‌اند و دوست داری چشم‌هایت را ببندی.
  • اجازه بده بدن ات ریلکس شده و ماهیچه‌هایت استراحت کنند.
  • به صدای بدن خود و صدای من گوش بده تا آرام شوی.
  • تو کاملاً تحت نظارت خودت قرار داری. تنها خواسته‌هایي را می‌پذیری که به نفع ات هستند و از پذیرفتن آن خوشحال خواهی شد.

تنفس عمیق

سعی کنید که فرد آرام و عمیق نفس بکشد. سعی کنید به همراه آن‌ها تمرین نمایید تا اینکار را یاد بگیرند. نفس عمیق بکش و قفسه سینه و شش‌هایت را از هوا پر کن، سپس به آرامی هوا را از قفسه سینه خارج کنید، به آرامی هوا را از قفسه سینه خارج کند و شش‌هایت را خالی کن. تنفس همراه با تمرکز اکسیژن رابه مغز رسانده و باعث می شود فرد به چیز دیگری جز هیپنوتیزم، استرس یا محیط، فکر کند.

تمرکز

اگر در مقابل او قرار دارید از فرد بخواهید به پیشانی شما خیره شده و یا بر یکی از اشیای درون اتاق تمرکز کند. ازآن‌ها بخواهید یک شی را انتخاب کرده و تنها به همان فکر کنند. در اینجاست که عده اي از ساعت‌هاي زنجیر دار استفاده می کنند تا فرد به آن خیره شود. اگر فرد با چشمان بسته تمرکز بیشتری دارد، اجازه دهید چشمان خودرا ببندد.

ریلکس کنید

پس از این که فرد آرام و بی حرکت ماند، نفس عمیق کشید و شما هم صدای خودرا آرام کردید، از او بخواهید پا و انگشتان پای خودرا ریلکس کند. ازآن‌ها بخواهید ماهیچه‌هاي خودرا در حالت ریلکس قرار دهند. سپس ماهیچه‌هاي پا، ران ودر نهایت صورت را ریلکس کنند. سپس میتوانید به ماهیچه‌هاي کمر، شانه، دست و انگشتان دست اشاره کنید.

چطور ریلکس کنید

ریلکس کنید

آرامش عمیق

این جملات و مراحل را چندین بار تکرار کنید تا فرد به مرحله ریلکس شدن مطلق وارد شود. به نشانه‌هاي تنش در چشم «تکان خوردن»، انگشت دست و پا «لرزندان انگشت‌ها» و تنفس «آرام و نامنظم» توجه کرده و تکنیک‌هاي ریلکس کردن را آن قدر ادامه دهید تا فرد آرام و ریلکس شود.

  • هر کلمه‌ اي که به زبان می‌آورم تو را سریع‌تر و عمیق‌تر به یک مرحله خلسه و آرام فرو می برد.
  • آرام باش ودر خودت غرق شو. آرام باش ودر خودت غرق شو. آرام باش و کاملاً در خود غرق شو.
  • هرچقدر بیشتر در خودت فرو بروی، بیشتر به خلسه وارد میشوی.
  • هرچقدر می خواهي در خودت غرق شو و از این تجربه لذت ببر

راه پله هیپنوتیزم

از تکنیک “راه پله هیپنوتیزمی” استفاده کنید. این تکنیک توسط متخصصان هیپنوتیزم و افرادی که خود را هیپنوتیزم می‌کنند استفاده می‌شود تا به خلسه وارد شوند. از فرد بخواهید خود را در بالای یک راه پله طولانی و در یک اتاق گرم و آرام تصور کند. با پایین آمادن از پله‌ها احساس ریلکس شدنشان بیشتر می‌شود. هر قدم آن‌ها را بیشتر در خودشان فرو می‌برد. همانطور که راه می‌روند به آن‌ها بگویید تنها ۱۰ پله باقی مانده و در هر پله راهنمایی‌شان کنید.

“از اولین پله پایین برو تصور کن بیشتر در خلسه فرو رفته‌ای. هر قدم، قدمی به درون ناخودآگاه توست. با پایین آمادن از دومین پله احساس می‌کنی آرام و آرام‌تر شده‌ای. با قدم گذاشتن روی پله سوم احساس پرواز خواهی داشت و غیره…”

همچنین می‌توانید به فرد بگویید که در پایین آخرین پله دری قرار دارد و به خلسه و آرامش مطلق وارد می‌شوی