هیپنوتراپی

این اصطلاح از کلمه‌ هیپنو به معنای خواب گرفته شده است. در این عمل فرد با همراهی روانشناس، به حالتی از خواب دعوت می‌ شود که حواشی فکری را کنار می‌ زند و در سطح بالایی از تمرکز، به فکر کردن درباره‌ یک موضوع شفاف می‌ پردازد.

ارتباط هیپنوتراپی با روان درمانی

تحقیقات مختلف نشان داده است که ترکیب هیپنوتیزم با رویکردهای روان ­درمانی دیگر از جمله درمان شناختی، درمان رفتاری و روان­ کاوی، اثر­بخشی آن رویکرد را افزایش می ­دهند. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ انجام شده است مشخص شد که هیپنوتراپی شناختی – رفتاری موثرتر از درمان شناختی – رفتاری برای بیماران افسرده است و به همین دلیل بهتر است که روان­ شناسان با هیپنوتیزم آشنا باشند و بتوانند در صورت لزوم از آن استفاده کنند.

ارتباط هیپنوتراپی با روان درمانی

هیپنوتراپی با روان درمانی

در واقع هیپنوتیزم شخصیت مستقلی ندارد اما می­ تواند با ترکیب رویکردهای روان ­درمانی دیگر اثر بخشی رویکرد را افزایش دهد. هیپنوتراپی می ­تواند تغییرات اساسی با سرعت زیاد در افکار و عادت های یک فرد به وجود آورد. هیپنوتراپی یک مبنای عملی جهت درمان است. از آنجایی که هر آموزش یا مداخله‌ مؤثری به زمینه ‌ای آرام و تأثیرپذیر نیاز دارد، بهتر است که روانشناس قبل از پیگیری مدل درمان، زمینه‌ لازم را جهت آموزش هیپنوتیزم ایجاد کند. هیپنوتیزم درمانی مبنایی کارآمد برای جلسه‌ مشاوره فراهم می‌ کند.

امواج مغز در هیپنوتراپی

در وضعیت عادی یا در واقع هشیاری امواج مغز بین ۱۷ تا ۲۲ قرار دارد که در اصطلاح به آن بتا می گویند. این وضعیت همان وضعیت روزانه ای است عموم آدم ها در آن قرار دارند و د­اده ­های مختلفی که از محیط می گیرند را تحلیل می کنند. اما در تجربه هیپنوتراپی امواج مغزی بین ۱۱ تا ۱۷ قرار می گیرد که به آن نقطه آلفا می گویند. امواج آلفا نقطه شیرین و زیبا و در واقع بهترین وضعیت ممکن برای مغز برای یادگیری و تغییر عادت های نامطلوب گذشته است. هرچه میزان خلسه بیشتر باشد تاثیرات عمیق تر و ماندگارتری به جای خواهد گذاشت.

امواج مغز در هیپنوتراپی چیست

امواج مغز در هیپنوتراپی

مراحل هیپنوتراپی

جهت آموزش هیپنوتراپی باید موارد زیر را برای مریض انجام داده تا او برای اثر بخشی بیشتر بتواند این مراحل را در منزل تکرار کند:

در یک جای آرام و راحت بنشینید یا دراز بکشید. چشمان خود را ببندید و بدن خود را کاملا شل کنید. هیچ قسمت از بدن نباید سفت و منقبض باشد. حال حواس خود را به پایین ترین نقطه بدن یعنی پاها متمرکز کنید. انگشتان پاها را کاملا حس کنید. حال همین عمل را از پاها به سمت بالا، برای همه اعضای بدن تکرار کنید تا حواستان به همه اعضای بدنتان جمع شود.

حال روی تنفس خود تمرکز کنید و تنفس خود را با چهار شماره دم، سه شماره حبس، چهار شماره بازدم مرتب کنید. این عمل را ۱۰ بار تکرار کنید و سپس از عدد هفت تا یک به آرامی در ذهنتان بشمارید و با هر شمارش به خود تلقین کنید که آرام و آرامتر می شوید.

وقتی در ذهن خود به عدد یک می رسید به خود تلقین کنید که در حالت عمیق خلسه قرار دارید و این کلید شرطی شدن شما هست که در انتها برای خارج شدن از حالت خود هیپنوتیزم یا هیپنوتراپی با شمردن یک تا هفت و تلقین به خود که من با هر شماره شاداب تر و سرحالتر می شوم، از هیپنوتراپی خارج می شوید.

حال چشم های خود را که بسته اند، به آرامی به سمت پیشانی و ابروهای خود ببرید و همان جا نگه دارید. البته نباید باعث ناراحتی یا پرت شدن حواس شما بشود.

مراحل هیپنوتراپی چیست

مراحل هیپنوتراپی

اکنون تصور کنید در آرامترین و جذاب ترین جایی که تا امروز دیده اید، هستید. سعی کنید تمامی اجزا و زوایای آن مکان دوست داشتنی را حس کنید و واقعا آن ها را لمس کنید.

حال که بدن شما در آرامش عمیقی قرار دارد و حواس شما از محیط خارج به کل قطع شده و روی اعضای بدن، تنفس و محیط زیبا تمرکز کرده اید، تلقین مورد نظر را شروع می کنید.

حال با شمردن یک تا هفت، به خود تلقین می کنید که من با هر شماره هوشیارتر و سرحال تر می شوم و با رسیدن به شماره ۷ چشمانتان را باز می کنید و با لبخندی زیبا به محیط برمی گردید.

نکات مهم در هیپنوتراپی

برای آموزش هیپنوتراپی رعایت نکات زیر بسیار مهم و ضروری است:

محیط هیپنوتراپی باید یک محیط خلوت و کم صدا و کم نور باشد.

ممکن است که در روزهای اول حس عجیب و نا آشنایی از این تمرین ها داشته باشید ولی به مرور زمان برای شما بسیار لذت بخش می شود. بنابراین پشتکار داشته باشید و حداقل ۲۱ روز، هر روز یک تا سه بار این تمرین ها را انجام دهید.

مدت تمرین و تلقین باید حدود ۲۰ دقیقه باشد. توجه داشته باشید که زمان کمتر از ۲۰ دقیقه یا بیشتر از ۳۰ دقیقه تاثیرات این تمرین ها را کاهش می دهد.

سعی کنید تمرین ها را منظم و سر ساعت معین انجام بدهید تا بدنتان شرطی شود.

از شتاب و عجله و تکرار زیاد خودداری کنید و بدانید که نتیجه پس از ماه ها استمرار و انجام این تمرین ها در آرامش پدیدار می شود.

بهترین زمان تمرین هیپنوتراپی صبح تا یک ساعت بعد از بیداری و شب قبل از خواب می باشد.

وقتی می خواهید هیپنوتراپی را انجام دهید باید نیمه گرسنه باشید. گرسنگی شدید یا شکم پر مانع تمرکز شما می شود.